Loading...

چگونه کامپیوتر خود را در مقابل ویروس‌های خودراه‌انداز محافظت کنیم؟

يكي از روش‌هايي كه ويروس‌ها براي آلوده كردن كامپيوترهاي قرباني استفاده مي‌كنند، قابليت Autorun در درايوهاي ثابت و جداشدني (درايوهاي ديسك سخت، درايوهاي CD و DVD، درايوهاي USB و هارد خارجي) در سيستم ويندوز مي‌باشد. اما آيا اين قابليت واقعاً به درد بخور هست يا بيشتر باعث ويروسي شدن كامپيوتر مي‌شوند؟

به قول ويكي‌پديا: «قابليت‌هاي Autorun و Autoplay جزئي از سيستم عامل‌هاي مايكروسافت ويندوز هستند كه تعيين مي‌كنند هنگامي كه يك درايو (اعم از ثابت و جداشدني مثل درايوهاي ديسك سخت يا درايوهاي سي‌دي يا درايوهاي USB و هارد اكسترنال) باز مي‌شوند چه اتفاقي بايد بيافتد (مثلاً چه برنامه‌اي به صورت خودكار اجرا شود). اين قابليت در ابتدا براي كاربران غيرحرفه‌اي ويندوز به وجود آمده بود تا هزينه‌هاي پشتيباني نرم‌افزارها را به حداقل برساند زيرا به محض گذاشتن سي‌دي و باز كردن درايو مربوطه در كامپيوتر توسط كاربر غيرحرفه‌اي، برنامه‌اي كه قبلاً توسط سازنده‌ي نرم‌افزار در سي‌دي تعبيه شده بود اجرا مي‌شد و كاربر را (مثلاً در نصب نرم‌افزار يا مانند آن) راهنمايي مي‌كرد.»

امروزه ديگر نياز چنداني به اين قابليت‌ها احساس نمي‌شود، مخصوصاً با توجه به آنكه سوء استفاده از اين قابليت باعث شده است كه ويروس‌هاي بسياري از اين راه شيوع يابند. كاربران حرفه‌اي و كساني كه به مسائل امنيتي اهميت مي‌دهند، ترجيح مي‌دهند كه اين قابليت را از بيخ و بن غيرفعال كنند تا خيالشان كاملاً راحت باشد كه ويروس جديدي از اين طريق به كامپيوترشان وارد نشود.

نرم‌افزار Panda USB Vaccine اين توانايي را دارد كه اين قابليت آزاردهنده را در كامپيوتر شما غيرفعال كند و همچنين مي‌تواند با واكسيناسيون درايوهاي ثابت و جداشدني شما، از آنها در مقابل ويروس‌هاي Autorun (كه ممكن است موقع اتصال به كامپيوترهاي ديگران دچار آن شويد) محافظت نمايد.

استفاده از اين ابزار بسيار آسان است. كافي است نرم‌افزار را از اينجا دريافت كرده و نصب نماييد. پس از نصب و اجراي برنامه، با زدن دكمه Vaccinate Computer مي‌توانيد قابليت Autorun كامپيوتر خود را با خيال راحت كاملاً غيرفعال كنيد. بدين ترتيب، ديگر هيچ ويروسي نخواهد توانست با استفاده از اين قابليت كامپيوتر شما را آلوده سازد. براي واكسينه كردن USB هاي خود در مقابل اين ويروس‌ها (هنگام اتصال به كامپيوترهاي ديگران)، هم كافي است دكمه Vaccinate USB را پس از انتخاب درايو USB مربوطه فشار دهيد. به همين سادگي.

340xsshot20100212144859 چگونه کامپیوتر خود را در مقابل ویروس‌های خودراه‌انداز محافظت کنیم؟

 

ايده‌ي نهفته در پشت اين نرم‌افزار از اين قرار است:

با زدن دكمه Vaccinate USB، يك فايل autorun.inf مخفي و حفاظت‌شده بر روي درايو شما ايجاد مي‌شود. ويروس‌ها براي اينكه بتوانند از قابليت Autorun بر روي USB شما سوء استفاده بكنند، بايد قادر باشند كه يك فايل autorun.inf روي USB شما بسازند اما غافل از آنكه شما خود قبلاً اين فايل را ساخته‌ايد و آن را محافظت‌شده و غيرقابل‌تغيير نموده‌ايد تا ويروس نتواند فايل دلخواه خود را ايجاد كند و بنابراين نتواند از USB شما براي شيوع خود استفاده كند.

اين نرم‌افزار رايگان بوده و حجم آن نيز فقط ۸۰۰ كيلوبايت مي‌باشد. البته نرم‌افزارهاي ديگري هم براي اين كار وجود دارد اما سازنده‌ي  اين نرم‌افزار، شركت معروف پاندا مي‌باشد كه يكي از شركت‌هاي قوي در زمينه امنيت كامپيوتر است و احتمالاً برخي از شما از آنتي‌ويروس آن هم استفاده مي‌كنيد.

نكته:

هنگام نصب سه گزينه به شما داده مي‌شود كه يكي از آنها «واكسينه كردن USB هايي كه به كامپيوتر شما متصل مي‌شوند، به صورت خودكار» مي‌باشد. پيشنهاد مي‌كنم اين گزينه را حتماً تيك بزنيد چون گاهي آدم فراموش مي‌كند كه به صورت دستي به واكسيناسيون هر USB كه وصل مي‌كند بپردازد.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,878,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: