Loading...

ادامه نگرانی‌های امنیتی در مورد گوگل، راه‌اندازی سرویس تازه توسط گوگل به منظور شفاف‌سازی بیشتر

سال پیش، گوگل اعلام کرد که هکرهایی از چین، قصد دسترسی به حساب جی‌میل فعالین حقوق بشر این کشور را داشته‌اند. گوگل ادعا می‌کرد که دسترسی هکرها، تنها محدود به اطلاعات حساب کاربری و نه محتوای ایمیل‌ها بوده است.

در ان زمان عکس‌العمل شدید گوگل، آدم را مشکوک می‌کرد که میزان رخته بیشتر از چیز اعلام شده باشد. گوگل به دنبال این حمله، برخلاف توافق قبلی با دولت چین از سانسور نتایج جستجو در چین سرباز زد و کاربران چینی را به نسخه سانسورنشده موتور جستجوی‌اش در هنگ کنگ هدایت کرد. به دنابل این واکنش گوگل، دسترسی به تعدادی از سرویس‌های گوگل به صورت متناوب در چین، محدود می‌شود.

سرانجام دیروز اعلام شد، که سیستم مدیریت پسورد گوگل با نام Gaia در این حمله در دسترس قرار گرفته بود، این سیستم، پسورد هر کاربر را ذخیره نمی‌کند، کار این سیستم این است که پس ورود هر کاربر به یکی از سرویس‌های گوگل، به صورت خودکار هنگام ورود او به سایر سرویس‌ها، اجازه دسترسی کاربر را می‌دهد. اما کارشناسان می گویند که دسترسی به سیستم گفته‌شده، باز هم به معنی دسترسی به کلیه اطلاعات سیستم نیست و تنها معادل یادگیری چگونگی عملکرد سیستم آرشیو اطلاعات است.

اما بعد از فاش شدن این مطلب، مقامات امنیتی ۱۰ کشور از شرکت گوگل خواستند که سرویس‌های خود را ایمن‌تر کند، این درخواست که توسط سازمان‌های امنیتی کشورهایی مثل کانادا، فرانسه، آلمان، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسپانیا و برتانیا، انجام شده، نشاندهنده نگرانی بین‌المللی از قدرت روزافزون گوگل در کنترل اطلاعات و در عین حال رخنه‌های امنیتی گوگل است.

اما درست به دنبال این درخواست، گوگل سرویس جدیدی را راه‌اندازی کرد که با رفتن به صفحه آن هر کس می‌تواند درخواست‌های دولت‌های مختلف جهان را از این شرکت مبنی بر حدف اطلاعات از نتایج جستجو یا سرویس‌های گوگل و همچنین دسترسی به اطلاعات کاربران را ببیند.

در نقشه‌ای که دیده می‌شود، تعداد درخواست‌های دولت‌های مختلف ظرف شش ماه آخر سال میلادی گذشته، نمایان است. بر اساس این اطلاعات، دولت برزیل با بیش از ۳۶۰۰ درخواست در صدر قرار دارد و دولت آمریکا با درخواست‌های اندکی کمتر، در رتبه دوم قرار گرفته است.

در این سرویس تازه که به گفته سخنگوی گوگل گامی برای شفاف‌سازی بیشتر است ، میزان موافقت گوگل با حذف اطلاعات هم نمایان است. مثلا آمریکا ۱۲۳ بار درخواست حذف اطلاعات را داده و در ۸۰ درصد موارد با این درخواست‌ها موافقت شده است.

همچنین روز گذشته گوگل اعلام کرد که در ۲۵ کشور دنیا، برخی از سرویس‌هایش مورد «فیل طر» قرار می‌گیرند، اما نام این کشورها را اعلان نکرد.

اگر به این سرویس بروید، چیزی که نظرتان را به خود معطوف می‌کند، فهرست نشدن برخی از کشورها مثل چین است. گویا گوگل نخواسته است که با آوردن نام چین و افشای تعداد درخواست‌های دولت چین، بر تنش از قبل موجود بین این شرکت و دولت چین بیفزاید. در عین حال میزان همکاری گوگل با سرویس‌های امنیتی آمریکا هم به احتمال زیاد باید چیزی بیشتر از اجابت درخواست‌های رسمی باشد که در این سرویس نمایان است.

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,987,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: