Loading...

از خود و سخت افزار خود محافظت كنيد!


وقتي با سخت افزار كامپيوتر كار مي كنيد ممكن است هم به خود و هم به كامپيوتر صدمه بزنيد. رايج ترين حادثه در زمان رفع ِ اشكال ِ كامپيوتر، پاك شدن و از دست رفتن داده و يا نرم افزارها مي باشد. آزمايش بدون آگاهي از آنچه كه انجام مي دهيد مي تواند باعث آسيب شود. براي پيش گيري از هر گونه حادثه از جمله مواردي كه با خطر همراه هستند، موارد و نكات ايمني را در نظر داشته باشيد. در ادامه، منابع بالقوه ايجاد آسيب در كامپيوتر و روش هاي پيش گيري از آنها شرح داده شده اند.

تغذيه كامپيوتر:
براي حفاظت از شخص خود و ابزارتان هنگام كار كردن در داخل كامپيوتر، تغذيه را خاموش كرده و سيم آن را از پريز برق جدا كنيد. همچنين بهتر است از سيم اتصال به زمين استفاده نماييد. نمایشگر (مانيتور) و منبع تغذيه را به عنوان «جعبه سياه» فرض كرده و تا هنگامي كه در مورد خازن هاي شارژ شده آن ها اطلاعات كسب نكرده ايد هرگز جعبه ی آن را باز نكرده و دست خود و يا ابزاري در آن فرو نكنيد. مانيتور و منبع تغذيه حتي هنگامي كه خاموش بوده و به برق شهر متصل نيستند مي توانند داراي سطح خطرناكي از الكتريسيته باشند .

الكتريسيته ساكن يا ESD :
تخليه الكتريسيته ساكن ESD كه به طور معمول الكتريسيته ساكن شناخته مي شود. بار ساكن مي تواند بر سطح يك رساناي غير متصل به زمين و يا روي يك سطح غير رسانا مانند البسه يا پلاستيك جاي گيرد. زماني كه دوشي يا بارهاي الكتريكي غير همنام با هم تماس پيدا كنند الكتريسيته ی ساكن از بين آنها عبور كرده تا جايي كه بار غير همنام با هم برابر شوند. آسيب بوجود آمده بوسيله ESD بر روي قطعات الكتريكي به دو گونه مي باشد : جدي و سطحي. آسيب جدي، قطعه را به طور كامل غير قابل استفاده مي كند. آسيب سطحي باعث اشكال در كاركرد قطعه مي گردد ولي قطعه همچنان به كار خود ادامه مي دهد. تشخيص آسيب سطحي به علت مشخص نبودن ظاهر آن خيلي سخت تر از يك آسيب جدي مي باشد.
حفاظت در برابر ESD:
براي حفاظت كامپيوتر در برابر ESD همواره قبل از لمس قطعات الكتريكي از جمله درايو سخت، برد سيستم، كارت هاي توسعه، پردازنده (CPU) و واحدهاي حافظه ی خود را به زمين متصل كنيد.
تسمه ضد استاميك يا دستبند زمين: دستبند زمين تاري است كه شما يك سر آن را به دور دست خود مي بنديد سر ديگر آن را به يك هادي زمين شده مانند محفظه كامپيوتر يا صفحه زمين متصل كنيد.
صفحه زمين: صفحه زمين را مي توانيد با اتصال سطح كار خود به زمين به ياد داشته باشيد در صورت جدا كردن قطعه از سطح كار آن قطعه ديگر به زمين متصل نبوده و در معرض خطر ESD مي باشد .
محفظه هاي محافظ در برابر الكتريسيته ساكن: قطعات جديد در داخل محفظه هاي محافظ در برابر الكتريسيته ساكن ارائه مي شوند اين محفظه ها را نگهداري كنيد و از آنها براي حفظ قطعاتي كه در داخل به كار گرفته نشده اند استفاده كنيد .
بهترين شيوه براي حفاظت در برابر ESD استفاده همزمان از دستبند و صفحه زمين است بايد در نظر داشت كه دستبند زمين در زمان كاربر روي كامپيوتر ضروري مي باشد در صورتي كه امكان استفاده از دستبند براي شما وجود ندارد قبل از تماس با هر قطعه محفظه فلزي كامپيوتر را لمس كنيد هنگام تحويل قطعه به شخص ديگر حتماً با زمين تماس حاصل كنيد قطعات را تا زمان استفاده از آنها در داخل محفظه نگهداري كنيد.
بر روي زمين سخت (نه فرش) كار كنيد.
در صورتي كه شما يا كامپيوتر از محلي سرد و خنك وارد شده ايد بهتر است روي كامپيوتر كار نكنيد.
به غير از استفاده از صفحه زمين مي توانيد براي محفظه كامپيوتر نيز زمين ايجاد كنيد. اين كار با متصل نگهداشتن محفظه به سيم برق و اتصال سيم برق به محل اتصال زمين برق شهر انجام دهيد اين كار به خاطر خاموش بودن منبع تغذيه در هنگام كار در داخل كامپيوتر ايمن مي باشد. با اين وجود اگر به طور اتفاقي منطقه اي خارج از كنترل كليد تغذيه را لمس كرديد شكي به شما وارد مي شود به علت آگاهي از اين خطر اين مقاله پيش از آغاز كار در داخل كامپيوتر، شما را به قطع اتصال سيم برق تغذيه توصيه مي كند.
در مورد اتصال خود به زمين يك مورد استثنا وجود دارد. در داخل محفظه مانيتور، خطر الكتريسيته ذخيره شده در خازن ها شما را تهديد مي كند. لذا در هنگام كار در داخل كامپيوتر مراقب باشيد تا به زمين اتصال نداشته باشيد. چرا كه ممكن است از طريق بدن خود مسيري براي تخليه بار خازن ها فراهم كنيد.
تراشه ها را با پيچ گوشتي آهنربا شده لمس نكنيد. هنگام استفاده از مولتي متر براي اندازه گيري الكتريسيته مراقب باشيد تا تراشه ها را با پروب هاي آن لمس نكنيد. هنگام تغيير DIp سوئيچ ها از موارد گرافيت مغناطيس دارد براي كار قلم ball point مناسب است. پس از آنكه قطعات يا نرم افزار را از داخل سلفون خارج كرديد بلافاصله سلفون ها را از محل كار دور كنيد. از تماس اشخاص كه احتمالاً با زمين تماس ندارند با قطعات جلوگيري كنيد.
كارت توسعه را با لبه هاي آنها نگه داريد. هيچ يك از قطعات لحيم شده روي برد را لمس نكنيد، اگر نياز به كنار گذاشتن يك قطعه داريد حتماً آن را روي صفحه زمين يا محفظه محافظ در برابر الكتريسيته ساكن قرار دهيد. قطعات را از البسه و موي خود دور كنيد.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5001 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 176,089,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: