Loading...

چگونه یک مربی (منتور) خوب پیدا کنیم؟

انتخاب منتور

هدایت یک حرفه و شناخت مسیر پیش رو کاری دلهره آور است بویژه اگر در این راه تنها باشید. مهم نیست چقدر مستقل باشید، با کمی کمک، سریعتر به جایی که می‌خواهید می‌رسید، و این کمک می‌تواند در قالب یک مربی (منتور) جلوه کند.

ریک ویتد نویسند‌ه‌ی کتاب “سرعت خود را در کار افزایش دهید: چگونه رشد کنیم و شغل موفقی داشته باشیم” می‌گوید: “تعداد بسیار کمی از افراد در محل کارشان بدنبال مربی می‌گردند که اشتباه بزرگی است، چرا که در این محیط مربیان، مدیران، رهبران و یا همکاران موفقی هستند که می‌دانند چطور پیشرفت کنند.”

اما کارکنان شرکت تنها افرادی نیستند که نیاز به منتور دارند. کارآفرینان نیز می‌توانند از بینش منابع قابل اعتماد بهره ببرند.
بنا به گفته لوردس مارتین-رزا: “مربیان می‌توانند با ارائه‌ی راهنمایی، بینش و برقراری ارتباط، یکی از قدرتمندترین سلاح‌ها برای کارآفرینان باشند. هر کارآفرینی باید برای رسیدن به پاسخ چالش‌های روزانه‌اش در شروع و مدیریت کسب‌وکار جدید یک مربی داشته باشد.”

مربی چه می‌کند؟
چه موسس یک استارتاپ جدید باشید یا کارآفرینی با کمی تجربه کاری، همیشه می‌توانید از کمک یک مربی بهره ببرید.

دیان دومیر، مدیر اجرایی شرکت “Creative Group” می‌گوید: ” یک مربی می‌تواند شما را در مدیریت حرفه‌تان به گونه‌ای راهنمایی کند که منابع دیگر نمی‌توانستند، همچنین می‌تواند ارتباطات کلیدی صنعت را به شما معرفی نماید.”

دونا استوری، یکی دیگر از مربیان موسسه مربیگری OPEN بیان می‌کند که منتورها می‌توانند به مراجعین خود کمک کنند تا مشکلات کاری را شناخته و جلوی آنها را بگیرند و با وجود چالش‌های پیش رو به مسیر خود ادامه دهند. مارتین-رزا اینگونه ادامه می‌دهد که منتورها، زمان و سرمایه‌ی باارزش کارآفرینان را با تعیین مسیر موفقیت ذخیره می‌کنند.

یک مربی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
در ساده‌ترین حالت، مربی شما باید تجربه‌ی بیشتری از شما داشته و در حرفه‌‌اش موفق باشد. با اینحال، فردی که به شما در تصمیمات کاری کمک می‌کند باید ویژگی‌های بسیار دیگری نیز داشته باشد. داگ وایت، متخصص شغلی و ویرایشگر وبسایت TCG Blog منتورهایی را پیشنهاد می‌دهد که ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری قوی داشته و ارزش پیروی را داشته باشند.

وی می‌گوید: “بدنبال مربیانی باشید که معتبر، همدل، خلاق و صادق باشند. شما به کسی نیاز دارید که به شما اهمیت داده و روی پیشرفت شغلی شما حساب کند، همچنین حقیقت را برایتان بازگو نماید. گاهی نیاز به انتقاد سازنده یا بررسی واقعیت دارید، درحالیکه دیگر اوقات تعریف و تمجید کفایت می‌کند. یک مربی که درست انتخاب شده باشد می‌تواند تمام این ویژگی‌ها را دارا باشد.”

یک مربی که حیطه‌ی کاری یکسانی با شما دارد چالش‌ها و نگرانی‌های کسب‌وکارتان را بهتر درک می‌کند اما استوری معتقد است که روابط مربی‌گری پربار و مثمر ثمر لزوما نیاز نیست که در یک صنعت مشترک صورت گیرد. بنا به گفته وی، فلسفه‌ی رهبری مهمتر است.

چطور یک مربی خوب پیدا کنیم؟
بیل دریسول رئیس شرکت Accountemps می‌گوید وقتی بدنبال یک مربی خوب هستید، این فرایند را با فکر کردن راجع به مسیر شغلی خود و رهبرانی که شغل رویایی شما را انجام می‌دهند یا افرادی که آنها را تحسین می‌کنید، شروع کنید.

دریسول معتقد است مربی‌گری موفق زمانی عملی است که مربی و مراجعه‌کننده با هم هماهنگی داشته باشند. “در این مورد با کسی ارتباط برقرار کنید که با او راحت هستید، کسی که بی‌طرف است و بخوبی مشاوره می‌دهد.”

ممکن است یک مربی بی‌نظیر، خودش اتفاقی با شما برخورد کند و پیشنهاد همکاری بدهد اما دومیر می‌گوید بهترین رویکرد این است که شما در تحقیقات خود پیش فعال باشید.

وی بیان می‌کند که “تا جایی‌که می‌توانید با متخصصین باتجربه ملاقات داشته باشید.” زمانیکه فردی را تعیین کردید، ” برای مصاحبه قرار ملاقات بگذارید، آماده باشید که توضیح دهید مایلید چه چیزهایی را یاد بگیرید و چرا تجربیات و بینش او را ترجیح می‌دهید، همچنین چه موضوعاتی روی میز دارید. به راحتی از کنار این مرحله رد نشوید، چرا که در حال چیدن زمینه‌ی رابطه‌ای هستید که در حالت خوشبینانه یک عمر به طول می‌انجامد”.

برگرفته از: www.businessnewsdaily.com
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 194,063,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: