Loading...

تو رفیق نارفیق! شما نمی‌توانید روی بیشتر دوستان فیس‌بوکی خودتان حساب باز کنید

facebook-friends-fake-psychology-oxford-research

رابین دانبار، استاد روانشناسی دانشگاه آکسفورد به تازگی تحقیق جالبی در مورد دوستی‌های فیس‌بوکی انجام داده است. ایشان آدم شناخته‌شده‌ای در زمینه تحقیقات شبکه‌های اجتماعی است، همین دانبار بود که مدتی قبل تئوری را مطرح کرد که هر شخص در آن واحد، تنها قدرت مدیریت کردن ۱۵۰ دوست را دارد.

پس تکلیف کسانی که هزاران و ده‌ها هزار دوست در فضای مجازی دارند، چه می‌شود؟

خب، پاسخ به این سؤال کمی سخت است. در نگاه اول اگر از من بپرسید، پاسخ من این خواهد بود که بستگی به این دارد که شما این تعداد دوست را چطور به حلقه دوستان خود اضافه کرده باشید. با دیدن عکس پروفایل آنها، ماطلعه مطالب و کامنت‌ها آنها و پردازش مختصر شخصیتی آنها، یا دوست‌یابی رندم!

اما حتی اگر حلقه دوستان خود گزینشی انتخاب شده باشند، آیا باز هم در شرایط ضروری و لازم، این حلقه مشارکت، یاری یا دست‌کم دلداری لازم را به ما خواهند داد؟

حالا به تحقیق تازه رابین دانبار برمی‌گردیم، ایشان روی ۳۳۷۵ کاربر فیس‌بوک بریتانیایی که بین ۱۸ تا ۶۵ سال داشتند، ماطلعه کرد. این کاربرها به طور متوسط ۱۵۰ دوست داشتند. مشخص شد که تنها ۴٫۱ آنها وابستگی دارند و فقط ۱۳٫۶ درصد آنها طی بحران‌های روحی، همدردی از خود نشان می‌دهند.

2016-02-01_19-19-08

در این تحقیق بزرگ شد که هر چقدر هم حلقه دوستان بزرگ‌تری در فیس‌بوک داشته باشید، باز هم تعداد دوستان واقعی شما تفاوت چندانی نخواهد کرد.

منبع
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,784,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: