Loading...

معرفی کدک H.264

اگر اهل فیلمهای divx یا xvid هستید خوبه که برای این مطلبی که مینویسم یکمی وقت بذارید اونوقت من چیز بهتری را به شما معرفی میکنم که اسمش را شنیدید ولی به دنبالش نرفتید ببینید چی هست. در عنوان مطلب نوشتم چیزی که میخوام معرفی کنم چیست پس لازم به توضیح نیست.

 

تصویر از itechster.com

این مطلب به چند گروه از افراد کمک میکنه: ۱- آنهایی که میخواهند دوربین HD خریداری کنند یعنی دوربین فیلمبرداری و آنهایی که میخواهند دستگاه player خریداری کنند حتی اگر یه ipod باشه و یا موبایلهای جدید و یا اینکه بخواهید تصاویر را در شبکه انتقال بدید و همه و همه اینکارها را میشه با این کدک انجام داد بدون افت تصویر.
شما اگر اهل فیلمهای divx هستید میشه کیفیت بالاتری را معرفی کرد. درواقع فشرده سازی به معنی کم شدن کیفیت نیست اگر شما هنوز در این فکر هیتید از دنیا عقب هستید باید بدونید که دوره mp3 و افت کیفیت تمام شده و دوره aac شروع شده البته AAC فرمت مقابل mp3 است که بدون افت کیفیت صدا حجم را کمتر از mp3 میکند و من در همین سلسله مطالب مولتی مدیا به سراغ صدا هم میام و شدیدا mp3 را خواهم کوبید.
فرمت H.264 نامهای دیگر هم داره مثل: mpeg-4 part 10 , mpeg-4avc , avc , jvt , h.26l که البته هر کدوم از اینها  باز تعریف خاص خودش را داره که مورد بحث نیست و بهترین نامی که میشه ازش برد همان h.264 است و شما هم با این نام بشناسید. این کدک را در یه فایل آشنایی هم میتونید ببینید میدونم خیلی از شماها اعتقاد دارید که فرمت mkv بسیار با کیفیت و همینطور کم حجم هستند یادمه که dvd های یانگوم هم بار اول با mkv اومد این کمی حجم و کیفیت بالا بخاطر ساپورت کردن کدک h.264 است و نمیخوام بگم که mkv فقط از این ساپورت میکنه من برای نمونه مثال زدم.
چرا بجای divx باید از h.264 استفاده کنیم؟

 

این دقیقا همان چیزی است که باعث شد کدک h.264 بوجود بیاد یعنی اینکه کیفیت بالاتر و حجم کمتر. بخاطر بالا رفتن حجم فیلمها بخاطر کیفیت و مشکلات ذخیره سازی و بخصوص جابه جایی و انتقال از شبکه، این فکر را در ذهن بوجود آورد که یه کدگذاری جدیدی صورت بگیره و نتیجه این کدگذاری کدک h.264 شد که بسیار سیستم ساده ای هم نسبت به بقیه کدکها دارد. شاید در ایران دانلود فیلم انتقال تصویر و این حرفها رواج نباشه بخاطر کمی سرعت اینترنت ، ولی در کشورهای دیگه دانلود یه فایل divx آنهم نه یه نفر بلکه چند میلیون نفر اشغال شبکه را فراهم میکنه. و همینطور حجم بالا بین انتقال با دوستان که همه همه جمع شد و h.264 اومد که حتی برای دستگاههای player کوچک مثل mpeg4 ها و یا موبایلها هم مناسب است و راحت منتقل خواهد شد.
کیفیت ۱۰% بالاتر mpeg4 معمولی که فکر کنم تصویر زیر بتونه این را به شما ثابت کنه. اگر شما زیر ساخت فرمتها را بدونید گیج نمیشید و خرید mpeg4 و تماشای آن نشانه کیفیت بالاتر نیست به این تصویر توجه کنید:

هر دو یه رزولوشن و ۴۲۰ کیلوبیت bitrate دارند ولی تفاوت تصویر را مشاهده کنید. حجم کمتری نیز نسبت به mpeg4 معمولی دارد.

حجم H.264 تقریبا چقدر است؟
دقیقا نصف divx است و کیفیت مطلوب تری هم دارد یعنی یه فیلم divx که بطور استاندارد ۷۰۰ مگ است در h.264 به ۳۵۰ mb میرسد. شاید شماها جایی فیلمی دیده اید که زده با این کیفیت اطمینان حاصل کنید که H.264 است اگر دانلودش کنید یه صرفه تر است چون کیفیتش بالاتر از divx است. در صورتیکه کیفیت بالاتر از divx است که شما اصل فایل dvd را تبدیل به h.264 کنید اگر divx به این کدک تبدیل شود به هر حال کیفیت خروجی همان divx میشود.
من بطور اتفاقی یه انجمن ایرانی پیدا کردم که فیلمهایی با این کدک و همان حجم ۳۵۰ که البته بستگی به زمان و نوع فیلم بالا و پائین داره جهت دانلود قرار میدهند میتونید یه سری بزنید. (در این لینک) بنظرم کاربران دیگه خوشحال بشوند اگر لینکی دارید که فیلمهایی با این کیفیت و این کدک قرار میدهند. میتونید در قسمت نظرات همین مطلب لینکهای خود را بذارید.

 

استفاده کدک H.264 از منابع سخت افزاری

کدک h.264 تنها ایرادی که میشه ازش گرفت و آنهم زیاد به چشم نمیاد استفاده از منابع سخت افزاری است که در تصویر بالا اگر کمی دقت کنید بهشما نشان میدهد که روی سیستم مک چقدر منابع را دارد استفاده میکند.
ولی به تصویر زیر دقت کنید! اگر شما بخواهید فیلمی را در اینترنت منتشر کنید و قبل از آن کم حجم کنید نمونه اش سمت چپی خواهد شد و اگر آنرا با کدک h.264 تبدیل کنید نمونه سمت راست است و با حجم خیلی کمتر:

 

 

تصویر از streaminglearningcenter.com

نا گفته نماند که کدک H.264 هم تاریخچه ای دارد که نمونه آن h.261و بعد h.262 و بعد h.263 و حالا h.264 است. چون قرار بود که ما نگاه به آینده داشته باشیم از تاریخچه و مسائل و مشکلات این کدک فاصله گرفتم و به اصل معرفی خود کدک پرداختم. اگر دوست دارید که باطن کار و تاریخچه آنرا بدونید به http://en.wikipedia.org/wiki/H264 مراجعه کنید.

 

الان دیگه مطمئن هستم که کاربران سایت من یک پله از بقیه کاربران سایتهای دیگه جلوتر هستند و الان میدونند که چطوری باید encode کنند و چطوری دانلود و دست روی چه کیفیتی بذارند و حالا شما حتی باید بدونید اگر دوربین فیلمبرداری هم میخرید باید به حجم کم و کیفیت بالا هم توجه کنید در مسافرت و کمبود حافظه یا فیلم شما را مجبور میکنه که فیلم جدید یا حافظه جدید تهیه کنید ولی اگر دوربین شما به کدک H.264 مجهز باشه لازم نیست غصه بخورید. برای اینکه بدونید چنین دوربینی دربازار وجود دار من یه لینک از سامسونگ قرار میدهم که فارسی است و دوربین خود را معرفی کرده (لینک) این به این معنا نیست که من این دوربین را تائید میکنم. شما میتونید به دنبال مارکهای بهتر مثل سونی کانن یا… بگردید.
در این پائین یه ویدئو از یوتیوب قرار میدهم که trailer فیلم transformed است که کیفیت bluray را با حداقل حجم با کدک h.264 میبینید که به ۳۲ mb تبدیل شده من خودم دیدم واقعا لذت بردم.

 
نظرات

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 190,569,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: