Loading...

نکاتی در رابطه با افزایش راندمان ویندوز (بخش دوم)

بخش دوم
بررسی راندمان ویندوز 2000 در آرایش های مختلف
- با تنظیمات درست می توان ویندوز 2K ( Win 2000 ) را به حالت رومیزی با بالاترین راندمان به کار گرفت. مثلا با تنظیمات سرویس های مدیریت حافظه، دسترسی به رجیستری، دیسک IO و غیره می توان این کار را انجام داد.

راندمان در حالت شبکه
W2K آماده سرویس Gigabit ( 1000MbSec ) می باشد. یعنی قادر است سطوح خروجی شبکه را با استفاده از کارت های Gigabit به بالاترین حدبرساند. برای مثال کارت هایی که برای استفاده از جنبه های پیشرفته TCPIP مثل Chcksum Offloading و Large Send در W2K طراحی شده اند. W2K می تواند تا 25% خروجی شبکه را بیشتر از NT Server ارایه دهد و نزدیک به 4 Gbps داده را ارسال و دریافت نماید. با انجام درست تنظیمات فوق می توان به این ویژگی ها دست یافت.

راندمان در حالت وب سرور
با ارتقای NT سرور به W2K سرور در یک سرویس دهنده وب، بلافاصله راندمان افزایش می یابد. این پیشرفت ها در اجرای ASP و مقیاس پذیری SMP می باشد. به علاوه اجرای برنامه های ASP در حالت خارج از فرایند (Out-Of-process ) اجرای بهتری در W2K دارد. به علاوه، اجرای خام صفحات وب ساکن سرور ، به مقدار زیادی افزایش یافته که این به دلیل نتایج SpecWeb96 می باشد.

راندمان بهتر در حالت File & Print Server
با بهینه سازی بسیاری از ویژگی های اجزای سرور فایل مثل اندازه میزان حافظه مجازی برای نگهداری ذخیره فایل ها ( Cache از 496 MB به 960 MB . File ) بهینه سازی تغییر مسیر دهنده SMB ( SMB Redirector ) روی W2K و بهبود فایل سیستم NTFS ، ویندوز W2K می تواند امکانات سرویس فایل بهتری را به دست دهد. با برنامه های محک زدن مثل NetBench . راندمان ویندوز 2K تا 26% بیشتر از NT می باشد. در بعضی اوقات به خصوص وقتی که اشتراک فایل ها روی یک پارتیشن ذخیره می شوند. W2K تا بیش از 2 بار اجرای سرور فایل بهتری را نسبت به NT Server به دست می دهد. در مقایسه با سرویس چاپ W2K تا 3 برابر بیشتر کاغذ را در ثانیه نسبت به NT چاپ می کند. همچنین اینکه راندمان چاپ کردن. به همان نسبت به NT چاپ می کند. همچنین اینکه راندمان چاپ کردن. به همان نسبت که تعداد چاپگرها بیشتر می شوند پایین نمی آید. به علاوه W2K می تواند تحویل (Rendering ) را در یک ، سوم زمان نسبت به NT صورت دهد و نیاز به یک،سوم از وقت CPU دارد.

اجرای بهتر در حالت سرور برنامه
- W2K یک بستر بهتر برای اجرای برنامه های تجاری می باشد. مقیاس پذیری SMP بهتر، راندمان شبکه بهینه شده، پشتیبانی از حافظه فیزیکی بیشتر باعث افزایش قدرت W2K در سرویس برنامه شده است . به علاوه پیشرفت های اساسی در آنچه که Com+ نامیده می شود. ( Com & Microsoft Transaction Server ) باعث راندمان بهتر برای اجرای برنامه های مبتنی بر Com شده است. به علاوه قابلیت های پردازش تراکنش Com+ می تواند به عنوان یک مانیتور تراکنش در زمان اجرا برای بهبود برنامه های بانک اطلاعاتی به کار رود.

چگونه می توان ویژگی Medio Sense را برای قطع شدن کابل شبکه (NIC ) غیرفعال نمود؟
1- دستور regedt 32 را اجرا کنید.
2- به مسیر زیر وارد شوید:
HKLMSystemC.C.SServicesTcpip[parameters
3- افزودن یک مدخل جدید از نوع DWORD :
DisableDHCPMediaSense=1
- پس از این کار آدابتور شبکه شما هنوز وضعیت ‏‎“Disconnected ” را نشان می دهد اما فرایند نصب کلاستر می تواند آدابتور را به شکل قابل دسترس برای ارتباط کلاستر شناسایی نماید.
- حال که به سئوال فوق پاسخ دادیم بهتر است به ویژگی Medio Sense نگاهی بیاندازیم.
ویندوز دارای ویژگی ای به نام Media Sense می باشد. شما می توانید از این ویژگی در کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز که از Tepip استفاده می کنند استفاده نمایید تا بفهمید که رسانه شما قطع نشده یا در حالت وصل قرار دارد . حالت وصل یا “ Media State “ به شکل ارتباط رسانه فیزیکی یا درج آن در شبکه تعریف می شد برای مثال فرض کنید یک رسانه فیزیکی 10bt یا 100bt آداپتورهای شبکه اترنت و هاب ها اساسا یک نود وصل داشته باشند که وضعیت اتصال فعلی را نشان می دهند. این همان حالتی است که در ان ویندوز یک حالت قطع را رد رسانه کشف کند. تمام پروتکل های مفید شده از آن اداپتور را حذف می کند تا این که مجددا حالت وصل را شناسایی نماید. حالت هایی وجود دارند که شما نمی خواهید؟؟؟ شما. این حالت را شناسایی کند. زیرا برای این کار می بایستی دستکاری کوچکی در رجیستری صورت دهند. در ویندوز NT این حالت وجود ندارد و با قطعی شبکه این پیغام ظاهر نمی شود. ولیکن در ویندوز 2000 با هر قطعی شبکه این پیغام ظاهر می شود. نکته جالب در این رابطه این است که برخی از برنامه هایی که قفلشان بر اساس کارت شبکه کار می کند وقتی با این پیغام قطعی شبکه در ویندوز 2000 مواجه می شوند دیگر کار نمی کنند ولیکن در NT اینطور نبوده و به کارشان ادامه می دهند. فرض می کنند که شبکه وصل می باشد و نیز کارت های شبکه می بایستی دارای ویژگی Media Sense باشند. یعنی ممکن است حتی شما کارتی بدون این ویژگی را در ویندوز 2000 نصب نمایید ولیکن با قطعی شبکه پیغامی ظاهر نشود و انگار که شبکه وصل می باشد. ولیکن به طور کلی؟؟؟ تنظیمی وجود دارد که ویندوز 2000 را مانند ویندوز NT نسبت به این حالت قطعی شبکه بی تفاوت می کند و آن مدخل Disable DHCP Media Sense می باشد که قبلا روش تنظیم آن را شرح دادیم و باعث اجرای آن برنامه می شود.
- نکته 1: 10b2 یا 10Base ) یا کواکیسال ( RJ-58 ) رسانه های مبتنی بر ارتباط نیستند. بنابراین ویندوز سعی در شناسایی حالت وصل (Connect ) در آنها زمانیکه مورد استفاده قرار گیرند نمی کند.
- نکته2: پروتکل های NetBEUI و IPX ویژگی Media Sense را تشخیص نمی دهند.
HKLMSystemC.C.S.ServicesTCPIPParametersDisableDH
CPMediaSense(DWORD-Boolean)=0.1
شرح این مدخل: این پارامتر رفتار DHCPMadia Sense را کنترل می کند. اگر شما مقدار آن را یک بزنید مشتریان DHCP و حتی غیر DHCP ( none-DHCP )‌رویدادهای Media Sonse را از رابط NIC نادیده می گیرند. به طور پیش فرض رویدادهای MS مشتری DHCP را فعال می کند تا عملی انجام دهد مثل تلاش برای دستیابی به یک اجاره (Laese ) ( وقتی یک رویداد وصل اتفاق افتد) یا نامعتبر سازی رابط و مسیرها (routs ) ( زمانیکه یک رویداد قطع اتفاق افتد)
نکات : چند اثر نامطلوب ار غیرفعال سازی این ویژگی ظاهر می شوند. اگر دو کارت NIC داشته باشید و این ویژگی M.S. فعال باشد. اگر یک از NLC ها کار نکند از قید در می آید (Unbound ) و مسیرهای متصل به آن حذف می شوند به طوریکه تمام ترافیک از NIC های دیگر رد می شوند همچنین اگر یک کاربر در حال حرکت(Protable Roaming ) داشته باشید ویژگی M.S همان چیزی است که باعث ایجاد قابلیت برقراری ارتباط با هر شبکه ای می شود و همه چیز درست کار می کند بدون Relese.restart و renewing وغیره بعد از غیرفعال سازی M.S ویندوز با هم آیکون قطع شبکه را نشان می دهد و دستور Ipconfig پیغام قطعی کامل را می دهد و لیکن رابط شبکه به TCPIP مقید شده و می تواند با مشاهده جدول مسیرها از آن مطلع شوید و نیز سرویس کلاستر از طریق کابل Crossover قابل دسترس نمی باشد و هنگام نصب کلاستر برنامه نتواند NIC مورد نظر را شناسایی نماید.

آموزش چگونگی نصب IPV6 ( در ویندوز سرور 2003 )
در حالیکه را ه طولانی برای شرکت ها در پیش است تا به سوی آن گام بردارند ولیکن IPV6 به آرامی اما مطمئن راه خود را برای ورود به محصولات باز کرده است. استفاده آن در ویندوز 2000 به طور آزمایشی می باشد. اما در ویندوز سرور 2003 جنبه های کاملی از ان وجود دارد. اما از آنجاییکه IPV6 هنوز در حال یافتن راهی است تا در شبکه ها وارد شود. اما نصب آن گزینه ای پیش فرض نمی باشد. برای نصب IPV 6 . مراحل زیر را دنبال نماید:
1- ابتدا به Control Panel وارد شده و دوباره روی آیکون Network Connection کلیک نمایید.
2- بر روی آداپتور شبکه ای که قصد فعال ساختن IPV 6 را دارید کلیک راست نمایید و گزینه Properties را انتخاب نمایید.
3- بر روی Install کلیک نمایید.
4- از لیستی از انتخاب های نصب، گزینه Protocol را بپذیرید و بعد روی دکمه Add کلیک نمایید.
5- مورد Microsoft TCPIP Version را بپذیرید و بعد روی دکمه OK کلیک نمایید.
IPV 6 یک رابط گرافیکی تمیز ارائه نمی دهد که مثل پیکربندی IPV 6 را از طریق یک پوشه خط فرمان جدید که netsh نام دارد تنظیم و پیکربندی نمایید. شما می توانید netsh را از طریق خط فرمان چه با گزینه (Option )‌ و چه بدون آن صدا بزنید. وقتی از طریق گزینه ها فراخوانی نمودید، Netsh عملیات خواسته شده شما را انجام می دهد. احضار netsh بدون هیچ پارامتری شما را وارد پوشه ای می کند که از ان می توانید یک لیست کامل از فرامین netsh را با تایپ علامت؟ به دست آورید.

چرا بعد از نصب کارت شبکه در ویندوز 98 سیستم به کندی بالا می آید؟
بعد از نصب NIC ویندوز در حدود 10 تا 20 ثانیه معطل می کند تا بالا بیاید و این بدین خاطر است که ویندوز سعی می کند تا از کارت شبکه شما آدرس IP های آن را بخواهد و چون کارت شما آدرس ندارد و فقط بر روی سیستم شما نصب گردیده . نمی تواند این آدرس را در اختیار ویندوز قرار دهد. برای این کار به اپلت Control panel وارد شده و سپس تعیین وارد قسمت Network شوید در قسمت مربوط به پروتکل TCPIIP . یک آدرس الکی مثل 192.168.12 وارد نمایید . از این پس وقتی سیستم را بالا می آورید به سرعت لود می شود.

نقش DAM ( Direct Memory Access ) در ویندوز چیست؟
وقتی قرار باشد اطلاعاتی از طریق هارد دیسک به حافظه RAM منتقل گردد در این فعل و انفعال CPU نیز دخالت می کند و باعث کندی انتقال دیتا می شود ولیکن در سیستم خطوطی به نام DMA وجود دارند که باعث انتقال سریع اطلاعات بدون دخالت مستقیم CPU می شوند از سیستم های ویندوز 95 (Win98 OSR2 ) به بعد ویندوز دارای این امکان گردیده تا بتوان این ویژگی را در آن فعال نمود. این کار باعث سریعتر شدن نقل و انقال دیتایی می گردد اما قدری از حافظه و سرعت پردازش را می بلعد که در اکثر سیستم های امروزی مقدار قابل توجه ایی نمی باشند. برای فعال ساختن این ویژگی به Device Manager وارد شده و کنترولر هارد یا CDROM را پذیرفته و گزینه Properties را بپذیرید و سپس جعبه DMA را علامت دار نمایید. به همین سادگی .

چگونه می توان سرعت شماره گیری مودم (Dial-Up ) را افزایش داد؟
به طور پیش فرض مقدار زمان Dial Tone در ویندوز 100 میلی ثانیه است که می توان مقدار کمتری مثلا 50 میلی ثانیه را برای آن قائل شد. برای این کار به مسیر زیر وارد شوید:
Modem(Properties)- Connection- Advance-Extra Settings=S11=50
گاهی اوقات DUN شماره گیری کرده و وصل می شود و لیکن به زحمت پیغام «Connecting to Network »‌را نمایش می دهد. یعنی هنوز هم این پیغام در حال نمایش است و می گوید در حال وصل شدن هستم در حالیکه شماره گیری تمام شده. در این مسئله مقصر خود DUN می باشد زیرا پروتکل های اضافه ایی را در حال بایند نمودن می باشد. جهت حل این مشکل بر روی آیکون ISP ی مورد نظرتان که بر اساس کارت اینترنت درست کرده اید کلیک راست نموده و گزینه properties رابپذیرید. سپس موارد Server Types و بعد Logon to Network را انتخاب نمایید. ابتدا این گزینه را غیرفعال نمایید و بعد پروتکل های اضافی چون NetBEUI و IPXSPX Compatible را بدون علامت نمایید. این کار به سیستم می گوید که فقط از پروتکل معروف TCPIP استفاده نمایید و نه پروتکل های دیگر.

ترمینال سرویس چیست و چگونه استفاده می شود؟
- ترمینال سرویس برنامه ای است که بر روی ویندوز 2000 تا نسخه هایی از NT نصب می شود و امکان مدیریت از راه دور و در اختیار گیری صفحه یا میز کار سرور از راه دور را برای هر مشتری که از ترمینال سرویس استفاده می کند فراهم می سازد. TS برای کار از پروتکل RDP یا Remote Desktop protocol استفاده می نمایید که ارتباط میان سرور و مشتری را برقرار می سازد. هر کاربر می تواند در یک لحظه چندین جلسه کاری داشته باشد که مستقل از هم به اجرای برنامه می پردازند. TS از برنامه های 16و 32 بیتی به برنامه های راس برنامه های مبتنی بر متن و 4PC های دستی پشتیبانی می نماید. این برنامه در دو حالت Application و Administrator نصب و اجرا می شود. در حالت اول اگر مجوز نداشته باشید ناچار باید هر سه ماه یکبار برنامه را مجددا نصب نمایید . کاربر می تواند بدون Logoff از یک جلسه کاری خارج شود. بهتر است TS را بر روی یک سرور عضو به جای کنترل حوزه نصب نمایید. زیرا منابع سرور را به سرعت کاهش می دهد. برای رسیدن به راندمان بالا بهتر است از کارتهای NIC ، با راندمان بالا و یا چندین NIC استفاده نمایید و نیز از هارد دیسکهای قوی و فایل سیستم NTFS جهت امنیت و کارایی بالا استفاده نمایید. کامپیوترهای کلدینت نیازی به قدرت پردازش بالا ندارند. یعنی از کلونیت ها مثل داس یا WFW از نسخه 16 بیتی کلدینت استفاده می کنند. برای این مشتریها می بایستی پروتکل TCPIP نصب شود و برای PCهای دستی از ویژگی HPC3.0 استفاده نمایید. کاربران معمولی یا سبک (ligth ). کاربران ساخت یافته مبتنی بر وظیفه ( Task-based )‌ و کاربران پیشرفته. کاربران وظیفه گرا فقط یک برنامه مثل اکسل را در یک لحظه اجرا می کنند. کاربران ساخت یافته یک یا دو برنامه با کمترین پردازش را اجرا می کنند مثل پردازش کلمه و مرورگر وب ولیکن کاربران پیشرفته بیش از یک برنامه را اجرا می نمایند. TS به 10MB فضای RAM اضافی برای کاربران سبک (Light )‌ و حدود 21MB برای کاربران پیشرفته نیاز دارد.
برنامه های 16 بیتی راندمان کار را پایین می آورند و اجرای آن ها می تواند درصد کاربرانی را که پردازنده پشتیبانی می کند تا 40% کاهش دهد و میزان حافظه را تا 50% برای هر کاربر افزایش دهد.

منبع:ماهنامه رایانه شماره:133لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,461,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: