Loading...

راهبرد مایکروسافت و اپل در قبال زلزله ژاپن

شرکت‌های بزرگ در هنگام رخ دادن فاجعه‌های انسانی و بلایایی طبیعی چگونه باید عمل کنند؟ آنها چگونه می‌توانند به بهبود شرایط کمک کنند؟

در این نوشته عملکرد مایکروسافت و اپل را در قبال زلزله ژاپن، با هم مقایسه می‌کنیم:

مایکروسافت در اکانت توییتر موتور جستجوی خود یعنی بینگ، وعده مشروطی را مطرح کرد. مایکروسافت وعده داد که ۱۰۰ هزار دلار به قربانیان زلزله کمک کند، اما به یک شرط: کاربران یک توییت خاص را دوباره نقل کنند که در نتیجه آن مایکروسافت به ازاری هر تکرار توییت، یک دلار به مبلغ اهدایی‌اش خواهد افزود.

مایکروسافت تصور می‌کرد که با این کار با یک تیر، دو نشان را خواهد زد: می‌تواند نام خوشی برای خودش در اذهان ایجاد کند و در ضمن با استفاده از حس همدردی مردم، یک برنامه تبلیغاتی با نقل مجدد توییت تبلیغاتی بالا، برای خود راه بیندازد.

اما خیلی زود، این کار مایکروسافت با واکنش‌هایی مواجه شد و خیلی‌ها از این شرکت انتقاد کردند که چطور به خود اجازه می‌دهد، از یک تراژدی انسانی  سوء استفاده کند و برنامه بازاریابی خود را در پوشش آن انجام بدهد.

به همین خاطر مایکروسافت مجبور شد که خیلی زود، معذرت‌خواهی کند: «متأسفیم که توییت ما، به صورت منفی تفسیر شد. قصد ما مهیا کردن راهی برای مردم جهت کمک به ژاپن بود. ما ۱۰۰ هزار دلار اهدا کردیم.»

راهبرد اپل برای کمک به ژاپنی‌ها متفاوت بود، این شرکت به جای کمک مستقیم مالی، تسهیلاتی فراهم آورد تا کاربران بتوانند از طریق آی‌تونز، کمک کنند و مبلغ اهدایی آنها به صلیب سرخ داده شود.

البته از آنجایی که اتقال پول، از شخصی به شخص دیگر، رایگان نیست، اپل عملا به صورت غیرمستقیم به ژاپنی‌ها، مقداری کمک می‌کند!

نظر شما چیست؟ ایا شرکت‌های ثروتمند باید به صورت مستقیم مداخله کنند و کمک مالی کنند؟ یا باید صرفا، کاربرانشان را تشویق کنند و جریان اهدای کمک کالی را تسهیل کنند؟ آیا هدذف و نیت آنها هم در این میان مهم است و اگر به صورت غیرمستقیم تبلغی برای خودشان بکنند، مهم است یا نه؟!

منبع
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 194,281,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: