Loading...

حقایقی در خصوص بازار کار نرم افزار

چه مهارت ها و تخصص هایی را برای ورود به بازار کار یاد بگیرم؟

اگر قصد دارید وارد بازار کار دنیای نرم افزار، برنامه نویسی و شغل های مرتبط بشید و این سئوال براتون مطرح هست که چه تخصص هایی بازار کار خوبی داره پیشنهاد می کنم سری به سایت های کاریابی زیر بزنید و نیازمندی ها رو مرور کنید. این ها نیاز روز بازار رو به خوبی نشون میدن. به بیان ساده تر بهترین منبع برای درک نیازها رجوع به آگهی های استخدامی است.

بازار کار و فرصت شغلی دنیای نرم افزار

 

عدم تناسب عرضه و تقاضا

خروجی دانشگاه های کشور اصلاً تناسبی با نیاز بازار کار نداره و عده‌ی بسیار زیادی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار مونده یا خواهند موند. عمده فرصت های شغلی در تهران متمرکز شده و به همین نسبت در چند کلانشهر دیگر ایران. توزیع مناسبی به لحاظ فرصت های شغلی در شهرهای کشور وجود ندارد. البته فرصت دورکاری، فریلنسینگ، برپایی یک استارتاپ و راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی برای افرادی که در مرکز کشور یا سایر کلانشهرها نیستند میسر است، منتها باز هم به سبب دوری از مرکز کار برای آنها سخت خواهد بود.

عده زیادی از نیروهای کار شاهد عدم تناسب عرضه و تقاضا بوده و با دیدن سطح دستمزد همتایان خود، رونق نامناسب و عدم فرصت های برابر، رغبت کمتری به رشد و توسعه نشان داده و بازار با خلا نیروهای با تجربه و با مهارت مواجه می شود. به نحوی که همه تقاضا ها به سمت همان اقلیت متخصص سرازیر می شود. این همانجایی است که از نظر کارفرمایان کار هست اما نیروی کار نیست و از نظر نیروی کار، فرصت کار مناسب دیده نمی شود. همه‌ی ما جایگاه مشاغل پزشکی و دلالی را دیده و لمس کرده ایم. عواید این مشاغل افراد زیادی را راغب به فعالیت در این بخش می کند، اما به نظر من دنیای نرم افزار هنوز نتوانسته در ایران چنین جایگاهی به دست آورد.

در این مقاله توضیح داده‌ام چرا سطح دستمزدهای نیروهای نرم افزار باید بالا باشد، اما قوانین ناکارآمد، عرف اشتباه و عدم توانایی مالی مناسب باعث شده تا کارفرمایان با نیروهای نرم افزاری مطابق سایر نیروهای کاری و در چهارچوب قوانین اداره کار رفتار کنند.

البته باید به ضعف های نیروی کار هم پرداخت. در مقاله چطور استخدام شویم؟ توصیه هایی به نیروی کار شده است. اما من انگیزه های پایین نیروی کار را یک مانع اساسی در رونق این بازار می دانم. حمایت‌های اشتباه و بیش از حد خانواده در تامین مالی، عدم تناسب فرصت ها و تقاضای بازار کار از بارزترین علل معضل کار در بخش نرم افزار است.

فعالیت در بازار خارج از کشور

کشور هند در حوزه نرم افزار پیشرفت شگرفی داشته و یکی از دلایل مهم آن سطح دستمزد و توقع پایین تر برنامه نویسان آن کشور در تقابل با نیروهای کشورهای توسعه یافته است. به نحوی که هندی ها در سایت های فریلنسری همچون Freelancer.com و Upwork یکه تازی می کنند. مشابه همین حالت اما با کمی تحمل سختی برای ایرانی ها ممکن است. نرخ دستمزد ایرانی ها سطح پایین تری دارد و می بایست از این شانس سود جست. اما به دلیل تحریم ها مشکلاتی در تبادلات مالی وجود دارد که می توان با کمک سایت هایی مثل payment24.ir برای برخی از آنها راه حلی پیدا کرد.

اینکه شما بگویید من نمی توانم به این سبک کار کنم یا اینکه بگویید می توانم، در هر دو صورت حق با شماست! سبک کار فریلنسری یکی از پاسخ های ممکن به جبر جفرافیایی است.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,777,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: