Loading...

جعبه‌ی جادو برای فایل‌های شما (DropBox)

dropbox-logo

همواره در میان بهترین‌ها، بهترین بهترین‌ها نیز وجود دارد. همانطور که در میان بالاترین‌ها، بالاترین بالاترین‌ها وجود دارد!

حتماً با سیستم‌های اشتراک‌گذاری فایل‌ها(داده‌ها) در وب آشنا هستید، سیستم‌هایی از قبیل drop.io و رپیدشیر. پریانا در مقاله‌ای با عنوان “drop.io امکاناتی فوق‌العاده در زیر پوسته‌ای ساده“ به معرفی drop.io پرداخت و با برشمردن مشکلات این سیستم‌ها، drop.io را یکی از بهترین آن‌ها معرفی کرد، سیستمی که امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد، امکانات مدیریتی مناسبی را برای مدیریت محتوای آپلود شده روی سرویس در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید دسترسی کاربران را به فایل‌های خود محدود کنید و یا اینکه حساب خود را بیشتر خصوصی‌سازی کنید.

ولی یکی از مهمترین مشکلات این سرویس‌ها این است که فضای اختصاص داده شده به فایل‌های آپلود شده توسط شما، دقیقاً به شما اختصاص داده نمی‌شود و به فایل شما اختصاص داده می‌شود! یعنی نمی‌توانید از این فضا به عنوان یک پوشه و یا یک فضای خصوصی و امن استفاده کنید، همه می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند و این موضوع مشکلاتی را برای کابران این سرویس‌ها پدید آورده است.

سرویس DropBox این مشکل بزرگ را برطرف کرده است و فضایی کاملاً اختصاصی را به فایل‌های شما اختصاص می‌دهد که علاوه بر امکان استفاده از آن به عنوان یک سرویس اشتراک‌گذاری اطلاعات سنتی می‌توانید از کاربردهای پیشرفته آن نیز استفاده کنید.

dropbox-big

DropBox سرویس است که به کاربران خود ۲ گیگابایت فضا اختصاص می‌دهد و علاوه بر این فضا امکاناتی را برای کاربران فراهم می‌کند تا بتوانند یک پوشه خاص در کامپیوتر خود را با این فضا به طور دائم هماهنگ‌سازی کنند، به این معنا که تمام تغییرات اعمال شده بر روی پوشه انتخابی شما برای روی فضای اختصاص داده شده به شما در DropBox اعمال می‌شود! با استفاده از این امکان می‌توانید از اطلاعات خود به طور پیوسته پشتیبان تهیه کنید و همیشه مطمئن باشید که اطلاعات شما بر روی اینترنت کاملاً هماهنگ با اطلاعات شما بر روی هارد دیسک شما است. وجود اطلاعات شما روی وب با ساختاری کاملاً مشابه با ساختاری که این اطلاعات بر روی هارد دیسک شما دارد مزایای بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. یکی از مهمترین این مزایا در دسترس بودن این فایل‌ها در فضای وب است، حتی از این مهمتر اینکه فایل‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرند آخرین نسخه فایل‌های موجود بر روی سیستم شما هستند.

برای عضویت در DropBox روال معمول عضو شدن در سرویس‌های اینترنتی را دنبال کنید. بعد از ثبت نام فضای اختصاص داده به شما مانند یک پوشه در اختیار شما قرار می‌گیرد که خود شامل ۲ زیر پوشه با نام‌های Photos و Public و یک فایل متنی به نام This is your Dropbox.txt است که اطلاعات مختصری در مورد سرویس دراپ باکس را در خود جای داده است. همانطور که مشاهده می‌کنید ساختاری که در اختیار شما قرار گرفته است دقیقاً مانند یک پوشه و یا یک درایو روی کامپیوتر شما است، می‌توانید فایل‌های خود را روی این فضا آپلود کنید و از آن در هر جایی و هر زمانی استفاده کنید.

dropbox-defaultfolder

تمام ابزارهای لازم برای مدیریت یک پوشه در اختیار شما قرار داده شده است، می‌توانید پوشه‌های خود را با دوستان دیگر خود در دراپ باکس به اشتراک بگذارید و تمام امکانات دیگری که برای مدیریت یک درایو روی سیستم به آن دسترسی دارید در دراپ باکس نیز موجود است.

تا اینجا دراپ باکس بیشتر شبیه به یک فضا روی وب است که شاید بهتر از سرویس‌های مشابه خود مدیریت شده است، ولی بعد از دانلود نرم‌افزار مرتبط با این سرویس به نام DropBox قابلیت اصلی دراپ باکس در مقابل شما خودنمایی می‌کند، بعد از نصب این نرم‌افزار در اولین اجرا، اطلاعات حساب کاربری و پوشه مورد نظر برای هماهنگ‌سازی با فضای شما نزد دراپ‌باکس از شما دریافت می‌شود. در مراحل پایانی نصب از شما درخواست می‌شود تا پوشه‌ای را روی کامپیوتر خود به دراپ‌باکس معرفی کنید تا پس از این اطلاعات موجود در آن پوشه و فضای دراپ‌باکس شما با هم هماهنگ شوند.

dropbox-folder

بعد از انتخاب این فولدر اطلاعات پیشفرض موجود در دراپ‌باکس شما یعنی همان دو پوشه و فایل txt از اینترنت دانلود می‌شوند و در این پوشه قرار می‌گیرند. شاید تا اینجا به نحوه کار دراپ‌باکس پی برده باشید؟ از این به بعد برای اینکه فایلی را روی فضای دراپ‌باکس خود قرار دهید فقط کافیست فایل را در پوشه معرفی شده به نرم‌افزار دراپ‌باکس قرار دهید تا نرم‌افزار به طور خودکار فایل را روی وب آپلود کند، بعد از اتمام این کار فایل‌های شما روی وب نیز در دسترس شما قرار می‌گیرند. در داخل پوشه مورد نظر شما با یک پوشه واقعی روبرو هستید.

فضای اختصاص داده شده به هر کاربر در ابتدا ۲GB است ولی راه‌هایی برای افزایش این مقدار وجود دارد یکی از روش‌های رایگان برای در اختیار گرفتن فضای بیشتر، دعوت دوستان خود به سرویس دراپ‌باکس است. دراپ‌باکس در صورتی که دوستان شما دعوت شما را بپذیرند و نرم‌افزار DropBox را دانلود و فعال کنند به شما ۲۵۰MB فضا جایزه می‌دهد، با استفاده از این روش می‌توانید فضای بیشتری را در اختیار بگیرید.

با استفاده از فولدرهای Public می‌توانید اطلاعات خود را مانند یک سرویس اشتراک‌گذاری کلاسیک در سراسر وب به اشتراک‌بگذارید، فقط کافیست بعد از آپلود فایل مورد نظر خود در داخل فولدر Public، آدرس دقیق آن را در اختیار کسانی قرار دهید که می‌خواهید به این فایل دسترسی پیدا کنند.

دراپ‌باکس همچنین از روی سیستم‌عامل‌های موبایل مانند iPhone و iPod  نیز قابل دسترسی است و در آن‌جا نیز می‌توانید اطلاعات خود را بروز کنید و یا فایلی را در فضای خود آپلود کنید.

لیست کامل امکانات دراپ‌باکس عبارت است از:

در قسمت هماهنگ‌سازی می‌توانید امکانات زیر را در اختیار داشته باشید

 • ۲GB فضای خالی روی وب که در صورت پرداخت مبلغی معین می‌تواند تا ۱۰۰GB نیز افزایش یابد
 • هماهنگ‌سازی فایل‌ها در هر اندازه و فرمتی
 • امکانات استفاده از نرم‌افزار روی تمام سیستم‌عامل‌های مطرح
 • هماهنگ‌سازی خودکار، اعمال تغییرات انجام شده روی فایل‌ها از قبیل پاک کردن و یا بروز کردن فایل‌ها روی حساب دراپ‌باکس
 • هماهنگ‌سازی کارا، به این معنا که در صورت تغییر یک فایل فقط قسمت تغییر یافته از آن روی اینترنت یا برعکس آپلود می‌شود
 • قابلیت محدود کردن میزان استفاده از پهنای باند اینترنت شما

در قسمت هماهنگ‌سازی می‌توانید امکانات زیر را در اختیار داشته باشید

 • امکان اشتراک‌گذاری پوشه‌ها با دوستان و همکاران خود
 • امکان مشاهده تغییرات انجام شده توسط دوستان و همکاران شما روی پوشه‌ها به اشتراک گذاشته شده
 • امکان دسترسی مستقیم بدون نیاز به حساب کاربری به اطلاعات موجود در پوشه Public
 • امکان مدیریت دسترسی کاربران به پوشه‌های اشتراک‌گذاری شده
 • تولید گالری برای تصاویر بارگذاری شده روی دراپ‌باکس برای قرار دادن به عنوان محتوای یک وب سایت

امکانات پشتیبان‌گیری از داده‌ها عبارتند از

 • تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌های شما به صورت خودکار
 • بازگردانی فایل‌های پاک شده
 • بازگردانی نسخه‌های قبلی فایل‌ها
 • امکان برگرداندن تغییرات اعمال شده روی فایل‌ها تا ۳۰ روز توسط فرمان Undo

در قسمت دسترسی اطلاعات توسط وب

 • امکان اعمال تغییرات و مدیریت فایل‌ها توسط وب
 • جستجوی فایل‌های موجود در دراپ‌باکس
 • مشاهده لیستی از تغییرات به تازگی انجام شده
 • مشاهده تصاویر به صورت گالری
 • اضافه و حذف کردن پوشه‌های عمومی و خصوصی
 • امکان بازگردانی فایل‌ها با استفاده از نرم‌افزار تحت وب سرویس دراپ‌باکس

و دیگر امکانات امنیتی و مدیریتی که دراپ‌باکس را به بهترین در میان بهترین‌ها تبدیل کرده است. مدتی بعد از کار کردن با DropBox به این موضوع پی خواهید برد که این سرویس می‌تواند فضایی کاملاً امن برای اطلاعات شما باشد، فضایی که از هرگونه ویروس، خرابی هارد دیسک و دیگر اتفاقات محتمل که موجب از دست رفتن داده‌های شما می‌شود مصون است.

دراپ‌باکس

دانلود نرم‌افزار DropBox
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 194,382,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: