Loading...

گوگل آلرت، ابزاری برای باخبر شدن از جدیدترین یافته های گوگل

یکی از سرویسهای گوگل که می‌تواند کاربرد بسیار زیادی داشته باشد Google Alert است که صادقانه بگویم خیلی کم درباره آن در میان کاربران فارسی زبان شنیده‌ام. با وجود عمر زیاد این سرویس خودم هم تا به حال فکر نمی‌کنم درباره این سرویس مطلبی نوشته باشم. این بار به دیدن یک سرویسی می‌رویم که قرار است وظیفه جذابی را برای ما به ایفا کند.

http://www.google.com/alerts/logo.gif?hl=en&gl=us

 • اولین بعد از گوگل

همانطوری که می‌دانید صفحات جستجوی گوگل یک صفحه معمولی است که از بالا تا پایینش پر است از لینکهای مختلف. اما بدیهی است که از اول همه این لینکها در مجموعه لینکهای گوگل وجود نداشته است. گوگل کم‌کم این مطالب را به بانک اطلاعاتی خودش اضافه می‌کند که به این کار می‌گویند ایندکس کردن.

حالا شما حساب کنید شما دنبال یک موضوعی هستید که نیاز دارید هر مطلبی درباره آن نوشته شد شما هم آن را بخوانید. چاره چی‌ است؟ گوگل آلرت .

اگر مطلب جدیدی درباره موضوع مورد علاقه شما پیدا شد گوگل آلرت آن را برای شما پیدا می‌کند و برای شما ایمیل می‌کند. چطور است؟

 • چگونه از گوگل آلرت استفاده کنیم؟

امیدوارم یک حساب گوگلی داشته باشید. اگر ندارید اکیدا توصیه می‌کنم برای استفاده از محصولات گوگل یکی بسازید { راهنما: نحوه ساخت پست الکترونیکی و حساب کاربری گوگلی }

البته در پی‌نوشت توضیح خواهم داد که اگر نخواستید حساب گوگلی داشته باشید چه‌کار باید بکنید.

حالا که حساب گوگلی دارید از طریق آدرس google.com/alerts وارد گوگل آلرت خودتان بشوید. حالا برای این که راحت تر ادامه بدهیم به صفحه مدیریت آلرت‌های خودمان می‌رویم ( دنبال click here to manage your alerts بگردید یا روی همین لینک کلیک کنید )

در صفحه بعد می‌بینید که هنوز آلرتی تنظیم نکرده‌اید:

با زدن دکمه creating one به صفحه تنظیم اولین آلرتمان می‌رویم. حال باید شکلی مانند این شکل داشته باشید. همانطوری که می‌بینید ما آن را برای شما شماره‌گذاری کرده‌ایم که در ادامه سردرگم نشوید:

 • ییک/ کادر جستجو
  هر چیزی که می‌خواهید گوگل برای شما ردیابی کند همان چیزی است که باید در این کادر وارد کنید.

http://1fathi.com/wp-content/uploads/2009/02/google-alert3-type.png

 • دو/ نوع جستجوی گوگل آلرت
  در این بخش باید تعیین کنید که گوگل در کجاها دنبال موضوع مورد علاقه شما بگردد.

News : اخبار. آدم معروفی هستید؟ مثل آقای احمدی نژاد؟ پس در این صورت حتما اخبار زیادی درباره شما در سرویسهای خبری مانند گوگل نیوز وجود خواهد داشت که روز به روز هم بیشتر می‌شود. اگر گزینه News را انتخاب کنید یافته‌های جدید در سایت‌های خبری برای شما ارسال می‌شود.

Blogs : وبلاگ‌ها. بخش بسیار به درد بخوری که می‌تواند به شما بگوید جدیدا چه مطالبی درباره موضوع مورد علاقه شما در وبلاگها نوشته شده است.

Video : درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران دنبال ویدئو هستید؟ یا مثلا درباره نحوه پخت غذا؟ کافی است که گزینه ویدئو را انتخاب کنید تا از آپلود شدن هر ویدیویی که درباره موضوع مورد علاقه شماست در سرویسهایی مانند یوتیوب شما مطلع شوید.

Web : خوب ما گوگل را به موتور جستجویش می‌شناسیم. یک ایده خوب این است که ببینیم موتور جستجوی عظیمی مانند گوگل درباره موضوع مورد علاقه ما که می‌تواند برای مثال «هک شدن بالاترین» باشد چه بیابد.

Comprehensive : جامع. از هر جایی هر اطلاعاتی بتواند به دست می‌آورد. در حقیقت مجموعه‌ای است از تمام گزینه‌های بالا.

Groups : یک چیزی هم هست که من مطمئن نیستم در گزینه جامع می‌آید یا نه و آن هم یافته‌هایی است که در گروه‌های گوگل ایندکس می‌شود. در هر حال برای پیدا کردن چیزهایی جدیدی که درباره موضوع موردعلاقه شما در گروه‌های گوگل نوشته می‌شود از گزینه گروه‌ها استفاده می‌کنیم.

 • سه/ چگونه نتایج یافته شده را دریافت کنیم؟
  شما می‌توانید موارد یافته شده را به صورت فید دریافت کنید ( در گوگل ریدر یا آی‌گوگل ) یا اینکه آن را از طریق ایمیل در ایمیل خود داشته باشید. من خودم فید را ترجیح می‌دهم چون میل‌باکسم بیش از حد توانم شلوغ و درهم است و بیشتر از این نمی‌خواهم کار اشتباهی بکنم اما شما می‌توانید به راحتی در ایمیل خود مطالب جدید را ببینید. { ببینید: فید چیست؟ }

http://1fathi.com/wp-content/uploads/2009/02/google-alert3-how-often.png

 • چهار/ هر چند وقت یک بار یافته‌ها را دریافت کنم؟
  اگر از طریق فید خواسته باشید که مطالب را دریافت کنید که به محض یافتن چیز جدیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد. اما اگر بخواهید از طریق ایمیل یافته‌های جدید را ببینید از بین سه گزینه روزی یک ایمیل – هفته‌ای یک ایمیل ( که من توصیه می‌کنم ) و به محض یافتن یافته جدید، اطلاعات را در ایمیل خود مشاهده کنید. به سادگی یک کلیک :)

 • پنج/ ساختن آلرت
  با زدن گزینه پنج آلرت شما ساخته شده و کار به پایان می‌رسد. از این سرویس لذت ببرید :)

توجه مهم: انتخاب یک کلیدواژه درست از بروز اشتباهاتی فاجعه‌بار در نتایج شما جلوگیری می‌کند. فکرش را بکنید من بخواهم یک آلرت برای فتحی در بخش اخبار بسازم. فاجعه خیلی بدی خواهد بود. برای همین سعی کنید با استفاده از قواعد موجود در انتخاب کلیدواژه خود به شدت وسواس به خرج داده و بهترین کلیدواژه را انتخاب کنید.

پی‌نوشت: اگر شما اکانت گوگل/جیمیل ندارید می‌توانید باز هم از این سرویس استفاده کنید. برای این‌کار به اینجا بروید و شکل زیر را بر طبق آموزشهای بالا تکمیل کنید. در آخر فقط کافی است ایمیل خود را وارد کنید.

http://1fathi.com/wp-content/uploads/2009/02/google-alert4.png
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,470,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: