Loading...

چگونه کارل ساگان در سال ۱۹۹۵، آمریکای کنونی را پیشبینی کرده بود

1-25-2017 7-04-23 AM

دانشمندان ژرف‌اندیش، فقط آدم‌هایی نیستند که با فرمول‌ها و تحقیقات سرگرم باشند، روش علمی اندیشه و استدلال که در آنها به تدریج پرروش پیدا می‌کند، باعث می‌شود که نگاهی عمیق و خردمندانه به مسائل جامعه هم داشته باشند.

کارل ساگان که در سال ۱۹۹۶ از دنیا رفت، یک دانشمند اخترشناس و اخترشیمیدان خوب و در عین حال یک نویسنده و مروج دانش علای بود. شماری از شما احتمالا سریال قدیمی مستند کاسموس او را دیده‌اید که این سریال مستند، تأثیر زیادی در دادن انگیزه کسب دانش به جوانان آمریکایی در زمانه خودش داشت.

اندیشمندان و متفکران آمریکایی که مثل بقیه جوامع و کشورها همیشه در اقلیت هستند، به دنبال انتخاب ترامپ دچار یک شوک شده‌اند و این روزها بازتابی از پریشانی و نگرانی آنها از جامعه آمریکا، در قالب برخی از پست‌های وبلاگ‌ها و سایت‌های معتبر هم نمودار است.

بر این اساس آنها این روزها در حال بازخوانی کتاب‌های آخرالزمانی و پادآرمانشهری و متون قدیمی هستند تا خود را تسکین بدهند، مؤلفه‌هایی را که نشان از زول جامعه دارد بیابند تا ببینند می‌شود نفسی تازه در این جامعه رو به زوال دمید یا نه.

به تازگی مدیر یک برنامه رادیویی از یکی از کتاب‌های کارل ساگان پاراگرافی را پیدا کرده است که نشان از قدرت آینده‌بینی و ژرف‌اندیشی برتر او دارد.

این پاراگراف را با دقت بخوانید. این پاراگراف مسلما اخطاری است که به کل شهروندان دنیا و نه انحصارا جامعه آمریکا.

دانش فقط به مانند انباشته کردن یک کالبد از اطلاعات خام نیست، دانش شیوه‌ای برای تفکر است. من پیشگویی‌ای از آمریکایی دارم که فرزندان یا نوه‌هایم با آن مواجهه خواهند شد.

در آن زمان، آمریکا مبدل به یک جامعه اقتصادی اطلاعاتی و خدماتی خواهد شد. در آن زمان همه صنایع تولیدی کلیدی از کشور خارج خواهند شد و در کشورهای دیگر مستقر خواهند شد. در آن زمان قدرت‌های فناورانه برتر در دستان عده محدودی قرار خواهد گرفت و هیچ کس علاقه عمومی برای چنگ زدن به این مسائل را نخواهد داشت. در آن زمان مردم قدرت خود را برای تعیین سرنوشت و طرح سؤال‌های خردمندانه از صاحبان قدرت را از دست خواهند داد. در آن زمان مردم به خرافه روی خواهند آورد و می‌خواهند سرنوشت خود را از طریق طالع‌بینی و زیج‌ها پیدا کنند و به گوی‌های بلوری بنگرند. در آن زمان استعدادهای ذهنی ما رو به زوال خواهد گذاشت و نمی‌توانیم بین خوب و بد تفاوت قائل شویم. در آن زمان ما بدون اینکه خودمان متوجه بشویم به سمت تاریکی و موهوم‌پرستی، سقوط خواهیم کرد.

منبع
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,775,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: