Loading...

فناوری که ویدیوهای درون مغز را بازسازی می کند

به نظر داستانی علمی تخیلی می‌رسد: در حالیکه داوطلبان کلیپ‌های ویدیویی را تماشا می‌کنند، اسکنری مغز آنها را بررسی می‌کند. و کامپیوتری از فعالیت‌های مغزشان، بازسازی‌ای از آنچه که دیده‌اند ایجاد می‌کند.
دانشمندان این نتیجه را در روز پنج‌شنبه در ایالات متحده گزارش کردند و عنوان شده است که چنین روشی می‌تواند روزی منجربه آشکارسازی رویاها و توهمات شود.

Jack Gallant، زیست‌شناس اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید، در آینده این فناوری می‌تواند به قربانیان و دیگر افراد کمک نماید.

آقای Gallant معتقد است این فناوری نهایتا می‌تواند منجربه بازسازی قابل تشخیص رویا یا دیگر فیلم‌هایی که ذهن ایجاد می‌کند، شود. او می‌گوید که مردم نبایستی نگران این باشند که دیگران به صورت مخفیانه افکارشان را در آینده‌ی نزدیک استراق سمع خواهند کرد چرا که در این تکنیک بایستی فرد زمان طولانی را در یک ماشین MRI سپری کند.

متخصصی دیگر، قابلیت‌های ذهن‌خوان را در آینده دور تنها مورد انتظار می‌داند.
آقای Gallant درباره‌ی این فناوری می‌گوید، ماشینی که مورد استفاده قرار گرفت، fMRI نامیده می‌شود. برخلاف MRI معمولی، fMRI فعالیت مغز را نمایان می‌سازد. اولین مرحله این بود که به کامپیوتر بفهمانیم که چگونه بخش‌های مختلف مغز هر فرد به صحنه‌های حرکت اشیا پاسخ می‌دهد.
مشارکت‌کنندگان در این پژوهش به نقطه‌ای خیره می‌شدند که کلیپ‌های فیلم برای ۱۰ تا ۲۰ ثانیه بر روی پس‌زمینه‌ایی آشکار می‌شدند. مدت زمان ۲ ساعت برای اینکه ماشین MRI فعالیت‌های مغز را ردگیری کند، زمان صرف شد. این پژوهش بر روی بخش‌هایی از مغز که به ویژگی‌های ساده‌ای همانند اشکال و حرکت، به جای بخش‌هایی از مغز که اشیا را شناسایی می‌کنند، متمرکز بود. Gallant می‌گوید بنابراین این بررسی تنها به بخش‌های بسیار ابتدایی از دیدن محدود شده بود.

او می‌گوید پرسش بعدی این بود که آیا کامپیوتر می‌تواند با استفاده از اطلاعات فعالیت مغز، آنچه را که در کلیپ‌های ویدیویی ظاهر شده است را بازسازی نماید؟
برای آزمایش این موضوع، آنها ۱۸ میلیون کلیپ یک ثانیه‌ایی از یوتیوب را به کامپیوتر خوراندند که البته مشارکت‌کنندگان در پژوهش آنها را هرگز ندیده بودند. آنها از کامپیوتر این را خواستند که هر کدام از آن کلیپ‌ها چه فعالیتی از مغز را موجب می‌شوند. سپس پژوهشگران از کامپیوتر خواستند که کلیپ‌های ویدیویی را با کمک بهترین تطابق‌هایی که بین صحنه‌های یوتیوبی و فعالیت مغز مشارکت‌کنندگان وجود دارد، بازسازی نماید.

بازسازی‌ها ترکیبی از کلیپ‌های کوچک یوتیوب هستند که همین موضوع باعث بلور مانند شدن آنها شده است. برخی از دیگری بهتر هستند. آقای Gallant می‌گوید، اگر یک انسان در کلیپ اصلی ظاهر می‌شد، همان نشان داده می‌شد. اما در کلیپی یک فیل از سمت چپ به راست حرکت می‌کند که باعث بازسازی چیزی شبیه به تپه نامنظم شده است. این بدین خاطر است که کلیپ‌های یوتیوب فیل‌ها را نشان نداده بودند و بنابراین بایستی چیزی از هرآنچه که وجود داشت ساخته می‌شد.

Marcel Just از دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید، نتایج کلی این پژوهش یکی از تاثیرگذارترین نمایش‌های تجربی از اینکه سیستم‌های دیداری چگونه عمل می‌کنند، می‌باشد. او می‌گوید در صورتی که بتواند رویاهایش را با همین کیفیت مشاهده کند، حاضر است ۵۰ یا ۱۰۰ دلار بپردازد.

- theage
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,775,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: