Loading...

هنگام روبرو شدن با درخواست انجام کار بدون دستمزد، چگونه واکنش نشان دهیم؟

انجام کار رایگان

زمانی که برخی از دوستانتان با مشکلات کاری روبرو می‌شوند، بسیاری از شما ممکن است سوال‌های زیادی از او بپرسید تا بتوانید به بهترین دوست خود کمک کنید.

اما ممکن است زمانی پیش بیاید که شما از افرادی که به سختی آن‌ها را می‌شناسید و یا سال‌هاست که با آن‌ها صحبت نکرده‌اید، پیامی دریافت کنید.حیرت‌آورترین این افراد کسانی هستند که شما به تازگی با آن‌ها آشنا شده‌اید، یا در حقیقت هیچ‌گاه آن‌ها را ندیده‌اید. این افراد ابتدا با احوال‌پرسی‌های مودبانه سر صحبت را باز می‌کنند و در صحبت‌های خود به این نکته اشاره می‌کنند که از آنجایی که شما در کاری بخصوص سررشته دارید، شاید بتوانید به گونه‌ای به آنها کمک کنید.

تجربه‌ی بسیار عجیبی است که شخصی از شما می‌خواهد تا کاری را برای او به صورت رایگان انجام دهید. در ابتدا ممکن است به دلیل اینکه به خاطر تخصص خود نزد افراد شناخته شده هستید، خشنود شوید، اما زمان زیادی طول نمی‌کشد که متوجه خواهید شد، آن‌ها به اندازه‌ی کافی قدردان تخصص شما نیستند زیرا تمایلی ندارند تا برای وقت و زحمتی که برای انجام دادن کار آن‌ها متحمل می‌شوید، پولی به شما پرداخت کنند. در نهایت، حس بسیار بدی به شما دست می‌دهد.

متاسفانه، این اتفاق دائما رخ می‌دهد. به خصوص در مورد طراحان گرافیک، نویسندگان، مترجمان، عکاسان و… تقریبا می‌توان گفت که تمامی حرفه‌ها، این اتفاق را به طور منظم تجربه می‌کنند.

بنابراین، زمانی که شخصی از شما می‌خواهد تا کاری را برای او بدون پرداخت دستمزد انجام دهید، چگونه واکنش نشان می‌دهید؟

۱- بهترین نیت افراد را در نظر بگیرید.
همیشه در صورتی که بهترین نیت افراد را در نظر بگیرید، پاسخ دادن و عکس‌العمل نشان دادن برای شما آسان‌تر خواهد شد. در این مورد، فرض کنید که فرد موردنظر تمایل دارد تا به شما پولی پرداخت کند. اگر شما تمایل دارید که این فرد را به عنوان یک مشتری قبول کنید، به این صورت به او پاسخ دهید “خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم،” سپس فورا به معرفی خدمات، هزینه‌های مرتبط با خدمات خود و مراحل بعدی کار بپردازید.

البته این کار ممکن است منجر به تبدیل این افراد به مشتری نشود، زیرا فرض اولیه‌ی آن‌ها این است که کار شما ارزش پرداختن پول را ندارد. با داشتن این ذهنیت، بهتر است که شما رد شدن خدمات خود از جانب این فرد را از پیش در نظر بگیرید.

۲- “نه” بگویید.
قدم بعدی این است که فقط نه بگویید. می‌توانید از چنین جملاتی استفاده کنید “بسیار خوشحالم که به دنبال خدمات من هستید، اما متاسفانه من در حال حاضر قادر به پذیرش مشتریان جدید نیستم.” به این شکل شما به وضوح به رد درخواست موردنظر می‌پردازید، اما همزمان به گونه‌ای پاسخ می‌دهید که گویی آنها تمایل داشتند تا مشتری شما باشند.

۳- گزینه‌های متناوب دیگر را به افراد پیشنهاد دهید.
برای اینکه کار شما راحت‌تر پیش برود، و از جایی که می‌خواهید رابطه‌ی هر چند اندکی که با فرد موردنظر دارید را حفظ کنید، افراد حرفه‌ای دیگری که قادر به کمک کردن هستند را به او معرفی کنید. می‌توانید افرادی را به آن‌ها معرفی کنید که با کار آن‌ها آشنایی دارید. به این ترتیب، نه تنها راه‌حل دیگری را به آن‌ها پیشنهاد داده‌اید، بلکه این فرصت را دارید که بتوانید فرد مورد نظر را با ارزش‌های کاری خود آشنا کنید. (به عنوان مثال، سایر افراد حرفه‌ای که به معرفی آنها می‌پردازید، هزینه‌ی خدمات خود را در وبسایت کاری خود قرار داده‌اند.)

۴- می‌توانید به این افراد کمک‌هایی ارائه دهید.
در نهایت، با توجه به حرفه‌ای که دارید، می‌توانید منابع رایگان قابل استفاده را به این افراد معرفی کنید تا به آن‌ها نشان دهید که به درخواست آن‌ها اهمیت می‌دهید و از طرف دیگر نمی‌توانید مجانی کار کنید.

تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که لازم نیست کاری را به صورت رایگان انجام دهید. ممکن است مجبور شوید به ایمیل‌های بسیاری پاسخ دهید که برای شما خوشایند نباشند. اما مطمئن باشید که در نهایت مکالمه‌ی شما به خوبی پیش خواهد رفت.

برگرفته از: www.themuse.com
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,594,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: