Loading...

چگونه تمرکز کنیم ؟

کنترل ذهن و تمرکز کردن در اماکن شلوغ یکی از سخت ترین کار هاست، اگرچه میتواند از شما یک کارمند موثر یا یک دانش آموز درجه یک بسازد. اگر احساس میکنید که تمرکزتان در کارهای روزمره یا تخصصی کم است باید تلاش کنید تا از شر موارد اضافه یا حواس پرتی های اطراف خود خلاص شوید. در زیر فهرستی از اقداماتی که بایستی برای افزایش تمرکز ذهن بکار بگیرید آورده شده است. سعی کنید تا روش ها را به صورت انفرادی و ترکیبی بکار بگیرید تا بیشترین نتیجه را در افزایش تمرکز شما به دنبال داشته باشد. در ادامه با howcanu همراه باشید.

 

مدیتیشن کنید.

photo_2016-09-12_14-29-04

مدیتیشن نه تنها کمک شایانی به آرام کردن بدن میکند، بلکه ١٠ الی ۲٠ دقیقه مدیتیشن در روز میتواند در افزایش تمرکز هم موثر باشد. وقتی آرام میگیرید و دم و باز دم آهسته انجام میدهید، جریان خون در بدن شما کند شده، چرا که اکسیژن بیشتری در خون حمل میشود. در نتیجه دمای مغز به یکباره پایین آمده و به اصطلاح برای چند ثانیه ریلکس میکند. اگر به دفعات این عمل را در روز انجام دهید، مغز شما آرام تر و متمرکز تر از قبل خواهد بود.

چگونه مدیتیشن کنم؟

 1. یک فضای آرام به دور از حواس پرتی ها و صدا های بی مورد پیدا کنید.
 2. بر روی یک صندلی راحت نشسته و دست های خود را روی ران و زانوی خود قرار بدهید.
 3. اگر با بستن پلک های خود احساس آرامش بیشتری می کنید، چشمهایتان را ببندید.
 4. ذهن خود را معطوف به یکی از اعضای بدن (به عنوان مثال دست چپ یا پیشانی) کنید و سعی کنید تا حد ممکن آن عضو را آرام نمایید.
 5. این کار را برای تک تک عضلات و اعضا انجام دهید.

بیشتر مطالعه کنید

photo_2016-09-12_14-29-02

خواندن یک متن یکی از موثر ترین راهکار ها برای افزایش تمرکز است. یک متن (کتاب یا مقاله) ترجیحاً مورد علاقه ی خود را پیدا کنید و سعی کنید در هر روز تا ٣٠ دقیقه به خواندن آن بپردازید.

چگونه بیشتر و بهتر مطالعه کنم؟

 • در حین مطالعه سوالاتی از صفحات قبل از خود بپرسید تا ببینید به چه میزان توانسته اید که در این زمینه تمرکز کنید.
 • مطالعه اول صبح در فعال کردن مغز و مطالعه در آخر شب در آمادگی مغز برای خواب نقش بسزایی دارد.
 • در صبح هر روز برای مطالعه ی خود هدفگذاری کنید و سعی کنید یک دقیقه به میزان کتاب خوانی خود در هر روز بیفزایید. از حواس پرتی های بی مورد مانند تماشای تلوزیون کم کرده و همان مقدار را به مطالعه اختصاص دهید.

چند کار همزمان = نابودی تمرکز

photo_2016-09-12_14-29-07

اگرچه بسیاری از مردم بر این عقیده اند که انجام دادن چند کار همزمان یا multitasking یک عمل بسیار مفید و راهی برای به اتمام رساندن سریع کارهاست، اما بسیار برای تمرکز و آرامش خاطر شما مضر است. وقتی چند کار همزمان را انجام میدهید شاید به نظر بیاید که پیشرفت بیشتری کرده اید اما در اصل از برنامه ی خود عقب هستید چرا که تمام تمرکز و انرژی خود را برای انجام یک کار صرف نکرده اید.

چگونه همزمان کار نکنم؟

 • یکی از کار های روز خود را انتحاب کرده و فقط بر روی آن متمرکز شوید. تا زمانی که آن کار به اتمام نرسیده است سراغ کار بعدی نروید.
 • شبکه های پیام رسانی و اجتماعی از بد ترین انواع multitasking است. اگر در کنار وظیفه ی اصلی خود با دوستانتان به صورت آنلاین چت کنید، بازدهی کار اصلی شما به نصف می رسد.
 • اگر مشغول انجام کار یا مطالعه ی درسی در خانه هستید، از انجام دادن وظایف خانه داری امتناع کنید. شستن ظرف ها یا جارو کشیدن همزمان با درس خواندن به میزان شکفت آوری بازدهیتان را کم خواهد کرد.

اولویت بندی کار ها

photo_2016-09-12_14-28-59

همیشه به یاد داشته باشید که سخت ترین و زمان بر ترین کار ها را اول صبح (زمانی که در اوج انرژی و تمرکز خود قرار دارید) انجام دهید. تمیز کردن محیط کار یا جداسازی کاغد های باطله از کاغذ های مهم را میتوان در آخر شب نیز انجام داد.

 • توجه کنید که هیچوقت کار مهم خود را آخر شب انجام ندهید چرا که احتمالا بهانه ای پیدا خواهید کرد تا آن را به روز دیکری موکول کنید.

منبع: Wikihow

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8953 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 178,245,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: