Loading...

پارسی را پاس بداریم

زیان پارسی زبان ملی ما ایرانیان است.
آنچه فرهنگ ما را پس از تازش عربها , موغولها , انگلیسیها و دیگر کشورها به میهن ما زنده نگاه داشته , زبان مادری مان است پس تلاش می کنیم زبان مادری خود را پاس داریم و تا می توانیم از واژه های زبان خودمان به جای واژه های بیگانه ای که پس از این تازشها به زبانمان وارد شده بهره ببریم و با آنها گفتگو کنیم و بنویسیم.
چرا از بکار بردن واژه های زبان خود که سرمایه های فرهنگی ما هستند سربلند نباشیم ؟
آیا زبان پارسی مایه شرمساری ایرانیان است یا دست آویز سربلندی ما ؟
زبان مادری ما همچون گنجینه ای از هزاران سال پیش با گذر از جنگها و کشتارها و درازای سده ها به دست من و شما رسیده و مایه ی سربلندی ماست. بیاییم پارسی را پاس داریم !

اگر دقت کرده باشید به مرور زمان کلمه های بیگانه فراوانی وارد زبان عامیانه ما شده است . کلماتی که بیشتر از زبان عربی و یا … وارد زبان پارسی شده اند .

نرم افزار Parsi to Persian (فارسی به پارسی)  یک نرم افزار با ایده ای جالب برای دگرگونی زبان نوشتاری کنونی به زبانهای باستانی است و دارای گزینه ای به نام دیکشنری همانند سازی برای زدایش واژه های عربی از پارسی‌ است.

farsi-to-persian

امکان تبدیل نوشته دلخواه شما به به زبانهای باستانی (میخی پارسی - اوستایی - پهـ‌لوی - آوانگاری) ، نمایش معادل کلمات عربی به پارسی از قابلیتهای مهم این نرم افزار است .

همچنین نرم افزار حاوی متن کامل شاهنامه فردوسی می باشد .

نرم افزار Parsi to Persian هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد و محتوی کلمات محدودی است اما قابلیت جالب این نرم افزار امکان اضافه نمودن کلمات دلخواه به پایگاه داده (Database) نرم افزار جهت تکمیل نمودن نرم افزار است .

 

به طور مثال با استفاده از همین نرم افزار معادل کلمات لینک تحریر ابد و  برحسب به ترتیب کلمات دنبالک - نگارش - جاوید - به فراخور استخراج شد.

نرم افزار Parsi to Persian یک نرم افزار رایگان است و ظرفیتی معادل ۵۰ مگابایت دارد

برای راحتی دریافت نرم افزار ، فایل فوق فشرده شده و به ۶ قسمت تقسیم شده تا دریافت آن راحت تر باشد

دریافت : (سرور Rapidshare.com)

»قسمت اول »قسمت دوم »قسمت سوم »قسمت چهارم »قسمت پنجم »قسمت ششم

پانوشت:

» وب سایت Iranian.be نیز یک سرویس آنلاین برای تبدیل کلمات فارسی بیگانه به پارسی دارد .
نظرات

 

 • درود بر شما سروران گرامی و درست کردار از رنجها وتلاشهای بیکران شما ارجمندان است که ما می توانیم دست در دست هم دهیم وزبان وخاک این میهن اهورایی راهمچنان پا برجا واستوار بر فراز جهان شکوهمند نگاه داریم من نیز گامی کوچک در این راه برداشته ام وتلاش کرده و می کنم که دبیره کهن و ورجاونمان را با یاری شما بزرگواران زندگی دوباره ببخشم، دو دبیره(فونت) نوین را که از واکهای اوستایی بهره گرفته ام به شیوه تازه تر نوشته و برای دریافت(دانلود) همه هم میهنان در تارنگاشته خود گذاشته ام وهمچنین برای دریافت این دبیره در گوگل اگر (پارسی دبیره نوین)را بجوئید به آسانی آن را دریافت خواهید کرد.با سپاس فراوان از شما بزرگ مردان میهن دوست بدرود
 • با سلام. برنامه بسیار جالبی است. باید هویت پارسی خود را حفظ کنیم

  ولی دانلود از رپیدشیر دردسر های خودش را دارد و 6 پارت بودن برنامه هم خودش این دردسر ها را چند برابر میکند

  برای دانلود سریعتر و بهتر توصیه میکنم آن را در جایی بهتر آپلود نمایید
 • درود بر شما هموطن عزیز

  خیلی‌ سخته دانلود کردن
 • با سلام
  لطفا" در صورت امكان واژه هاي پارسي معادل واژه هاي بيگانه را براي من بفرستيد
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,080,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: