Loading...

ترفندهايي براي بالا بردن سرعت رايانه

ترفندهايي براي بالا بردن سرعت رايانه

 

هنگامي كه شما رايانه جديدي خريداري مي‌كنيد يا اينكه ويندوز آن را مجددا نصب مي‌كنيد، به خاطر نو بودن رايانه و يا پس از نصب مجدد ويندوز، كارايي رايانه‌تان بسيار بالاتر از گذشته شده است. حالا با انجام چند ترفند شما مي‌توانيد سرعت و كارايي رايانه‌تان را باز هم بيشتر كنيد.
اولين كار،تميز كردن سيستم رايانه است. (مخصوص رايانه‌هايي كه چندين ماه از خريد آن گذشته است)
ابتدا رايانه را خاموش و سپس برق آن را قطع كنيد. حال با احتياط قاب كيس رايانه خود را باز كنيد. خيلي دقت كنيد و مراقب باشيد، مخصوصا اگر براي اولين بار اين كار را تجربه مي‌كنيد. هيچ جسم فلزي را داخل كيس و نزديك بردهاي رايانه نبريد چون امكان دارد به قطعات الكترونيكي آن صدمه بزند. از لمس كردن قطعات الكترونيكي روي بردهاي(مدارهاي الكترونيكي) رايانه‌تان پرهيز كنيد، زيرا احتمال دارد الكتريسته ساكن حاصل از اصطكاك لباس شما و... باعث صدمه زدن و سوختن آن قطعه شود. حالا با احتياط گرد و غبار جمع شده در كف كيس را تميز كنيد. مطمئن شويد كه فن‌هاي سيستم‌تان به نرمي مي‌چرخند و گرد و غباري هم روي آنها نيست.
بعد از اتمام اين كار قاب كيس را ببنديد، برق را وصل و رايانه‌تان را روشن كنيد. حالا نوبت حذف برنامه‌هاي غيرضروري روي سيستم است، براي اين منظور به منوي Start رفته و بعد Control panel را انتخاب كنيد تا پنجره آن باز شود.
سپس Add or Remove Programs را انتخاب كرده و روي آن كليك كنيد. پنجره‌اي باز مي‌شود و ليست برنامه‌هاي نصب شده بر روي رايانه‌تان را نشان مي‌دهد. نرم‌افزارهايي را كه نصب كرديد و نيازي به آنها نداريد انتخاب كرده و حذف كنيد. با ساير برنامه‌هاي نصب شده كاري نداشته باشيد چون در صورتي كه يك راه‌انداز سخت‌افزار و يا يك برنامه ضروري سيستم خود را حذف كنيد، سيستم شما با مشكل روبه‌رو مي‌شود.
پس از اتمام اين كار فرصت خوبي است كه هارد‌ديسك خود را مرتب كنيد. براي اين منظور درايو C «هر درايوي كه ويندوز در آن نصب شده است» را انتخاب و سپس كليك راست كنيد و گزينه آخر يعني Properties را انتخاب كنيد، پنجره جديدي باز مي‌شود، روي Disk Cleanup كليك كنيد تا اجرا شود سپس قسمت‌هايي كه حجم زيادي اشغال كردند، در صورتي كه نيازي به آنها نداشتيد انتخاب كرده و سپس روي OK كليك كنيد.
پس از اتمام اين مرحله، نوبت مرتب كردن فايل‌ها در هارد ديسك‌تان است، با چيده شدن فايل‌ها به طور مرتب و منظم در كنار هم سرعت و كارايي‌ هارد ديسك و مسلما رايانه‌تان بيشتر مي‌شود. اين كار به Defrag كردن معروف است. بايد Tools را از همان پنجره Properties درايوتان انتخاب كنيد. در اين قسمت سه بخش وجود دارد كه ما بخش Defragmentation را انتخاب مي‌كنيم تا پنجره آن باز شود. حالا درايو C را انتخاب و سپس روي دكمه Defragment كليك مي‌كنيم تا كار Defrag آغاز شود ممكن است انجام اين كار زمان زيادي ببرد، البته اين بستگي به ظرفيت‌ هارد ديسك‌تان و اين‌كه چقدر از آن اشغال شده است دارد. اين كار را براي ساير درايوهايتان نيز انجام دهيد.
پس از انجام اين كارها حالا وقت آن رسيده تا از شر يكسري برنامه‌هاي غيرضروري كه در هنگام بالا آمدن ويندوز اجرا مي‌شوند و با اشغال فضايي از حافظه و گهگاه استفاده از Cpu، سرعت و كارايي رايانه‌تان را كاهش مي‌دهند، خلاص شويد. براي اين منظور به منوي Start، برويد و Run را انتخاب كنيد. (در شماره قبل راه ساده‌تر را ياد گرفتيم و آن استفاده از كليد ويندوز + كليد R است) حالا در پنجره باز شده عبارت msconfig را تايپ و سپس ok را كليك كنيد.

پنجره جديدي باز مي‌شود. گزينه آخر يعني Start up را انتخاب كنيد. حالا ليست تمامي برنامه‌هايي كه در هنگام شروع به كار ويندوز، آنها نيز اجرا مي‌شوند ظاهر مي‌شود. بايد برنامه‌هاي غيرضروري را انتخاب كنيد و تيك جلوي آنها را برداريد. به طور مثال دنبال برنامه‌هايي مانند Nero، winamp، iTunes Helper و... بگرديد و دقت كنيد كه فقط تيك آنها را برداريد و Disable نكنيد و به ساير بخش‌ها نيز اكيدا دست نزنيد كه امكان دارد ويندوزتان صدمه جدي ‌ببيند و احتمال اين‌كه ويندوزتان بالا نيايد بسيار زياد است. پس از اتمام اين مراحل يك‌بار رايانه خود را خاموش و سپس دوباره آن را راه‌اندازي كني

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 183,560,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: