Loading...

لری پیج:‌گوگل باید مانند یک خانواده باشد

 

 

گوگل باید مانند یک خانواده باشد

 گوگل یکی از شرکتهایی است که رویای کار کردن در آن در سر بسیاری از جوانان است. انتشار تصاویر و گزارشات (چگونه در گوگل استخدام شوید؟٬ یک اینفوگرافیک زیبا برای اطلاع از روش استخدام در گوگل٬ چگونه در گوگل٬ فیس‌بوک یا اپل استخدام شویم؟ ) مختلف از محیط گوگل این رویا را تقویت کرده است. گوگل افرادی را استخدام می‌کند که استعدادهای خاصی دارند و به نوعی آنها  را می‌توان نخبه نامید. گوگل به این افراد اعتماد کامل دارد و فرهنگی را در درون سازمان ایجاد کرده است که کارمندان احساس می‌کنند در خانواده خود هستند و برای خودشان کار می‌کنند. این کارمندان نخبه همیشه مسئله‌ای برای حل کردن دارند و اجازه دارند بر روی پروژه‌هایی که به آنها علاقه دارند کار کنند.

در گوگل شما تصمیم می‌گیرد که کِی کار کنید و کِی بازی کنید و کِی فرزندان خود را در محیط کار خود بگردانید. این افراد به حدی به کار خود علاقه دارند که با وجود تمام ابزارهای تفریحی و همه آزادی‌های موجود کار را ترجیح می‌دهند. 

همین ویژگی‌ها٬ گوگل را به برترین محیط کاری تبدیل کرده است. در ادامه مصاحبه CNN را با لری پیج در همین رابطه می‌خوانیم. 

چگونه موقعیت کارمند گوگل بودن در گوگل طی سالها تغییر کرده است؟

با بزرگ شدن شرکت این موضوع نیز تغییر کرده است. اما مسئله‌ای که با من از زمان تحصیل در استنفورد باقی مانده این است که وقتی شما دانشجوی فارغ‌التحصیل هستید می‌توانید بر روی هر موضوعی که علاقه دارید کار کنید. و همیشه افراد زیادی هستند که می‌خواهند بر روی پروژه‌هایی که خیلی خوب هستند کار کنند. ما این یادگیری را به گوگل آوردیم و همین موضوع بسیار کمک کننده بود. اگر شما دنیا را تغییر می‌دهید٬ پس حتما روی موضوعات بسیار مهمی کار می‌کنید. برای صبح زود بیدار شدن هیجان زده هستید. این نکته اصلی است. می‌خواهید بر روی مسائل معنی‌دار و تاثیر گذار کار کنید و این دقیقا چیزی است که در دنیا کم است. فکر می‌کنم ما هنوز در گوگل این نکته را همراه خود داریم. 

چگونه این ماموریت را برای هزاران هزار نفر تبیین می‌کنید در مقایسه با ۱۰۰ ها نفر در ۱۰ سال پیش؟

حتی در سال ۱۹۹۸ زمانی‌که تازه شروع کرده بودیم هدفمان طبقه‌بندی اطلاعات دنیا بود. در همایش‌ روزهای جمعه فقط ۱۰۰ نفر بودیم. مردم از من می‌پرسیدند که ما ۱۰۰ نفر هستیم که تعداد زیادی است٬ چرا به افراد بیشتری نیاز داریم؟‌ و من پاسخ می‌دادم طبقه‌بندی اطلاعات دنیا کار ۱۰۰ نفر نیست. کاری است که افراد بیشتری را برای انجام دادن لازم دارد. خیلی خوش‌شانس بودیم که موضوعاتی که بر روی آنها کار می‌کردیم و یا علاقه به کار کردن بر روی آنها داریم٬ موضوعات بسیار تاثیر گذاری هستند و برای درست انجام دادن آنها نیاز به کشیدن زحمات زیادی است. با توجه به منابعی که داریم من فکر نمی‌کنم کارهای مهمی که برای انجام دادن داریم به این زودی‌ها تمام شوند. در دنیا مسائل بسیاری برای حل شدن وجود دارند.

فرهنگ گوگل را چگونه خلاصه می‌کنید؟

پدر‌بزرگ من کارمند خودروسازی بود. و من اسلحه‌ای دارم که او برای محافظت از خودش در محیط کار ساخته بود. لوله‌ آهنی بلندی که به سر آن قطعات آهنی متصل است. من به این مسئله فکر می‌کنم که چقدر از آن شرکت‌هایی که کارمندان برای محافظت از خودشان باید اقدام می‌کردند فاصله گرفته‌ایم. وظیفه من به عنوان رهبر سازمان این است که از اینکه هر فردی در گوگل فرصت خوبی را داشته باشد. و این احساس را داشته باشند که به طرز معناداری موثر بوده و در حال مشارکت در جامعه خوبی هستند. در مقایسه با دنیا٬ ما در مورد این موضوع کارهای خوبی را انجام داده‌ایم. هدف من برای گوگل این است که گوگل پیشگام باشد نه پیرو.

برای شما مزایای گوگل از غذای رایگان تا ماساژ برای تجربه‌ای که می‌خواهید برای کارمندان طراحی کنید چه میزان اهمیت دارد؟

من فکر نمی‌کنم هیچکدام از این موارد به تنهایی مهم باشد. نکته مهم این است که شرکت همانند یک خانواده باشد و کارمندان احساس کنند که عضوی از شرکت هستند و شرکت همانند خانواده آنها است. وقتی که با کارمندان به این شکل رفتار کنید نتایج بهتری می‌گیرید. به جای اینکه به تعداد ساعات کاری فکر کنید٬ به نتایج خاصل فکر خواهید کرد. ما باید در رفتارمان با کارمندان به نوآوری ادامه دهیم و بهترین چیزها را برای آنها پیدا کنیم. ما به سلامت آنها اهمیت می‌دهیم. از سالم ماندن آنها اطمینان حاصل کرده و به آنها در ترک سیگار کمک می‌کنیم. به همین دلیل هزینه‌های درمانی ما رشد یافته‌اند. اما کارمندان هم به نسبت شادتر و کارآمد‌تر هستند که نکته مهمی است.

نمی توانم تصور کنم که تعداد زیادی از گوگلر ها سیگاری باشند. می‌توانید مثالی از تلاشهایی که برای حفظ سلامت کارمندان انجام می‌دهید بزنید؟

معمولا شما برای ورزش به باشگاه‌های بزرگ می‌روید اما ما متوجه شدیم که مردم معمولا از باشگاه‌های کوچکی که در نزدیکی ساختمانهایشان قرار دارند استفاده می‌کنند. ما از ارائه غذای سالم اطمینان حاصل می‌کینم. دسرها را در دسترس قرار دادیم. در محل کار دکترها را داریم. سعی می‌کنیم از این کارها بیشتر انجام دهیم و بهداشت و درمان را ساده و سریعتر کنیم که فکر می‌کنم به سالم ماندن افراد کمک می‌کند. اگر برای بهداشت و درمان لازم باشد کار را ترک کرده٬ رانندگی کنید و به دنبال جای پارک گشته و کلی منتظر بمانید٬ نمی‌توان گفت که کار بهداشتیی انجام داده‌اید. 

آیا غذای رایگان در گوگل باقی خواهد ماند؟

آیا تا زمانی‌که گوگل وجود دارد غذای رایگان هم وجود خواهد داشت؟ نمی‌دانم اما این موضوع برای ما مفید بوده. من در مورد هزینه‌ها نگران نیستم. تنها چیزی که من را نگران می‌کند مصرف گرایی است که ممکن است در نتیجه این کار حاصل شود. این کار باعث می‌شود شرکت بیشتر شبیه یک خانواده شود. و در بعضی از مواقع باعث رواج رفتارهای سالم‌تر می‌شود: لازم نیست مقدار زیادی از یک غذا را بردارید. 

تو و سرگئی هر دو به مراقبت از بچه‌ها حتی قبل از ازدواج و بچه‌دار شدن علاقه‌مند بودید. مرد خانواده شدن چه تاثیری بر روی توازن کار و زندگی شما گذاشته است؟

تغییر زیادی نکرده است. ما همیشه از انعطاف پذیری کارمندان اطمینان حاصل کرده‌ایم. شما با کارمندان با احترام برخورد می‌کنید و آنها این لطف را در حق شرکت پاسخ می‌دهند. این مسئله‌ای است که در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد.

آیا شما به گوگل به عنوان یک شرکت مبتنی بر دفتر مرکزی فکر می‌کنید؟ دفاتر زیادی در مناطق مختلف دنیا دارید اما فکر نمی‌کنید که قدرت اصلی در Montain View باشد؟

یک سوم از کارمندان ما در Montain View هستند. به مرور زمان امیدوارم بتوانیم کمتر مبتنی بر دفتر مرکزی باشیم و ابزارهایی را ابداع کنیم که کارمندان از هر جایی بتوانند با راندمان بیشتری کار کنند. از طرف دیگر کالیفرنیا جای بسیار خوبی برای زندگی است و ما هر زمان که مایل باشید به شما برای زندگی و کار در اینجا خوش‌آمد می‌گوییم. 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 198,441,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: