Loading...

مقایسه وایمکس: ایرانسل یا مبین نت؟

وایمکس (Wimax) را می‌توان یک تکنولوژی نوپا در کشور قلمداد کرد. اتصال به اینترنت پرسرعت با پوششی در سطح یک شهر که قابلیت انتقال حجم بالایی از داده‌ها را دارد می‌تواند یک تجربه هیجان‌انگیز باشد که این هیجان و لذت استفاده از اینترنت بی‌سیم با فضای به مراتب بیشتر از وایرلس را دو شرکت ایرانسل و مبین نت در اختیار ما قرار می‌دهند. قبل از دو شرکت مربوطه، شرکت‌هایی در سطح استان‌ها بوده‌اند که این تکنولوژی را با قیمت‌های نسبتا بالا با توجه به نوپا بودن آن عرضه می‌کردند ولی با صادر شدن مجوز شرکت‌هایی همچون مبین‌نت و ایرانسل، دسترسی برای بیشتر افراد جامعه ممکن شد.

wimax_weblogina.jpg

ابتدا ایرانسل با مجوز ۷ شهر خود پایه‌های ارتباط وایمکس را ایجاد کرده و وایمکس رسانی به شهرهای بزرگ کشور را آغاز کرد تا چند ماه بعد از آن مبین نت نیز کار خود را به عنوان اپراتور سراسری آغاز کند و خدمات وایمکس را این بار برای سرتاسر ایران طی یک بازه زمانی فراهم کند. در حال حاضر ایرانسل پوشش ۷ شهر خود را کامل کرده است و در شهرهای مربوطه خدمات می‌دهد و شرکت رقیب یعنی مبین‌نت نیز با پوشش سرتاسری به صورت کلی و فقط در مرکز استان‌ها با تعداد دکل‌های تعریف شده شروع به ارائه خدمات کرده است. برای کسانی که در مرکز استان‌های تحت پوشش ایرانسل نمی‌باشند فقط یک انتخاب باقی می‌ماند و آن مبین نت است ‌! ولی برای استفاده از خدمات مبین نت نیز تقریبا باید در مراکز استان باشید. اگر در منطقه‌ای باشید که هر دو اپراتور دارای پوشش هستند باید یکی را انتخاب کنید و این انتخاب با مقایسه آسان‌تر می‌شود. ما در این مقاله به بررسی این دو اپراتور وایمکس پرداخته‌ایم تا کار را برای شما آسان‌تر کنیم.

مناطق تحت پوشش

مبین‌نت: مهم‌ترین فاکتوری که مبین نت به آن افتخار می‌کند و در تبلیغات خود بسیار از آن یاد می‌کند همین پوشش سراسری این اپراتور است که آن را از اپراتور رقیب یعنی ایرانسل متمایز می‌کند.‌‌ همان طور که در بالا گفته شد مبین نت کل ایران را تحت پوشش قرار می‌دهد و تا به حال نیز به صورت گذرا این کار را انجام داده است اما یک مسئله وجود دارد و آن قوی بودن سیگنال‌ها (امواج) است که این مورد فقط در مرکز شهر‌ها به چشم می‌خورد و اگر شما کمی در حاشیه شهر باشید احتمالا جزو پوشش متوسط، ضعیف حساب می‌شوید. شما با مراجعه به سایت مبین نت می‌توانید مناطق تحت پوشش را با تفکیک شهر‌ها ببینید و پوشش بیرونی، داخلی و گوگل ارث را نیز مشاهده کنید و از وضعیت منطقه خود اگاه شوید، وجود نقشه گوگل ارث برای مشخص کردن منطقه تحت پوشش یک مزیت مبین نت به ایرانسل می‌باشد که شما در چند دقیقه می‌توانید از وضعیت شهر، خیابان و پوشش محل زندگی اقوام خود نیز آگاه شوید.

Tehran_In_weblogina.jpg

ایرانسل: ‌به نظر می‌رسد ایرانسل با پوشش شهرهای کمتر، کار سبک تری را در پیش دارد و در مرحله به مرحله به قدرت امواج شهرهای تحت پوشش خود اضافه می‌کند. ایرانسل نیز مانند مبین‌نت مرکز شهر‌ها را تحت پوشش خود قرار داده است و کمی آن‌طرف‌تر از مرکز شهر را در حد سیگنال‌دهی متوسط نگاه داشته است و کار تقویت آنتن دهی را به فازهای بعدی منتقل کرده است. در سایت ایرانسل پوشش نقاط مختلف به شکل یک تصویر (نقشه) با سه رنگ بندی متمایز شده که جزئیات زیاد در آن مشخص نمی‌باشد و اگر با پشتیبانی تماس بگیرید، اپراتورهای شرکت دسترسی به نقشه جامع را برای خود غیر ممکن اعلام می‌کنند و صرفا شخصی دسترسی به نقشه کامل (همانند گوگل ارثی که مبین‌نت در سایت قرار داده است) دارد که بعد از ثبت نام شما برای کنترل منطقه و تحت پوشش بودن منطقه با شما تماس می‌گیرد و تاییدیه پرداخت را می‌دهد.

مودم‌ها و هزینه راه اندازی

مبین‌نت: موردی که در مبین‌نت کمی جالب به نظر می‌رسد قیمت تمام شده مودم‌ها برای کاربران است که نسبت به ایرانسل، هم کمی قدیمی‌تر است و هم گران‌تر! در مبین‌نت با وجود گذشت چند ماه از فعالیت این اپراتور هنوز مودم‌هایی رومیزی در اندازه نسبتا بزرگ با قیمت دو برابر ایرانسل و مودم‌های وای فای با قیمتی ۳۰% گران‌تر از اپراتور رقیب وجود دارد که باعث می‌شود وقتی کاربران مبین‌نت مودم‌های سری usb و یا مدل‌های وای فای جدید ایرانسل را می‌بینند آه از نهانشان بلند می‌شود. مبین‌نت برای تنوع یک مدل وای فای شبیه اپراتور ایرانسل با قیمت ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد و با این کار کمی مشتریان خود را راضی کرد. البته ایرانسل نیز مشکلاتی با ارائه همین مودم‌های جدید شیک دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. هزینه راه اندازی اولیه وایمکس (نصب) در اپراتور مبین نت ۱۰ هزار تومان می‌باشد. برای کسانی که آنتن دهی ضعیف دارند مودم فضای باز تجویز می‌شود که قدرت گیرندگی بالاتری نسبت به مودم‌های داخلی دارد و البته قیمت بالاتری‌! این مودم‌های مشابه مودم‌های ایرانسل هم از لحاظ شرکت سازنده و هم قیمت مصرف کننده می‌باشد.

wimaxmodem-irancell.jpg

ایرانسل: ‌راه اندازی چند ماه زود‌تر اپراتور ایرانسل نسبت به رقیب یعنی مبین‌نت حسابی روی این اپراتور تاثیر گذاشته و این تاثیرات را می‌توان در ارائه زود‌تر مودم‌های به روز شده توسط ایرانسل دانست. ایرانسل ابتدا مودم‌های رو میزی نسبتا حجیم خود را با قیمت پایه ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد و به مرور زمان این قیمت به ۸۰ هزار تومان رسید و بعد از آن، این مودم‌ها ناپدید شد و مودم‌های جدید ایرانسل با پورت usb با تقویت کننده و قابلیت حمل (بدون نیاز به کابل شبکه) با‌‌ همان قیمت ۸۰ هزار تومان معرفی شد که از این مودم‌ها استقبال خوبی به عمل آمد. در همین بازه‌های زمانی مبین‌نت مشغول به فروختن مودم‌های شبیه مودم‌های ابتدایی ایرانسل بود. ایرانسل در کنار این مودم یک مدل وای فای نیز عرضه می‌کند که جدیدا این مودم‌ها به‌روز رسانی شده‌اند و آنتن‌های ان حذف شده و جمع و جور‌تر گشته‌اند. هزینه راه اندازی وایمکس (نصب) در اپراتور ایرانسل ۸۰ هزار تومان می‌باشد. برای گیرندگی بهتر نیز همانند مبین‌نت مودم‌های بیرونی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان نصب می‌شود. مودم‌های رومیزی طرح قدیمی که مبین‌نت با قیمت ۸۰ هزار تومان عرضه می‌کند، ایرانسل با ۵۰% درصد این قیمت (به‌تازگی) به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

نکته: اخیرا ایرانسل در جشنواره دهه فجر شروع به تخفیف ویژه (۵۰ % ارزان‌تر) برای مودم‌های داخلی از نوع usb و وای فای را کرده بود که شما مودم‌ها را نیم بها تحویل می‌گرفتید ولی شروع شدن جشنواره همانا و تاخیرهای پی در پی همانا! به طور معمول ایرانسل بعد از ثبت سفارش شما در روزهای عادی بعد از حداکثر ۷۲ ساعت نسبت به نصب و راه اندازی وایمکس توسط کار‌شناسان اقدام می‌کند ولی کسانی که در طول جشنواره ثبت نام کرده بودند تا لذت تخفیف ویژه را بچشند بیشتر از یک هفته باید منتظر می‌ماند و در انتها با گفتن این جمله که «مودم‌ها تمام شده»‌‌ همان مودم‌های رومیزی را برای شما به صورت امانی (شاید هم برای همیشه) می‌آوردند و به شما می‌گفتند که تا آمدن مودم‌ها باید از همین مودم‌ها استفاده کنید. تخفیف ویژه این مشکلات را هم دارد!

وجه تشابه: ‌تمام مودم‌های وایمکس دو اپراتور مبین‌نت و ایرانسل توسط شرکت چینی «HUAWEI» تولید می‌شد و مودم‌ها یکی است ولی رنگ‌ها تفاوت دارد.

سرعت‌های دسترسی، تعرفه‌ها، جشنواره‌ها

مبین‌نت: اپراتور مبین‌نت در اولین روز دسترسی شما تا قبل از وصل شدن حساب اصلی شما یک سرعت Demo به شما می‌دهد که یک مگابیت یا دومگابیت بر ثانیه (برای ۵۱۲ کیلوبیت به بالا) با پهنای باند ۱۲۸ مگابایت است و شما می‌توانید از آن تا وصل شدن سرویس خود استفاده کنید. مبین‌نت دارای تعرفه‌های گوناگونی در سرویس‌های خود است ولی چیزی به نام نامحدود وجود ندارد و همه سرویس‌ها دارای محدودیت هستند تا استفاده بیش از حد از سرویس نشود. سرعت‌های مختلف این اپراتور با نام‌های مختلف مشخص می‌شود و سرعت‌ها از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانبه (کاربران خانگی) تا ۲ مگابیت بر ثانبه ادامه دارد که هر یک دارای یک حجم پهنای‌باند مشخص هستند که با توجه به نیاز کاربر انتخاب می‌شود. مبین‌نت دارای جشنواره فصلی یا اشتراک سالیانه است که شما با انتخاب آن یک مودم داخلی رایگان هدیه می‌گیرید. البته شرایط جشنواره با توجه به نیاز کاربر ممکن است مناسب باشد یا نباشد.

ایرانسل: در اپراتور ایرانسل کلمه‌ای به نام «نامحدود» وجود دارد ولی این نامحدودیت به شکلی محدود شده است و این بدین معنی است که شما نمی‌توانید بیش از حد از اینترنت استفاده کنید تا حقوق دیگران هم حفظ شود و اگر اینطور شود و در ماه بیش حد (این حد را اپراتور ایرانسل تعیین می‌کند) استفاده کنید وارد لیست سیاه خواهید شد و استفاده شما محدود می‌شود. ‌پس باید حواستان باشد و استفاده بیش از حد نکنید. ایرانسل نیز دارای سرعت‌های مختلف از ۱۲۸ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه است و تفاوت عمده آن با مبین‌نت در پهنای‌باند ماهیانه کاربر است. ایرانسل دارای طرح‌های تشویقی متفاوتی است، به طور مثال اگر هزینه ۶ ماه اشتراک (نامحدود) را یکجا پرداخت کنید یک مودم رایگان هدیه می‌گیرید و یا ۳۳% تخفیف در قیمت‌ها برای شما اعمال می‌شود.

کیفیت خدمات

مبین نت: پوشش کامل مناطق مبین‌نت بر روی سایت مشخص شده است و اگر در منطقه‌ای باشید که امواج به خوبی به مودم شما برسد و آنتن‌ها پر باشد کیفیت قابل قبول است و سرعت دانلود نیز مناسب و در اندازه حقیقی و گاهی اوقات بیشتر از حد استاندارد هم می‌شود که تمام این‌ها بستگی به پوشش منطقه شما و تراکم ساختمان‌ها دارد. نوسانات Ping نیز در حد متعادل می‌باشد و گاهی اقات پینگ شما شاید به حدی بالا رود که انتظار آن را نباشید و در اجرای ارتباط‌های آن مثل بازی آنلاین یا دیدن ویدئو‌ها کمی به مشکل بر بخورید. در بعضی از روز‌ها ممکن است کیفیت افت شدیدی داشته باشد که شاید به دلیل ارتقاء سخت افزاری یا مشکلات در شبکه باشد. فناوری وایمکس طوری است که ارتباط مستقیمی با نحوه ارتباط شما و دید دکل دارد و ممکن است برخی افراد در مناطق به اصطلاح کور باشند و پوشش خوبی نداشته باشند که همین امر باعث می‌شود سرعت دانلود/آپلود خوبی را تجربه نکنند.

ایرانسل: اپراتور ایرانسل در ابتدا که شروع به ارائه فناوری وایمکس کرده بود دارای مشکلاتی بوده که اکثر آن به ضعیف بودن سیگنال‌ها و یا به عبارت بهتر نبود دکل کافی مربوط می‌شد ولی با گذشت زمان کیفیت خدمات خود را در شهرهای تحت پوشش افزایش داده و در در مرکز شهر‌ها و اطراف آن پوشش دهی خوبی دارد گرچه ممکن است برخی از افراد از ضعیف بودن سیگنال‌ها گله داشته باشند ولی در کل مراکز شهرهای تحت پوشش سیگنال‌های دریافتی که با توجه به تراکم ساختمان‌ها و نزدیکی به دکل است مناسب می‌باشد و در حاشیه شهر‌ها نیز ممکن است کیفیت امواج دریافتی ضعیف یا در حد متوسط باشد که این مشکل با مودم بیرونی حل می‌شود.

نکته: در مورد کیفیت آنتن‌دهی و این‌که کدام یک پوشش بهتری دارند اظهار نظر سخت است چون در هر منطقه و با توجه به موقعیت جغرافیایی، تراکم ساختمان‌ها و تعداد دکل‌های موجود شرایط فرق می‌کند.

wimax_moibnnet.jpg

پشتیبانی وایمکس

مبین‌نت: این اپراتور دارای یک خط ویژه برای تماس مشترکین با مرکز پشتیبانی است که شما بعد از شنیدن جملات پیشفرض با فشردن دکمه تماس با اپراتور به پشتیبان‌های این شرکت وصل می‌شوید. ‌با توجه به ساعات تماس شما و ترافیک تماس‌ها ممکن است چند دقیقه به آهنگ انتظار گوش فرا دهید. پشتیبان‌های مبین‌نت می‌توانند به شما در پاسخگویی در در زمینه ‌ مشکلات مودم، قطع شدن سرویس، پرداخت‌ها، ضعیف شدن پوشش و علت آن و راهنمایی‌های ابتدایی در مورد اتصال مودم و نحوه اتصال آن به رایانه و شیوه استفاده از آن یاری برسانند.

ایرانسل: ‌ایرانسل دارای دو خط برای پشتیبانی مشترکین خود است؛ یک خط ویژه برای تماس از خطوط ایرانسل و یک خط برای تماس از سایر خطوط که به شما توصیه می‌کنیم اگر از وایمکس ایرانسل استفاده می‌کنید حتما یک خط ویژه برای تماس با پشتیبانی تهیه کنید چون برای صحبت با اپراتور حداقل باید ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و اگر با خطوط ایرانسل تماس بگیرید هزینه یک دقیقه از حساب شما کم می‌شود. پس از اینکه بعد از ۱۵ یا ۲۰ دقیقه صدای آهنگ انتظار را شنیدید و به اپراتور وصل شدید همانند مبین‌نت یک پشتیبان با‌‌ همان اطلاعات اولیه با شما صحبت می‌کند و در مورد مشکلات شما که می‌توانند از عدم پوشش خوب تا خرابی مودم و دیرکرد کار‌شناسان نصب باشد به شما کمک کنند.

مدت زمان نصب وایمکس

مبین‌نت: اگر در شهرهای بزرگ باشید و از طریق نمایندگی‌ها اقدام کنید ممکن است بعد از چند ساعت سرویس شما را وصل شود ولی این مورد بیشتر بستگی به شهر شما و نمایندگی شرکت مبین‌نت دارد ممکن است تا سه روز طول بکشد ولی بیشتر نصب‌ها در ۲۴ ساعت بعد از ثبت نام انجام می‌شود.

ایرانسل: این اپراتور شرایط مشابه مبین‌نت را دارد ولی جدیدا بعد از جشنواره‌های دهه فجر و عرضه مودم‌های نیم بهاء، اپراتور ایرانسل مجبور به تحویل مودم‌های قدیمی خود به علت نداشتن مودم کافی شده است و مدت زمان نصب به‌‌ همان علت نداشتن مودم شاید به بیشتر از یک هفته و شاید بیشتر از این مدت بی‌انجامد.

نتیجه‌گیری کلی

با توجه به مقایسه بالا هر کاربر بنا به شرایط خود و نیاز‌ها، یک اپراتور را برای سرویس‌دهی انتخاب می‌کند. اپراتور ایرانسل دارای مزیت‌هایی همچون مودم ارزان‌تر، سرویس نامحدود (به شکل محدود) و یا پوشش کامل‌تر هفت شهر تحت پوشش خود است و در آن سو اپراتور مبین‌نت با پوشش سرتاسری، یک اپراتور خوب و کامل برای رقابت با ایرانسل است. مزیت مبین‌نت را می‌توان در پوشش سرتاسری کل کشور دانست که شما با مسافرت نیز می‌توانید در هر شهر از وایمکس استفاده کنید. انتخاب بین این دو اپراتور بستگی به شرایط کاربر و میزان پوشش دهی دارد. در یک منطقه ممکن است اپراتور ایرانسل نسب به مبین‌نت قوی‌تر عمل کند و یا بالعکس، ‌برای انتخاب یکی از این دو اپراتور باید همه جوانب را در نظر گرفت و پوشش منطقه راسنجید و گزینه مناسب‌تر را انتخاب کرد. شما نیز می‌توانید تجربیات خود را در رابطه با استفاده از خدمات وایمکس هر دو شرکت با وبلاگینا به‌اشتراک بگذارید.
نظرات

 

  • سلام من وایمکس ایرانسل دارم اگه بخواهم می تونم به اپراتور مبین نت وصل بشم اگه جواب مثبته لطفا روشش رو به ایمیلم ارسال کنید.با تشکر
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 180,282,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: