Loading...

حقایق ناگوار درباره تغییرات آب و هوا

محققان به شکل آشکار اثبات کرده اند که سطح CO2 به بالاترین نقطه ی خودش طی ۶۵۰ هزار سال گذشته رسیده است. ببینید:

گاز CO2 از فعالیت های طبیعی مانند فوران آتش فشان ها و یا فعالیت های انسانی مانند قطع درختان جنگلی و سوزاندن سوخت های فسیلی تولید می شود. در تصویر بالا نیز همانطور که مشاهده می کنید روند نشر CO2 پس از ظهور انقلاب صنعتی به شکل کاملا صعودی درآمده است.
تصویر زیر روند نشر گاز CO2 توسط ایران و چند کشور دیگر (برحسب سرانه)، تا سال ۲۰۰۷، را نشان می دهد. ببینید:

همانطور که مشاهده می کنید ایران، در این زمینه، دارای روند رو به شد است. نکته ی جالب توجه تلاش زیاد فرانسه برای کاهش نشر این گاز سمی است، تا آنجا که با وجود فاصله ی زیادش با ایران طی دهه های گذشته، توانسته جایگاه خودش را، از سال ۲۰۰۵، پایین تر از ایران قرار دهد. کشور ایالات متحده نیز از سال ۱۹۸۸ روند تقریبا ثابتی را تجربه کرده است. روس ها نیز از ۱۹۸۸ توانستند روند رو به رشدشان را تبدیل به روند کاهشی کنند.
یکی دیگر از شاخص های اصلی ناسا برای تغییرات آب و هوا، سطح دریا است. بهتر است نگاهی به تغییرات سطح دریا در یک قرن اخیر بیاندازیم…

می بینید که میزان تغییر، در قرن گشته، به ازای هر سال و تا سال ۲۰۰۰ به شکل صعودی و مقدار ۱٫۷ میلیمتر بوده است در حالیکه این میزان تغییر از سال ۱۹۹۳ تا همین لحظه، ۳٫۲۸ میلیمتر اندازه گیری شده است. نهایتا نتیجه تلاش های بشر این شد که در قرن گذشته، ۱۷ سانتیمتر آب دریاها بالا بیاید. علاوه بر این، تحقیقات اخیر نشان می دهد که سطح دریاها طی قرن بعد، ۱ متر بالا خواهد آمد. اینکه چطور می شود سطح دریا بالا می آید، به عواملی مانند انبساط حرارتی دریاها طی گرمایش آب و هوا و ذوب گسترده یخ ها بستگی دارد.
یکی دیگر از این شاخص های اصلی ناسا، افزایش دما است. البته آنچه که عیان بود چه حاجت به بیان است. اما تصویر زیر را ببینید تا درکی بهتر از این افزایش دما داشته باشید:

ژانویه ۲۰۰۰ تا دسامبر ۲۰۰۹ به عنوان گرمترین دهه، طبق اسناد بشر، شناخته شده است. از سال ۱۹۸۱ به بعد شاهد ۲۰ سال “گرم ترین” بودیم، در حالیکه ۱۰ مورد از این گرم ترین ها طی ۱۲ سال گذشته اتفاق افتاده است.
علاوه بر اینها، ضخامت و وسعت یخ های قطب طی دهه های گذشته در حال کاهش بوده و توده های یخ در نقاط مختلف جهان، مانند آلپ، هیمالیا، آند، آلاسکا و آفریقا در حال کم شدن است.
تصویر زیر به وضوح ناپدید شدن کلاهک برفی کلیمانجارو را نشان می دهد:

از ناسا و گراف دوم توسط بانک جهانی
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,969,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: