Loading...

آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

disk management header2 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

صدها برنامه کاربردی برای پارتیشن‌بندی هارددیسک درون ویندوز وجود دارد اما آیا می‌دانستید درون ویندوز برنامه‌ای برای اینکار وجود دارد که توسط آن می‌توانید بدون نیاز به نصب برنامه جدید اقدام به پارتیشن بندی کنید!؟ شما می‌توانید از این ابزار برای تغییر اندازه، ساخت، ویرایش، حذف و فرمت پارتیشن هارددیسک خود بدون نیاز به پرداخت پول و نصب نرم افزار جدید استفاده کنید.

لطفا مراقب باشید زیرا پارتیشن‌بندی اشتباه برابر است با از دست دادن اطلاعات هارددیسک شما!

دسترسی به برنامه مدیریت دیسک ویندوز

سریع‌ترین روش برای باز کردن این برنامه تایپ partition در نوار جستجوی درون کنترل پنل و یا منوی استارت است و سپس کلیک برروی Create and Format Hard Disk Partitions.

launching 550x152 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

درون برنامه دوقسمت اصلی قابل مشاهده است. بخش بالایی که پارتیشن‌هارا به صورت لیست نشان می‌دهد و بخش زیرین آن که هر پارتیشن بصورت گرافیکی نمایان می‌باشد.

main window1 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

تغییر اندازه پارتیشن

برای تغییر اندازه یک درایو برروی پارتیشن مورد نظر کلیک راست کنید و Extend Volume یا Shrink Volume را انتخاب کنید.

shrink menu 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

تغییر اندازه پارتیشن‌ها دارای یک سری محدودیت‌هایی نیز هستند. شما تنها می‌توانید مواردی را کوچک‌تر کنید که دارای فضای آزاد مناسبی باشند. همچنین تنها امکان برای بزرگتر کردن یک پارتیشن بودن فضای تخصیص نیافته در سمت راست پارتیشن است. در صورت وجود فضای آزاد و تخصیص نیافته می‌توانید آنها را درون لیست پارتیشن‌ها یا بخش گرافیکی مشاهده کنید. ویندوز توانایی اضافه کردن فضاهای خالی که در سمت چپ پارتیشن مورد نظر هستند را ندارد و برای اینکار باید از برنامه‌های کاربردی دیگر استفاده کنید.

shrink 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

ساخت پارتیشن جدید

زمانی که قطعه پارتیشنی را کوچک‌تر می‌کنید فضایی بدون استفاده درون پارتیشن‌ها ایجاد می‌شود. برای اضافه کردن این قطعه به پارتیشن‌های هارددیسک برروی آن کلیک راست کرده و New Simple Volume را انتخاب کنید.

new volume 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

پنجره ویزارد جدیدی باز می‌شود که شما را در ساخت پارتیشن جدید راهنمایی خواهد کرد. در این مرحله به راحتی می‌توانید اندازه و فرمت پارتیشن را انتخاب کنید.

create 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

حذف پارتیش

یکی دیگر از امکانات این برنامه پاک کردن و حذف پارتیشن‌هاست. برای اینکار برروی قطعه پارتیشن مورد نظر کلیک راست کرده و Delete Volume را انتخاب نمایید. اینکار تمامی فایل‌های موجود در پارتیشن مورد نظر را نیز پاک خواهد کرد پس در استفاده از آن مراقب باشید!

delete volume 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

تغییر نام درایوها

برروی درایو دلخواه راست کلیک کنید و Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید. حال Change را انتخاب کنید تا بتوانید نام درایو را تغییر دهید.

change 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

فرمت کردن پارتیشن

برای فرمت یک درایو برروی آن راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید. مراقب باشید! فرمت کردن برروی اندازه پارتیشن تاثیری ندارد اما تمامی اطلاعات شما درون آن درایو را پاک خواهد کرد. همچنین توسط این گزینه می‌توانید فرمت درایوتان را تغییر دهید.

format 550x440 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

برای فرمت کردن یک پارتیشن روش دومی هم وجود دارد. به ویندوز اکسپلورر بروید و برروی درایو مورد نظر راست کلیک کنید و Format را انتخاب نمایید.

format with windows 550x423 آموزش پارتیشن بندی در ویندوز بدون نیاز به نصب برنامه اضافه

برنامه داخلی پارتیشن بندی در ویندوز آنقدرها قدرتمند نیست و امکانات برنامه‌های کاربردی دیگر را ندارد اما برای کارهای ساده‌ای که در بالا مطرح شد بسیار کار راه انداز است! باز هم تاکید می‌کنیم که از آنجایی که پارتیشن بندی مستقیما به اطلاعات هارددیسک شما مربوط است آن را جدی بگیرید و مراقب اطلاعات خود باشید. برای اینکار ابتدا از کارها و مانورهای اضافه برروی پارتیشن‌ها اجتناب ورزید! اگر کار پارتیشن بندی الزامی است از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,776,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: