Loading...

موتور پاسخ وولفرام آلفا

تا بحال با اصطلاح “موتور پاسخ” برخورد کرده‌اید یا راجع به آن چیزی شنیده اید؟

اگر پاسخ شما منفی است، حتما این مقاله را بخوانید، زیرا موج جدیدی در دنیای اینترنت با استفاده از این تکنولوژی جدید راه افتاده است که به زودی رشد بزرگی خواهد داشت.

فرم پرسش موتور پاسخ وولفرا آلفا
فرم پرسش موتور پاسخ وولفرا آلفا

موتور پاسخ چیست؟

موتور پاسخ (Answer Engine) نرم افزاری است که به پرسش‌ها با استفاده از محاسبات کامپیوتری بر اساس یک سری ساختمان داده ها پاسخ می‌دهد.
در مبحث وب، موتور‌های پاسخ از طریق وب سایت‌ها، فرمی را در اختیار کاربر قرار میدهند تا کاربر با استفاده از آن فرم، به سوال کردن از موتور پاسخ می پردازد و پس از پردازش و بدست آوردن پاسخ به نمایش دادن اطلاعات از طریق صفحات وب می‌پردازند.

موتور پاسخ با موتور جستجو چه فرقی دارد؟

موتورهای جستجو در واقع لیستی از صفحاتی که احتمالا پاسخ کاربر در آن ها پیدا می‌شود را به کاربر نمایش می‌دهند و کاربر با استفاده از قدرت تصمیم گیری که دارد می تواند از میان صفحات مختلف بهترین صفحه را انتخاب کند و به آن صفحه رجوع کند شاید پاسخ خود را پیدا کند. ولی پیدا کردن پاسخ در موتور‌های پاسخ روال دیگری دارد، در موتور های پاسخ کاربر واقعا سوال خود را مطرح می کند و موتور پاسخ تنها یک جواب قطعی که در مورد آن سوال می داند، یا محاسبه می کند را نمایش می دهد. فرض کنید شما می خواهید در مورد “جمعیت ایران” اطلاعاتی بدست بیاورید، در صورتی که با استفاده از موتور جستجو این کار را انجام دهید، سایت های مختلفی که این اطلاعات را دارند به شما پیشنهاد می شوند، ولی اگر با استفاده از موتور پاسخ، همان سوال را مطرح کنید شما به یک جواب قطعی خواهید رسید که آن آخرین آمار منتشر شده از جمعیت ایران است.

کاربرد موتور پاسخ چیست؟

کاربرد موتور‌های پاسخ در جمع آوری اطلاعاتی است که پاسخ قطعی دارند، مثلا همواره “سینوس زاویه ۳۰ درجه” مقداری ثابت است. که وقتی از موتور‌های پاسخ پرسیده می شود باید پاسخ آن داده شود، یا مثلا آیفون در حال حاضر قیمتی دارد که با سوال کردن از موتورهای پاسخ آخرین قیمت را مطلع می شوید.

معرفی وولفرام آلفا به عنوان یک موتور پاسخ

وب سایت WolframAlpha.com یک موتور پاسخ است که توسط شرکت Wolfram Research راه‌اندازی شده است. این پروژه توسط استفان وولفرام که یک فیزیکدان، برنامه نویس و ریاضی‌دان انگلیسی است، راه اندازی شده و مدیریت می‌شود.
هدف بلند مدت این پروژه آن است که کلیه دانش‌هایی که دارای قاعده و فرمول هستند را در این موتور پاسخ بگنجانند. در این پروژه، محققین می خواهند با استفاده از پیدا کردن الگو و الگوریتم برای محاسبه کردن هرآنچیزی که قابل محاسبه است، موتور پاسخی را بسازند که به اکثر سوالات انسان‌ (و ماشین) پاسخ دهد.
ضمنا تنها قسمتی از اطلاعات این موتور پاسخ رایگان است و برای استفاده از بخشهای دیگر باید هزینه ای را پرداخت کنید.

نمونه پاسخ موتور پاسخ وولفرام آلفا

نحوه استفاده از وولفراآلفا

کافی است هر سوالی که در ذهن شما می آید از این موتور پاسخ (به انگلیسی) به صورت رشته ای از کلمات بپرسید، و پاسخ را ببینید. مثلاً عبارت “Iran Population” را در جعبه متن این سایت تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید تا پاسخ را ببینید.

برای مثال دیگر به مشاهده مقایسه جمعیت کشورهای ایران، چین و آمریکا و نمودار رشد هر یک می پردازیم، برای این کار تنها کافی است عبارت “Iran China USA population” را در این موتور پاسخ تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید.

گوگل یک موتور پاسخ است؟

با تعاریفی که در بالا کردیم این سوال مطرح می شود که آیا گوگل هم یک موتور پاسخ است ؟

در گذشته گوگل تنها یک موتور جستجو بود ولی در حال حاضر، گوگل هم امکاناتی را فراهم کرده است که این موتور جستجو را شبیه موتور‌های پاسخ کرده است. سرویس‌هایی مثل: ماشین حساب گوگل‌، نرخ‌های گوگل‌، قسمتی از فروشگاه گوگل و … مثال‌هایی از فعالیت گوگل در گنجاندن موتور پاسخ در موتور جستجوی گوگل است، ولی گوگل راه طولانی برای تبدیل شدن به موتور پاسخ در پیش دارد، برای مثال در گوگل عبارت “Sin 32″ را جستجو کنید تا مقدار سینوس ۳۲ درجه را ببینید.

جمع بندی

استفاده از موتورهای پاسخ می تواند در فعالیت های علمی ما بسیار مفید واقع شود و سرعت بدست آوردن اطلاعات را بسیار افزایش دهند. همچنین رشد اینگونه سایت‌ها می توانند تاثیر بزرگی در اینترنت و فناوری اطلاعات داشته باشند و باعث جهش بزرگی در زندگی ما شوند.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 187,145,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: