Loading...

با تیکسل‌ها، اشیا را از راه دور لمس کنید!

 

نگاهی به اطراف خود بیاندازید، تا چه حد با صفحات لمسی در ارتباط هستید؟ چه حسی خواهید داشت اگر روزی بتوانید به وسیله این صفحات، جسمی را در دورترین نقاط لمس کنید؟

شاید حتی تا سال ۱۹۶۸ که صفحات لمسی اختراع شدند، باور این موضوع که صفحات لمسی تا این حد تأثیرگذار خواهند بود سخت بود، اما شاید حالا به عادی‌ترین بخش از زندگی الکترونیکی ما تبدیل شده‌اند.

با پیشرفت و توسعه صفحات لمسی روشنایی، پاسخ‌دهی و متغیرهایی از این قبیل بر روی صفحات لمسی قابل تغییر هستند، اما آیا چسبندگی صفحه را هم میتوان تغییر داد؟

پاسخ کوتاه است: بله. پژوهشها در دانشگاه British Columbia چگونگی آن را نشان می‌دهد.

براساس گزارش New Scientist: «اصطکاک در واقع نوعی حقه است. سطح صفحه، خود از شیشه ساخته شده و سخت‌تر یا نرم‌تر نمی‌شود. به جای آن، شیشه به وسیله حلقه‌های مکانیکی که در لبه صفحه جای می‌گیرند، با ارتعاشی معادل ۲۶۰۰۰هرتز به لرزه در می‌آید. این کار، باعث به وجود آمدن فیلم نازکی از هوای متحرک بر بالای شیشه می‌شود، که حس چسبناک‌تر شدن صفحه را به وجود می‌آورد. با تنظیم کردن لرزش در پاسخ به حرکت انگشتان در سرتاسر شیشه، سیستم می‌تواند توهم قانع کننده‌ای به وجود آورد که در آن اشیاء با یکدیگر برخورد می‌کنند و یا به همدیگر می‌چسبند.»

دیدن این ویدئو را برای درک بهتر این مسئله توصیه می‌کنم.

شاید سوال کنید فایده این اصطکاک چیست؟ پاسخ این است که زمانی که یک چیز همانند فایل‌ها، عکس‌ها و … را بر روی صفحه می‌گیرید و بر روی چیز دیگری می‌برید صفحه چسبناک‌تر می شود و حالا این امکان را به هنگام بازی کردن تصور کنید!

صافی بیش از حد صفحات لمسی شرکتی مثل اپل را هم برای به وجود آوردن این امکان با مشکل مواجه کرده، اما پژوهش‌های اخیر، به ویژه تکنولوژی جدید E-sense از Senseg، دنیای صفحات لمسی را هر لحظه بیشتر به واقعیت نزدیک می کنند.

به طور واضح این موضوع چیز تازه‌ای نیست. تحقیقات در مورد اصطکاک برنامه‌ریزی شده ، به خصوص در حوزه «چسبناکی»، نتایج تاثیرگذاری را به همراه داشته. اما استفاده از «تیکسل‌ها» یا پیکسل‌های لمسی می‌تواند سطحی الکتریکی که شما بتوانید لمس کنید به وجود آورد که در واقع همان نتیجه را خواهد داد. پوست شما با احساس کردن آن چیزی که رابط می خواهد پاسخ میدهد.

چت‌های ویدئویی را به همراه پیکسل‌های لمسی تصور کنید. قادر بودن به لمس صورت نرم یک نوزاد یا دست یک دوست از راه دور و حتی خطوط بریل برای نابینایان. به نظر می‌رسد، این پروژه بسیار امیدوار کننده باشد و Senseg پشتیبانی توشیبا را نیز به همراه دارد.

شما در این باره چه نظری دارید؟
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,265,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: