Loading...

ترویج لینوکس یا تخریب ویندوز ؟

مدتهاست که با لینوکس و متن باز آشنایی دارم و هر روزه اخبار آنرا از وب سایت ها و وبلاگهای مختلف دنبال میکنم و بارها در این رابطه مطالبی نوشته‌ام که در این وبلاگ شاهدش بوده‌اید؛ ولی با تمام این احوال با توجه به شرایط و نیازهایم ترجیح میدهم همچنان از سیستم عامل ویندوز استفاده کنم که البته درکنارش از برنامه های متن باز نیز کمک میگیرم.
خوشبختانه در چند سال اخیر استفاده از متن باز در بین ایرانیان رشد خوبی داشته است گسترش کاربران گنو لینوکس، ایجاد گروه های کاربری، برگزاری سمینارها و وبلاگهایی که بصورت خاص پیرامون لینوکس و متن باز فعالیت میکنند همگی نشان از این امر میدهد.

متاسفانه چندیست در بعضی از وبلاگها شاهد مطالبی هستیم که با نیت تبلیغ و ترویج لینوکس نوشته میشوند ولی متن آنها شامل شدیدترین حملات و تمسخرهایی است که آن را بیشتر به یک فحاشی تبدیل میکند تا هر چیز دیگر! نویسندگان متعصب این وبلاگها به تصور اینکه میتوانند با نقد سیاست ها شرکت مایکروسافت (که اغلب بدور از نظر کارشناسانه و حرفه ای نوشته میشوند) بنوعی آن را در نظر کاربران بی ارزش جلوه دهند - و بدین وسیله کاری کنند تا خواننده را بیشتر شیفته‌ی لینوکس نمایند- دست به چنین اقدامی میزنند اما واقعا به چه قیمتی ؟
سیاست های هر شرکتی خواه درست یا غلط قابل احترام است که البته درستی یا نادرستی آن میتواند یک چیز نسبی باشد، کما اینکه امکان دارد برای کسی خوشایند و برای دیگر ناخوشایند به نظر آید. درست مثل یک دین! شما میتوانید دین و عقاید خود را شرح دهید و در توصیف ویژگی ها و دلایل بهتر بودن آن بکوشید اما حق ندارید در ترویج آن به دیگر ادیان توهین کنید، این خلاف بر اصول اخلاقی است.

[دوستان لینوکسی] به خودتان نگاه کنید، به چه دلیل به سمت لینوکس رفته اید؟ آیا غیر از این است که با درک قابلیت های لینوکس و فرهنگ متن باز این سیستم عامل را مناسب کار خود یافتید ؟
خب هر فرد با توجه به نیازهای خود انتخاب میکند، یکی لینوکس، یکی ویندوز و دیگری مکینتاش! حال هر چقدر هم که یک سیستم عامل قوی و برتر باشد اما دلیلی ندارد تمام دنیا از آن استفاده کنند.
شما نیازهایتان را در یک سیستم عامل متن باز یافته اید که خصوصیات خاص خودش را دارد و دیگری ویندوز را مناسب خود میابد و حتی حاضر است با کمال میل بابت آن هزینه پرداخت کند.

واقع بین باشید و با رعایت اصول و عاری از تفکرات دایی جان ناپلئونی نقد کنید، هیچکس نمیگوید ویندوز و مایکروسافت بی عیب است ولی آنقدرها هم که شما میگویید و بر سرش میکوبید بد و نفرت انگیز هم نیست . بدانید راه مبارزه با انحصار طلبی و گسترش لینوکس با شکاندن، سوزاندن و پرتاب کردن سی دی های ویندوز (جریان واقعی) کوته فکری و عدم درک صحیح  فرهنگ متن باز را میرساند و بس.
هشدار میدهم که از این گونه نقدها بپرهیزید که مانند شمشیر دو لبه است اینگونه مطالب و تندروی ها جلوه‌ای خیالی از واقعیت لینوکس در ذهن کاربر میپروراند که بسیار خطرناک است و نیافتن آنچه که کاربر در تصور خود ایجاد کرده نه تنها به گسترش آن کمکی نمیکند بلکه موجب زدگی و ترک آن خواهد شد.

در پایان لازم میدانم ذکر کنم روی سخن با عده‌ی کمی از دوستان وبلاگنویسی است که به شیوه‌ی نادرست به گمان خودشان به تبلیغ لینوکس میپردازند، بنده طرفدار یا مخالف هیج یک از دو سمت نیستم بلکه بدلیل مشاهده چنین رفتارهایی لازم دانستم در رابطه با این موارد نظر خود را بیان کنم، امیدوارم دوستان این نوشته را به دور از هرگونه تعصب مطالعه فرمایند.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,956,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: