Loading...

اگر سوسک‌ها نبودند چه اتفاقی می‌افتاد؟!

اگر سوسک‌ها نبودند چه اتفاقی می‌افتاد؟!

شاید در جواب سوال مطرح شده در عنوان این مطلب با خودتان گفته باشید که قطعا اگر سوسک‌ها نبودند زمین چیزی شبیه بهشت بود! چرا که هیچکس کمترین علاقه‌ای به این حشرات کثیف ندارد. آن‌ها باعث انتشار باکتری‌هایی نظیر شیگلا (Shiegella) و سالمونلا (Salmonella) می‌شوند، همیشه هنگام راه رفتن از خودشان ردی از مدفوع برجا می‌گذارند و باعث تشدید حساسیت‌ها و تنگی‌نفس می‌شوند. همه این موارد دلایل خوبی برای از بین بردن آن‌هاست.

اغلب سوسک‌ها در نواحی گرمسیری زندگی‌ می‌کنند و تمایلی به زندگی در کنار انسان‌ها ندارند. شاید جالب باشد بدانید در بین گونه‌های مختلف، سوسک‌های زیبا هم دیده می‌شود. همچنین برخی از آن‌ها در تاریکی می‌درخشند. با این حال تنها گونه‌های معدودی از ۵،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ گونه شناخته شده، در خانه‌ها یافت می‌شوند. این مخلوقات آزاردهنده شامل سوسک آلمانیِ Blattella germanica، سوسک آمریکاییِ Periplaneta americana، سوسک قهوه‌ای نواری (brown-banded cockroach) و سوسک خاوری (Blatta orientalis) می‌شوند.

شاید بهتر باشد پس از مقدمه چینی، به سراغ پاسخ این سوال برویم که اگر سوسک‌ها نباشند چه خواهد شد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد!

سوسک‌ها در جنگل‌های استوایی از چوب‌ها و برگ‌های پوسیده تغذیه می‌کنند و همه این مواد پس از هضم، هنگام حرکت کردن سوسک به صورت ردی از مدفوع از بدن جانور دفع می‌شود که شامل مواد مغذی از جمله نیتروژن است. به این ترتیب نیتروژن دوباره به خاک باز می‌گردد. همانطور که می‌دانید نیتروژن ماده ضروری برای رشد درختان و گیاهان است که وجود این درختان برای زندگی ما انسان‌ها بسیار حیاتی‌ است. همچنین سوسک‌ها غذای اصلی پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان هستند، بنابراین نبود سوسک‌ها در زنجیره غذایی می‌تواند اثرات گسترده‌ای بر دنیای اطرافمان داشته باشد. بنابراین هنگامی که خواستید سوسکی را زیر پا له کنید، به این فکر کنید که همین جانور تا چه اندازه می‌تواند برای جنگل‌های اطراف مفید باشد.

با این حال فعلا هیچگونه نگرانی در مورد انقراض این جانوران وجود ندارد. جالب است بدانید که فسیل‌هایی از سوسک‌ها پیدا شده است که مربوط به حداقل ۳۰۰ میلیون سال قبل است، یعنی این موجودات قبل از دایناسورها هم وجود داشته‌اند! سوسک‌ها را می‌توان از جمله قوی‌ترین مخلوقات دانست چرا که قادر به تحمل اشعه در دوزهای بالا هستند (خیلی بیشتر از حدی که انسان قادر به تحمل کردن آن است) و قادرند تا یک ماه بدون اینکه چیزی بخورند زندگی کنند. پس اگر سوسکی در خانه دیدید و فورا آن‌ را له کردید، نگران نباشید چرا که نسل این جانوران به این راحتی منقرض نخواهد شد!
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 201,776,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: