Loading...

نگاهی بر فایرفاکس ۵

پس از آنکه فایرفاکس ۴ پس از چندین بار تاخیر در انتشار بالاخره منتشر شد موزیلا تصمیم گرفت مسیر توسعه این مرورگر را بصورت کلی بازنگری و اصلاح نماید. یکی از مواردی که در سیاست گذاری های جدید موزیلا مدنظر قرار گرفت کم کردن از کاستن از فاصله بین انتشار دو نسخه اصلی از این مرورگر است. مشابه این اقدام را در گوگل کروم مشاهده میکنیم که در عرض دو سال پس از انتشار به نگارش ۱۴ خود رسیده است.
نتیجه این اقدام موزیلا آن است که این بنیاد توانسته نسخه پنجم مرورگر خود را با خوش قولی در تاریخ تعیین شده منتشر نماید.
در نگاه اول فایرفاکس ۵ هیچ تفاوتی با نسخه فایرفاکس۴ ندارد. در حقیقت پس از چند روز از کار کردن با این مرورگر به سختی خواهید توانست تفاوتی را کشف کنید. اما نگاهی به لاگ تغییرات این مرورگر ، نوید اضافه شدن امکاناتی جدید را به آن می دهد. در حدود هزار باگ و خطا در این نسخه اصلاح شده است که برخی از آنها حفره های امنیتی کشف شده در فایرفاکس بوده اند.
مهمترین تغییر ظاهری در فایرفاکس ۵ قابلیت “Do Not Track” بوده که حالا در زبانه “Privacy” قرار گرفته تا از قابلیت دسترسی بیشتری برخوردار باشد. برای کاربران فایرفاکس که در هر نسخه اصلی شاهد تغییراتی انقلابی در ظاهر این مرورگر بودند این تغییر بسیار جزئی است.
به جز این مورد، فایرفاکس ۵ از ۱قابلیت CSS Animation پشتیبانی و در مصرف حافظه بهبودهایی را ایجاد نموده است. همچنین در نسخه جدید از استانداردهای بیشتری در زمینه HTML5، XHR ، MathML ، SMIL و Canvas حمایت می شود.
اگر بخواهیم صادق باشیم، فایرفاکس چیزی بیشتر از فایرفاکس ۴٫۰۲ نیست اما موزیلا اعلام نموده که هیچ برنامه ای برای انتشار زیرنسخه های ۴ ندارد در نتیجه کاربران باید برای اجتناب از در معرض خطر قرار گرفتن ناشی از حفره های فایرفاکس۴ به نگارش پنجم آن کوچ کنند.
لیست کامل تغییرات این نسخه را می توانید در این آدرس ببینید و آن را از این آدرس دریافت کنید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,684,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: