Loading...

دوربین‌هایی که فوکوس مجدد روی عکس گرفته‌شده را ممکن می‌کنند!

آیا برای شما پیش آمده که در حال نگاه کردن عکسی باشید و منظره پشت سر سوژه عکس که عکاس روی آن تمرکز و فوکوس نکرده و کاملا محو است، نظرتان را جلب کرده باشد؟ آن مرد پشت سر ردیف جلو چه کسی است؟ چه تابلویی پست سر آن زن، نصب شده؟ تیتر روزنامه‌ای که روی میز ناهار قرار دارد، چیست؟

در این مواقع آدم آرزو می‌کند که ای کاش می‌شد، روی منظره پشت سر سوژه، فوکوس کرد.

شرکت لایترو Lytro قصد دارد همین آرزوی من و شما را عملی کند. پرحرفی نمی‌کنم و نظرتان را به این عکس جلب می‌کنم. (اگر خواننده فیدی وبلاگ یک پزشک هستید، باید پست اصلی را در مرورگر باز کنید تا بتوانید عکس را ببینید)

 

وقتی عکس لود شد، ماوس را روی عکس ببرید و روی جایی که می‌خواهید که روی آن فوکوس شود، اشاره کنید.

در کمال شگفتی می‌بینید که هر جا که با ماوس کلیک می‌شود، شفاف می‌شود و شما می‌توانید با وضوح آن قسمت را ببینید.

فناوری‌ای که شرکت لایترو از آن استفاده می‌کند، موسوم به میدان نور یا light field است.

در دوربین‌های معمول، لنز، نور را روی حسگر متمرکز می‌کند، حسگر تنها شدت و رنگ نور را ثبت می‌کند، اما در دوربین‌های ویژه‌ لایترو، یک سری میکرولنز، نور را روی حسگر ویژه‌ای متمرکز می‌کنند که می‌تواند علاوه بر شدت و رنگ نور، جهت اشعه نور را هم ثبت کند. همین مسئله باعث می‌شود که بتوان عکس‌هایی گرفت که بعد از ثبت، در آینده عکاس و بیننده عکس بتواند، روی آن فوکوس مجدد کند.

البته دوربین‌هایی که فناوری میدان نور یا plenoptic استفاده می‌کنند، چیز تازه‌ای نیستند، کاری که شرکت لایترو کرده است، این است که با پنجاه میلیون دلار هزینه، این فناوری تا حالا گران‌قیمت را آنقدر ارزان کرده است که مصرف‌کننده معمولی هم بتواند دوربین‌های از این دست بخرد.

لایترو قصد دارد تا پایان امسال دوربین‌هایش را وارد بازار کند.

اما حتی اگر قصد تعویض دوربین هم ندارید، توصیه می‌کنم، حتما همه عکس‌های گالری لایترو را ببینید.

این عکس‌های در واقع، عکس‌ها را از حالت دوبعدی معمول خارج می‌کنند و کاری می‌کنند که عکس حالت لایه لایه به خود بگیرد. از الان می‌توانم تصور کنم که عکاسان خبره، بتوانند چه شعرهایی نابی با این دوربین‌ها بسرایند. با این عکس‌ها حتی می‌شود بیننده را دعوت کرد تا با سیر و سیاحت لایه‌های عکس، داستان پنهان عکس را، خود، کشف کند.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,689,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: