Loading...

DirectX 11 را ارزان بدست آورید: گیگابایت ارزان ترین کارت های گرافیک Ati را روانه بازار کرد

گرچه ورود نسخه یازدهم از DirectX 11 به مانند ویرایش دهم با هیاهو و سر و صدا همراه نبود اما برای کاربران تخصصی و افرادی که از نزدیک اخبار فن آوری های نرم افزاری و سخت افزاری را دنبال می کنند، با تازه های زیادی همراه بود. به طور خاص اگر از طرفداران محصولات گرافیکی Ati باشید بیشتر متوجه تاثیر گذاری این تغییر نسل در روند عره محصولات جدید و صف بندی غول های گرافیک جهان در ماه های اخیر خواهید شد. زمانی که انویدیا اولین تراشه گرافیکی پشتیبان از DirectX 10 را به بازار عرضه کرد، هیچ کس تصور نمی کرد که Ati پر هرج و مرج و در حال ادغام، به گونه ای حرکت کند که ظرف مدت ۴ سال بتواند گوی سبقت را از این غول بی شاخ و دم برباید و زودتر از آن، پرچم خود را بر قله یازدهم مایکروسافت برافشاند. اما Ati‌ در انجام این مهم سربلند بیرون آمد و با معرفی کارت های گرافیک Radeon HD 5870 خود در شهریور امسال، شروع به سهم گیری از بازار نسل جدید محصولات گرافیکی نمود. بر خلاف انویدیا که در دو نسل اخیر محصولات خود با کندی و لختی فراوانی دست به عرضه محصولات رده های میانی و ارزان قیمت خود می زند، Ati‌این بار با یک برنامه ریزی دقیق و زمان بندی شده، در فاصله هایی کوتاه، اقدام به عرضه محصولات نسل جدید خود در رده های میانی و پایین نموده است. بعد از معرفی گرافیک های نسل HD 5000 از سوی Ati، هیچ کس تصور نمی کرد که مهندسین این شرکت به معماری تا این حد بهینه و اقتصادی رسیده باشند که بتوانند ظرف ۴ ماه، کارت های گرافیک ۸۰ دلاری این نسل را با قابلیت پشتیبانی از DirectX 11 به بازار عرضه کنند. Ati ماه گذشته کارت های گرافیک Radeon HD 5450 خود را نیز روانه ویترین فروشگاه ها کرد. برای بسیاری از کاربران رایانه های شخصی که نیازهای حرفه ای ندارند و بودجه ای محدود برای خرید کارت گرافیک دارند، این محصول یک ایده آل کامل است.

تنها کارت های HD 5450 موجود در بازار ایران شامل شامل دو کارت گرافیک R54SC-1GI و R54OC-512I از گیگابایت است. این دو کارت با قیمتی بسیار نزدیک به هم، یکی با توان پردازشی بالاتر و دیگری با میزان حافظه گرافیکی بیشتر، با هدف حضور در رده گرافیک های زیر ۱۰۰ دلار، روانه بازار شده اند.

گیگابایت کارت R54SC-1GI را با یک سینک خنک کننده نسبتا بزرگ و میزان حافظه یک گیگابایت تولید کرده است. حافظه ها از نوع DDR3 بوده و کارت مبتنی بر درگاه PCI-Express 2.0 است. خروجی های DVI، D-sub و HDMI بر روی پانل پشتی این کارت قرار گرفته اند و خروجی Display port‌ حذف شده است. دلیل این مسئله این است که Ati‌ اجازه استفاده از این درگاه را بر روی کارت های ارزان قیمت را از تولید کنندگان گرفته است. همینطور دیگر خبری از EyeFinity‌ نیست زیرا تراشه HD 5450‌ توان پشتیبانی از دقت های بسیار بالا را ندارد. دلیل حذف Display Port نیز شاید همین نکته باشد.

کارت دیگر R54OC-512I از نظر شکل ظاهری مجهز به یک سینک و فن بسیار کوچک است که در مجموع سیستم خنک کننده کوچک تری را تشکیل می دهند. در این کارت که نمونه اورکلاک شده است، فرکانس پردازنده گرافیکی تا ۷۰۰ مگاهرتز و فرکانس حافظه ها تا ۱۶۰۰ مگاهرتز افزایش داده شده است و بدین ترتیب توان پردازشی را تا ۹ درصد افزایش داده است. از سویی میزان حافظه را به ۵۱۲ مگابایت کاهش داده است. این کارت اندک قیمت بیشتری دارد و از نظر توان پردازشی نیز سریع تر است. گیگابایت در ساخت این دو کارت گرافیک از حافظه های خوش کیفیت hynix بهره برده است. این شرکت قبل تر نیز مدل میان رده HD 5570 را به بازار عرضه کرده بود که Ati بیشتر برای تحت فشار قرار دادن کارت های گرافیک GT240 انویدیا روانه بازار ساخته بود.

از امکانات جانبی این کارت ها می توان به فن آوری ساخت ۴۰ نانو متری اشاره کرد که کم شدن مصرف توان و بهینه کار کردن از عینی ترین پیامدهای آن است. این کارت به گونه ای طراحی سشده است که از نظر مصرف توان، کم مصرف ترین کارت گرافیک مجزای موجود در بازار باشد. از آنجایی که Ati معیار سنجش میزان کارایی را بر اساس مساحت تراشه و توان مصرفی می سنجد، از این رو HD 5450 نمونه کاملی از توان مهندسی Ati است.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,952,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: