Loading...

وبلاگ نویسی حرفه ای و چند نکته

خوشبحتانه مطالب خوبی من باب وبلاگ نویسی حرفه ای در حال مطرح شدن است که بنده به نوبه ی خودم لازم میبینم از این کار حمایت کنم و مسلما خودم را موظف به پرداختن به این موضوع می دانم. در پی کامل شدن موضوع که به صورت کامل می توانید از بلاگ نوشت آن را مطالعه کنید، لازم میبینم چند مورد را تذکر دهم که بر خلاف عقیده ی دوستان، موافق آنها نیستم.

1- ترجمه ی واژگان انگلیسی:
در این مورد قبلا هم در وبلاگ نوشته ام اما همچنان علت استفاده ی دوستان از ترجمه های بسیار ضعیف را نمیفهمم. آیا هر کلمه ی انگلیسی را ما باید برای خودمان ترجمه کنیم؟ این وسط چندین نکته وجود دارد:

الف: اول اینکه آیا وظیفه ی ترجمه ی این کلمات بر عهده ی ماست یا بر عهده ی فرهنگستان زبان فارسی؟ یا هر نهاد دیگر؟ آیا مایی که این کلمات را ترجمه می کنیم، اطلاعات تخصصی از ادبیات فارسی و انگلیسی داریم؟
ب: فرض را بر این می گذاریم که از سر دلسوزی برای زبان فارسی این کار را می کنیم. اما چه دلسوزی؟ دلسوزی برای زبانی که قرن هاست به روز نمی شود و همچنان مثل تاریخمان، فقط به گذشته ی غنی آن می نازیم و هیچ نیازی برای ترمیم آن نمیبینیم؟ (که این هم وظبفه ی ما نیست)
ج: انصافا شما مفهوم کلمه ی “سایت” را زودتر درک می کنید یا “تار نما”؟ به فرض اینکه بگوییم بعد از مدتی به این کلمه عادت می کنیم، اما کدام کلمه زیبا تر است؟ فید زیبا تر است یا خمیر مایه؟
د: پیشنهاد اکید می کنیم از این پس به جای کلمه ی “فرندفید”، از واژه ی “خمیر مایه ی دوست” استفاده کنید. این پیشنهاد برای سایر نام ها مانند “فیس بوک” نیز صادق است.

2- استفاده از ابزار های وب 2:
بسیاری، استفاده از سایت های فرندفید، توییتر، گوگل ریدر، فیس بوک، دلیشز و … را به خاطر اینکه عده ای کثیری از آن استفاده می کنند و البته خدمات خوبی هم که می دهند، از واجبات حرفه ای بودن می دانند. اما نظر شخص بنده چیز دیگری است. من می گویم باید با تمامی سرویس ها آشنا بود و فقط در صورتی که واقعا با نیاز ما سازگار هستند، از آنها استفاده کرد. نه چون همه از آنها استفاده می کنند، پس ما هم استفاده کنیم. من ادعای حرفه ای بودن ندارم، اما مصداق روشنی در این زمینه هستم:

من وقتی با توییتر آشنا شده بودم، حس کردم جای بسیاری مناسبی برای من است. بنابراین الان مدت هاست در آن فعالیت می کنم. دوستان بحث کوچ به سرویس های دیگر مثل جایکو را فراموش نکرده اند. اما من آن زمان هم در توییتر ماندم، چون مشکلی با آن نداشتم. از طرف دیگر هنگامی که در سایت فرندفید عضو شدم، آن را اصلا محیط جالبی ندیدم. البته هر از چند گاهی به آن سر میزنم تا با ویژگی های جدیدش آشنا شوم، اما از آن استفاده نمی کنم. حالا تمام بلاگر ها نیز آن استفاده کنند. لزومی ندارد برای در جمع بودن، از سرویس هایی استفاده کنم که به آنها اعتقادی ندارم.
یا حتی گوگل ریدر. مدتی است که مینیمال نویسان بلاگر نیز به استفاده از گوگل ریدر روی آوردند و در واقعی نوعی مد محسوب می شود. اما من چند سال قبل و بعد از استفاده از اسنرفر، آن را کنار گذاشته ام. یعنی اگر یک بلاگر، از فید ریدری جز گوگل ریدر، استفاده کند، حرفه ای نیست؟

پرداختن به این موضوع تا رسیدن به نتیجه و تعریفی روشن از حرفه ای بودن، کار ضروری به نظر می رسد. من با بسیاری از مطالب مطرح شده در این زمینه موافق هستم و نکاتی که در این پست ذکر کردم، صرفا نظر خودم در ارتباط با اشکالاتی است که دوستان در بحث حرفه ای بودن مطرح می کنند. تا در صورت تایید دوستان، از اشتباهات این چنینی در سایر مطالب جلوگیری به عمل آید.

پ ن 1: یک موضوع بسیار مهم دیگر هم که وجود دارد و حتما باید به آن پرداخته شود این است که عده ی کثیری فکر می کنند ما بلاگر ها اصولا بیکار هستیم و از سر بیکاری، وبلاگ مینویسیم!  دوستان مطمئن باشید اکثر بلاگر ها، افراد حرفه ای در زمینه ی کاری خودشان هستند و همگی هم مشغول کار! این وسط کسی با خودش نمی گوید آیا ارزش معدود کسانی که محتوا تولید می کند بیشتر است یا افرادی که هر گاه در کارشان به مشکل برخوردند، میایند در اینترنت و از مطالب این افراد استفاده می کنند و می روند؟  جا افتادن این موضوع نیاز به کار فرهنگی بلاگر ها دارد.

پ ن 2: از این سکوت وحشتناک بلاگر ها در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری، واقعا در تعجب هستم. نمی دانم آن را به حساب ترس از فیلتر شدن  بگذارم و یا اینکه واقعا هیچ کمبودی در زمینه ی فناوری اطلاعات حس نمی کنند.  در هر صورت بنده وظیفه ام را انجام داده ام و لااقل تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در این زمینه چیزی نخواهم گفت.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,817,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: