Loading...

تاریخچه «تاکس»، پنگوئن لینوکس

شاید شما هم با من موافق باشید که لوگوی لینوکس، یک پنگوئن دوست‌داشتنی بی‌نظیر است. دیشب هنگام وب‌گردی و مرور فیدها، خبری در مورد لینوکس می‌خواندم، وقتی تصویر پنگوئن را دیدم، یک لحظه به نظرم رسید که در مورد این پنگوئن تحقیق کنم:

در اوایل سال ۲۰۰۶، عده‌ای از لینوکسی‌ها، مشغول صحبت در فهرست ایمیلی لینوکس- کرنل بودند، آنها در مورد انتخاب یک لوگوی مناسب برای لینوکس با هم بحث می‌کردند. پیشنهاد بعضی‌ها صرفا لوگویی تقلیدی از از لوگوهای سایر سیستم عامل‌ها بود. بعضی‌ها هم پیشنهاد دادند که لوگویی مثل کوسه یا عقاب طراحی شود تا قدرت سیستم عامل لینوکس را به رخ بکشد.

اما لینوس توروالدس -پدر لینوکس- در این هنگام تصادفا اشاره کرد که به پنگوئن علاقه‌مند است، اشاره او باعث شد که گفتگو متوقف شود! لینوس در سفری که به شهری به نام کانابرا در جنوب استرالیا داشت، شیفته پنگوئن‌ها شده بود. او در ایمیلی نوشت که عاشق پنگوئن‌ها شده است و به قول خودش بیماری پنگوئنیت گرفته است! لینوس، شوخ و شنگ بودن پنگوئن را مناسب برای حال و هوای سیستم عاملی تصور می‌کرد که اعتقاد داشت بهترین سیستم عامل دنیاست.

لینوس، در ایمیلی از لوگوی پنگوئن دفاع کرد، او در این ایمیل نوشت که لوگوی پنگوئن، بسیار از یک لوگوی انتزاعی کاراتر خواهد بود. چرا که این لوگوی زنده را هر کس می‌تواند مطابق میل و سلیقه خود تغییر بدهد. در حالی که اگر لینوکس، لوگویی خشک و غیر قابل تغییر مثلا یک لوگو به شکل مثلث یا لوگویی شبیه ویندوز داشته باشد، چنین انعطاف و تغییراتی ممکن نخواهد بود.

البته شاید برایتان جالب باشد در یک انتخاب دموکراتیک، پنگوئن در رقابت با لوگوی طراحی شده توسط مت اریکسون ، باخته بود. پنگوئن در یک رأی‌گیری ۵۴۱ به ۷۸۵ باخته بود! اما خوب، لینوس با دفاعش، توانست نظر خود را بقبولاند و حالا که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که شاید در این مورد خاص بی‌احترامی به دموکراسی و نظر اکثریت چیز بدی از آب در نیامده است!

حالا بحث بر سر این بود که پنگوئن در چه حالتی طراحی شود. در اینجا گروهی پیشنهاد دادند که پنگوئن در حالتی طراحی شود که دنیا را در دست گرفته است.

اما در ایمیل مشهوری که دیل شیتز به لینوس توروالدس زد، این ایده به چالش کشیده شد. دیل شیتز در این ایمیل نوشت که هر طوری که پنگوئن طراحی شود، آدم وقتی که لوگوی ینگوئن را در حال حمل کره زمین می‌بیند، هر آن تصور می‌کند که ممکن است، پنگون بیچاره زیر وزن کره زمین له شود. او نوشت که بهتر است پنگوئن چاق و چله خوشبختی طراحی شود که بعد از خوردن چند گالن ماهی، گوشه‌ای لمیده و دارد با سعادت‌مندی آروغ می‌زند!

حالا که بر سر انتخاب سنگوئن به عنوان نشان لینوکس، توافق شده بود، تنها مشکل طراحی پنگوئن مورد بحث بود. مسابقه‌ای برگزار شد و طراحی شخصی به نام لری اوینگ برنده شد. او با استفاده از GIMP، پنگوئن را خلق کرده بود. او با استفاده از نسخه ۰٫۵۴ این نرم‌افزار و تحت لینوکس ۴۸۶ DX2/50 لوگو را طراحی کرده بود.

نامگذاری پنگوئن لینوکسی: تاکس!
تاکس Tux نامی بود که به پنگوئن لینکوسی داده شد. اما چرا تاکس؟! بعضی‌ها گمان می‌کنند که تاکس مخفف تاکسدو Tuxedo است که یک لباس رسمی مردانه است. اما واقعیت این است که نخستین بار جیمز هیوز در ایمیلی پیشنهاد داد که با ترکیب نام توروالدس و یونیکس، نام تاکس ساخته شود:

(T)orvolds (U)ni(X) –> TUX

البته عده کمی از لینوکسی‌ها ترجیح می دهند که پنگوئن را «لنی» خطاب کنند.

در جولای سال ۱۹۹۸، زمانی که یک بازی سه‌بعدی به نام «جستجوی شاه‌ماهی» برای لینوکس در حال طراحی بود، خالق بازی نیاز پیدا کرد که یک کاراکتر دوست‌داشتنی اصلی برای بازی ایجاد کند. او ترجیح داد که روی تاکس کار کند و برای اولین بار سه‌بعدی‌اش کند.

حالا اگر در اینترنت تاکس را جستجو کنید، صدها و هزاران عکس و کاغد و دیواری و طراحی جالب از تاکس می‌بینید. بد نیست اینجا را ببینید.

منبع
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8953 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 178,334,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: