Loading...

واتس اپ با راه‌اندازی رمزنگاری دوسویه، خیال یک میلیارد کاربرش را از جهت امنیت اطلاعات و حریم خصوصی راحت کرد

2016-04-06_10-39-08

دنیای عجیبی شده،‌ از یک سو مسئولان دولتی و مقامات امنیتی به خاطر دسترسی به اطلاعات لازم برای پیشگیری از اقدامات تروریستی یا کاهش جرم و جنایت، همیشه در پی دسترسی به اطلاعات شهروندان، دست‌کم به صورت نامتمرکز هستند و از سوی دیگر، مردم عادی و دگراندیشان و کارشناسان فن هشدار می‌دهند که چنین دسترسی‌هایی، راه سوء استفاده را باز خواهد کرد و در نهایت این شهروندان درستکار هستند که آسیب خواهند دید.

فعلا جدالی در این زمینه برپا شده است. یکی از نمونه‌های اخیر را در قضیه تقاضای اف بی آی از اپل، برای باز کردن گوشی یکی از مجرمان حادثه تیراندازی در امریکا را خواندیم و شنیدیم. اپل در این مورد حاضر به همکاری نشد و عاقبت اف بی آی راه دیگری برای باز کردن آی‌فون پیدا کرد.

اما از دیروز واتس اپ، ترتیبی داده است که پیام‌ها در این پیام‌رسان به صورت دوطرفه یا end-to-end رمزنگاری شوند. به این ترتیب نه مقامات امنیتی و نه حتی خود مسئولان واتس اپ نمی‌توانند شنود اطلاعات را انجام بدهند.

فیس‌بوک با این کار می‌خواهد که پیام‌رسانش را امن‌تر از هر زمان دیگر بکند و به غیر ارسال‌کننده و گیرنده اصلی پیام‌ها، هیچ آدم واسطی نتواند، به پیام‌ها دسترسی پیدا کند.

اما در این میان به این نکته توجه کنید:

ممکن است که مخاطب منفرد شما یا یکی از کسانی که با او در حال چت گروهی هستید، پیام‌رسان خود را به روز نکرده باشد، در این صورت به شما هشدار داده می‌شود که این شخص از نسخه قدیمی واتس اپ استفاده می‌کند و مانع عملی شدن این سیستم دوسویه رمزنگاری شده است.

توجه داشته باشید که از سال ۲۰۱۴ واتس اپ به صورت محدود پیام‌ها را رمزنگاری می‌کرد، اما برای کامل شدن کار، ۱۸ ماه صرف توسعه و برطرف مشکلات فنی شد.

به جز واتس اپ، پیام‌رسان‌های دیگری که از سیستم رمزنگاری دوسویه استفاده می‌کنند، شامل تلگرام و لاین و سیگنال هم می‌شوند.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,740,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: