Loading...

آیا هنگام تفکرات مذهبی و حالات روحانی، ناحیه خاصی از مغز ما فعال می‌شود؟

11-30-2016-3-07-46-am

پژوهشگران دانشکده پزشکی یوتا، آزمایش جالبی ترتیب داده‌اند. آنها می‌خواستند بدانند که هنگام اوج احساسات مذهبی و یا حالات روحانی، مناطق خاصی از مغز ما فعال می‌شوند، یا اینکه نمی‌توان ناحیه خاصی از مغز را برای این کار پیدا کرد.

برای همین ۱۹ مورمون را انتخاب کردند. مورمون‌ها شاخه متعصبی از مسیحیان هستند و شاید برای همین، برای این تحقیق انتخاب شده بودند.

دانشمندان به آنها تعدادی متون مذهبی دادند و سپس در همان هنگام که آنها مشغول مطالعه آنها شده بودند و به حال روحانی شدید فرو رفته بودند، آز آنها MRI عملکردی به عمل آوردند.

11-30-2016-3-07-57-am

MRI نتایج جالبی را نشان داد:

معلوم شد که چند ناحیه از مغز در این حین خیلی فعال می‌شوند. از جمله یکی از هسته‌های مغز به نام هسته آکومبنس. این هسته مسئول پردازش پاداش است و هنگام احساسات عاشقانه یا فعالیت‌های اعتیادآور هم فعال می‌شود.

ناحیه دیگری از مغز که فعال شده بود، قشر پیش‌پیشانی بود. این بخش ناحیه‌ای است که اعمال پیچیده‌ای مثل ارزشیابی، قضاوت و استدلال اخلاقی را برعهده دارد.

با توجه به اینکه در بسیاری موارد این عقاید مذهبی هستند که باعث تصمیم‌گیری افراد و تمایز خوب و بد برای آنها می‌شوند، دانشمند ضروری می‌دانستند که بررسی دقیقی از نظر نواحی فعال مغز در حین تفکرات مذهبی داشته باشند.

منبع
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 199,793,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: