Loading...

زلزله‌ای که محور زمین را ۲۵ سانتیمتر جابه‌جا کرد

روز گذشته دانشمندان «سازمان نقشه‌برداری‌های زمین‌شناسی آمریکا» از حقایقی درباره‌ی زمین‌لرزه‌ی ۸٫۸ ریشتری ژاپن سخن گفتند. آنها می‌گویند پس از اولین زلزله، بیش از ۱۰۰ پس‌لرزه با شدت ۵ در مقیاس ریشتر در ژاپن رخ داد. علاوه بر این، محور زمین ۲۵٫۴ سانتیمتر و سواحل ژاپن نیز ۲٫۴ متر جابه‌جا شد.
از طرف دیگر ناسا می‌گوید که این زمین‌لرزه «حرکت وضعی زمین» را ۱٫۶ میکروثانیه سریع‌تر کرد.


اما هشیاری ژاپنی‌ها برای مقابله با سونامی و زلزله نشان داد که چرا آنها آماده‌ترین کشور برای مواجهه با دو فاجعه طبیعی در آن واحد هستند. پیش‌گیری‌هایی که بدون شک جان بسیاری را در واقعه‌ی اخیر نجات داد.
در کشوری مانند ژاپن که زلزله بیش از هرجای دیگر عادی است، قوانین ساخت و ساز در موارد مشخص بسیار سختگیرانه دنبال می‌شود؛ مثلا «یک ساختمان طی زلزله تا چه میزان توانایی لرزیدن دارد.»
ژاپنی‌ها از زمین‌لرزه‌ی کوبه ژاپن در ۱۹۹۵ که باعث مرگ بیش از ۶ هزار نفر شد درس گرفتند، و سرمایه‌های بسیاری را در جهت پژوهش‌های جدید برای حفاظت از ساختمان‌ها هزینه کردند. آنها میلیاردها دلار برای توسعه‌ی پیشرفته‌ترین تکنولوژی برای مقابله با زلزله و سونامی اختصاص دادند. ژاپنی‌ها در تجهیز ساختمان‌های جدید به ابزارات پیشرفته فراتر از آمریکا نیز پیش رفتند؛ ابزاراتی که با آنها لرزش زمین طی زلزله فرو نشانده می‌شود. علاوه بر آن، ساختمان‌های قدیمی را با استحکامات جدید بازسازی کردند.
از طرف دیگر، ژاپن، کشوری که کلمه‌ی جدیدی به نام سونامی را به جهانیان معرفی کرده بود، سدهای دریایی محکم که بعضا تا ۱۲ متر بلندا دارند را ساخت.


متخصص آمادگی برای مواجهه با سونامی، Rich Eisner، در کنفرانسی برای «موسسه ملی فناوری» می‌گوید که، آموزش عمومی گسترده‌ی ژاپن توانست در انتها جان بسیاری را نجات دهد. آقای Eisner می‌گوید در شهری که ۵۱ سال پیش واقعه‌ی سونامی رخ داده بود، نشانه‌های فراوانی به انگلیسی و ژاپنی برای مشخص کردن راه‌های نجات وجود دارد و آژیرهای خطر روزانه ۳ مرتبه آزمایش می‌شوند.
اما کشورهایی هم در طرف دیگر قضیه قرار دارند. هاییتی شاید نمونه‌ی خوبی باشد؛ کشوری که ساخت و ساز بد باعث افزایش میزان تلفات در زلزله سال گذشته شد. یا چین که با ضعف در ساخت و ساز باعث آسیب فراوان به مردم در جریان زمین‌لرزه سیچوان در سال ۲۰۰۸ شد؛ زلزله‌ایی که در آن بیش از ۸۷ هزار نفر کشته و مفقود شدند.

- ونکوورسان و نیویورک‌تایمز
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,283,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: