Loading...

چگونه یک منبع تغذیه متناسب با سیستم خود انتخاب کنیم

تا بحال شده که قصد خرید یک کامپیوتر جدید را داشته باشید ولی در انتخاب نوع و توان Power به مشکل بر بخورید؟ به نظر من منبع تغذیه یکی از مهمترین قطعات هر کامپیوتر محسوب می‌شود که اگر بدرستی انتخاب نگردد در کارکرد سیستم تاثیر منفی خواهد گذاشت ولی عمدتاً مشاهده می‌شود که انتخاب این قطعه با دقت و بررسی لازم صورت نمی‌گیرد و شخص ترجیح می‌دهد بجای در نظر گرفتن هزینه جداگانه برای خرید پاور، از نوع نامرغوب و ارزان استفاده کند و در عوض پول آن را صرف خرید قطعات دیگر نماید.
شاید این کار برای سیستم‌های ساده (مانند سیستم های اداری) که از توان مصرفی پایینی برخوردارند قابل قبول باشد اما برای کامیپوترهای نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای امروزی که مخصوص بازی یا پردازش سفارش داده می‌شوند (و حتی کامیپیوترهای خانگی) اصلاً عاقلانه نیست و درصورت عدم انتخاب یک پاور با توان متناسب با سخت‌افزارها، سیستم با اشکالاتی از قبیل هنگ کردن، ریست شدن و بالا نیامدن کامپیوتر، سوختن پاور و آسیب رساندن به سایر قطعات، داغ کردن پاور و کابل‌ها و پایین آمدن راندمان مواجه خواهد شد.

معمولاً در اسمبل یک کامپیوتر، پاور آخرین قطعه‌ای است که انتخاب می‌شود چون قدرت آن با توجه به میزان مصرف حداکثری سایر قطعات باید تعیین شود. برای فهمیدن این موضوع نیاز داریم تا میزان مصرف انرژی تک تک قطعات را با یک دیگر جمع ببندیم تا میزان مصرف حداکثری قطعات یک سیستم بدست آید. البته همیشه توصیه می‌شود پاور انتخابی حداقل 10% بالاتر از توان مصرف حداکثری انتخاب شود تا در آینده بدلیل پایین آمدن راندمان پاور مشکلی به وجود نیاید.

خوشبختانه شرکت سیستم‌های آینده سیما (که با نام تجاری Green شناخته می‌شود) این فرآیند را برای ما آسان کرده است و با قرار دادن چارت‌ها و جدول‌هایی، میزان مصرف اکثر قطعات را بر حسب مدل و برند فهرست کرده است. شما با مرجعه به این فهرست ها می‌تواند میزان مصرف تک تک قطعات خود را بیرون بکشید، ولی راحت‌تر اینست که از نرم‌افزاری که بدین منظور ارائه شده است استفاده کنید. پس از نصب این برنامه باید مشخصات قطعات مورد نظر خود را به آن معرفی کنید تا با محاسبه میزان توان مصرفی، یک پاور مناسب برای سیستم شما پیشنهاد دهد.
پرواضح است که هیچگونه اجباری به انتخاب همان پاور معرفی شده از برند Green نیست و با بدست آوردن میزان توان مورد نیاز می‌توانید از هر کدام از برندهای مورد علاقه خود استفاده نمایید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,595,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: