Loading...

جایگاه گوگل‌کروم در جهان و ایران

در ماه دسامبر ۲۰۰۹ گوگل مرورگر خود برای سیستم‌عامل‌های لینوکس و مک منتشر کرد (نسخه قابل نصب این مرورگر بر روی سیستم‌عامل ویندوز قبل از آن و در سال ۲۰۰۸ انتشار یافته بود) قدم بزرگ دیگر گوگل افزودن امکان نصب افزونه‌ در کروم بود که همانطور که پیش‌بینی هم میشد با استقبال کاربران مواجه شد. حالا به نظر می‌رسد گوگل در جلب توجه و جذب کاربران بیشتر موفق شده‌است چرا که بر طبق آخرین آمارهای منتشر شده در آخرین ماه میلادی سال ۲۰۰۹ گوگل کروم توانسته است با جا گذاشتن مرورگر شرکت اپل یعنی سافاری سومین مرورگر اینترنتی پرطرفدار جهان شود.
آمارها سهم گوگل کروم از کل بازار مرورگرهای اینترنتی را ۴٫۶۳٪ برآورد می‌کند که پس از اینترنت اکسپلورر با ۶۲٫۶۹٪ و موزیلا فایرفاکس با ۲۴٫۶۱٪ در رده سوم و جلوتر از مرورگر سافاری با ۴٫۴۶٪ قرار دارد.


به نظر می‌رسد این افزایش استقبال بیش از هر چیز مربوط به قابلیت استفاده از افزونه‌ها در این مرورگر باشد که از هفته اول دسامبر ۲۰۰۹ ارائه شد و پیش‌تر به آن پرداختیم. در حال حاضر قسمت افزونه‌های گوگل کروم پذیرای حدود ۱۲۷۵ افزونه می‌باشد که برخی از آنها توسط خود گوگل توسعه داده‌ شده‌اند. کروم به خوبی توانسته استفاده از نقاط ضعف مرورگرهای دیگر جایگاه خود را در این بازار تثبیت کند و اگرچه هنوز اختلاف زیادی از نظر تعداد کاربر با مرورگرهای فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر دارد اما با شتاب خوبی در حال کم کردن این فاصله است.
در اینجا بد نیست اگر اشاره‌ای هم به مرورگرهای اینترنتی مورد استفاده ایرانیان بیندازیم. همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید در طول یکسال گذشته استفاده از مرورگر Internet Explorer 6 در حدود ۲۰٪ افت داشته است اما (متاسفانه) همچنان پرکاربردترین مرورگر اینترنتی در ایران به شمار می‌رود. پس از آن IE7 مرورگر اینترنتی حدود ۲۳ درصد کاربران ایرانی‌ها می‌باشد اما باید به کاهش ملایم آن در طول سال گذشته و افزایش افت آن خصوصا در سه ماه گذشته اشاره کرد.


نگارش ۳٫۵ از مرورگر فایرفاکس با حدود ۱۶٪ کاربر سومین مرورگر اینترنتی پرطرفدار ایران به شمار می‌رود و می‌توان با یک نگاه ساده دریافت که بیشتر آنها از کاربران نسخه ۳ فایرفاکس بوده‌اند که با آمدن نسخه ۳٫۵ به تدریج مرورگر خود را به این نسخه بروزرسانی کرده‌اند. هشتمین نسخه از اینترنت اکسپلورر هم پس از این سه مرورگر و به صورت سایه به سایه و با اختلافی ۱٫۷٪ در تعقیب firefox 3.5 می‌باشد.
در این نمودار خبری از گوگل‌کروم و سافاری نیست و اپرا همچنان مالک بی چون و چرای انتهای جدول است!لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,304,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: