Loading...

وب ۳/۰

امروز مطلبی در تک کرانچ خواندم که بسیار جالب بود، موضوع در مورد سقوط وب ۲ و ظهور وب ۳ بود که نویسنده تک کرانچ با استفاده از یک سری آمار بر گرفته از میزان جستجو در گوگل بر اساس واژه وب ۲ و وب ۳ به یک نتیجه گیری رسیده بود که وب ۲ در حال از بین رفتن و جایگزینی آن با واژه وب ۳ است . درمورد وب ۳ کمی جستجو کردم و به مطالب جالبی برخوردم .وب ۳ چیست؟
واژه وب ۳ نخستین بار توسط جان مارکف در سال ۲۰۰۶ در روزنامه نیویورک تایمز طی مقاله‌ای مطرح شد. در این مقاله او تحول و ظهور نسل جدیدی از سرویس‌های اینترنتی را پیش‌بینی کرده بود که ممکن است وب هوشمند نامیده شوند. بعضی از اجزا و اصطلاحاتی که او در مورد وب ۳ ذکر کرده بود، اینها بودند: وب معنایی، جستجوی زبانی طبیعی، مایکروفرمتها ( سرویس‌های تحت وب که بر اساس اطلاعات خواسته شده اطلاعات تکمیل‌تری در اختیار شما قرار می‌دهد) و تکنولوژی‌های هوش مصنوعی.

بر این اساس، وب ۳ را می‌توان در درک و احساس اطلاعات توسط ماشین و ارائه اطلاعاتی کامل براساس این درک برای رسیدن به نتایج مناسب‌تر و منطقی‌تر خلاصه کرد. البته تعریف دیگری برای وب ۳ نیز وجود دارد که توسط نوا اسپیواک یکی از پیشروان جهان پهنا وب پیشنهاد شده است. او پیش‌بینی کرده که دردهه سوم اینترنت ( سالهای ۲۰۱۰- ۲۰۲۰) تغییرات شگرفتی در وب ایجاد خواهد شد شامل :
۱- انتفال وب از شکل تکه تکه به طرحی کاملاً یک‌پارچه ۲- امکان اتصال به وب در همه مکان‌ها ۳- تکنولوژی‌های باز ۴- وب هوشمند ۵- پایگاه داده‌های جهانی ۶- اپلیکیشن‌های هوشمند .

 

radarnetworkstowardsawebos

وب ۳ چگونه کار خواهد کرد ؟
حال برای شما میخواهم مثالی بیاورم که وب ۳ چگونه کار خواهد کرد. در حال حاضر در صورتی که شما قصد دیدن فیلمی را در سینما داشته باشید و هم‌زمان هوس خوردن غذای مکزیکی کرده باشید، ایتدا برای پیدا کردن فیلم مورد علاقه‌تان جستجویی انجام میدهید و ممکن است چند مطلبی در مورد فیلم مورد علاقه‌تان بخوانید، سپس به دنبال نزدیک‌ترین سینما به خودتان بگردید و در آخر به دنبال رستورانی که در نزدیکی و یا در نزدیکی سینمایی که قصد دیدن فیلم را در آن را دارید، بگردید. شما مجبور هستید برای داشتن این اطلاعات چندین صفحه وب را بخوانید، اما، در وب ۳ شاید نیاز نباشد که این همه جستجو انجام دهید و فقط کافی باشد با وارد کردن یک جمله که تمام خواسته‌های شما در آن گنجانده شده باشد، از جمله فیلم، سینما و غذای مکزیکی موتور جستجو شما را به بهترین نتیجه هدایت بکند. این مثال شاید گوشه کوچکی از وب ۳ را به شما بنمایاند.یک مثال دیگر: فرض کنید مرورگر اینرتنتی طوری هوشمند شود که هر چه بیشتر در وب بگردید و یا هر چه صفحات بیشتری را جستحو کنید، مرورگر بیشتر پی به علاقه‌مندی‌های شما ببرد. آنگاه شاید فقط کافی باشد شما از مرورگرتان فقط بپرسید نهار کجا بروم؟! مرورگرتان بر اساس شناختی که از شما دارد، به شما بهترین گزینه‌ها را پیشنهاد خواهد داد!

web30

بی شک با توجه به سرویس‌های جدیدی که هر روزه در وب امروز متولد می‌شوند، ممکن است به زودی شاهد به وقوع پیوستن تمام رویاهایی که در باب وب ۳ وجود دارد، باشیم چه بسا هم اکنون چندین گام، در جهت وب ۳ برداشته شده باشد.

 

منابع: ویکی پدیا و howstuffworks
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,949,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: