Loading...

موفقیت بیشتر بایدو در غیاب گوگل در چین

به نظر می‌رسد اختلافات اخیر میان گوگل و دولت چین که منجر به خروج این شرکت از چین گردید بیشتر از همه جستجوگر چینی “بایدو” را خوشحال کرده باشد.چرا که در غیاب گوگل، بایدو توانسته است درصد بالایی از مشتریان و تبلیغ‌دهندگان به گوگل در این کشور را به سمت خود جذب کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت سهام بایدو طی روزهای اخیر با جهشی ۱۴درصدی در بهترین روزهای خود به سر می‌برد.بررسی یک موسسه بین‌الملی نشان می‌دهد در چهارماهه نخست سال جاری میلادی در حالیکه گوگل چینی با افتی ۴٫۶ درصدی،۳۱ درصد جستجوهای چینی را از آن خود کرده بود بایدو موفق شد سهم خود را از این بازار از ۵۸٫۴٪ به ۶۴ درصد برساند. در طی این ماهها و با گسترش اختلافات میان گوگل و دولت چین، گوگل دفتر مرکزی خود در چین را تعطیل نمود و ترافیک جستجوهای چینی را برای جلوگیری از سانسور دولت چین به جستجوگر هنگ‌کنگی خود هدایت نمود.
تحلیل‌گران خروج گوگل از چین را یکی از دلایل رونق بایدو می‌دانند.
بایدو که نام خود را از یک شعر چینی قدیمی درباره مردی که به دنبال عشق خود می‌گردد گرفته است رشد و شکوفایی خود را از اتاق ارزان‌قیمت یکی از هتل‌های پکن آغاز کرد و حالا پس از ده سال که بزرگترین موتورجستجوی چین به شمار می‌رود در زمینی به مساحت ۹۱۵۰۰ مترمربع واقع شده است.

کشور چین که با قریب ۴۰۰ میلیون نفر، پرتعدادترین کاربر اینترنت را در تمام جهان دارد بازار بسیار خوبی برای همه شرکت‌های فعال در زمینه اینترنت به شمار می‌رود و از چندین سال قبل بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ از جمله مایکروسافت سرمایه‌گذاری وسیعی را برای در اختیار گرفتن هر چه بیشتر این بازار آغاز کرده‌اند. دولت چین تنها در صورتی به شرکت‌هایی نظیر گوگل اجازه فعالیت در این کشور را می‌داد که نتایج جستجو مطابق با نظر دولت و با حذف نتایجی که به زعمشان باعث تضعیف دولت در عرصه داخلی می‌گردد موافقت نمود. گوگل نیز مانند شرکت‌های دیگر در ابتدا این امر را پذیرفت که با مخالفت گسترده فعالین حقوق بشر در سراسر جهان مواجه شد اما در پی نفوذ و هک کردن حساب‌های جی‌میل که گوگل منشا آن را از داخل مرزهای چین اعلام کرد روابط این دو به وخامت انجامید که در پایان به خروج گوگل از چین منجر شد.

منبع : یاهونیوز به نقل از رویترز
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 189,049,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: