Loading...

چگونه از زندگی بعد از فارغ‌التحصیلی بیشترین بهره را ببریم

فارغ التحصیلی

بعد از ۱۶ سال درس خواندن، سرانجام وارد مرحله‌ی جدیدی شده‌اید. راه درازی در پیش است و تازه فارغ‌التحصیل شده‌اید. حالا چه می‌شود؟ ۱۶ سال گذشته‌ برایتان برنامه‌ریزی شده بوده است و حالا خودتان مسئول مسیر باقیمانده‌ی زندگیتان هستید.

ما برایتان چند نکته درنظر گرفته‌ایم تا با استفاده از آنها به زندگی خود معنا ببخشید.

۱- سنجیده عمل کنید.
اکنون شما نویسنده‌ی اصلی ماجراهای زندگی خود هستید. مسئولیت بسیار بزرگی‌ست که بر دوش شما گذاشته شده است. خوشبختانه، تاحدودی برای این لحظه آماده شده‌اید، بویژه در ۴ سال گذشته، اما امکان ندارد که کاملا آماده باشید. زندگی مجموعه‌ی پیچیده‌ای از موقعیت‌ها، شرایط، انتخاب‌ها، تصمیم‌ها و پیامدهای مختلف است. برای داشتن یک زندگی رضایت بخش، باید فعالانه و آگاهانه بدنبالش بوده و آن را با مهارت بسازید. یک زندگی معمولی نیازی به تلاش شما ندارد—اما زندگی عالی چرا.

۲- الگو بگیرید.
بعد از فارغ‌التحصیلی، تازه می‌فهمید چقدر کم می‌دانید. هر چیزی را متوجه نمی‌شوید و قطعا جواب بسیاری از سوال‌های زندگی را نمی‌دانید. بدنبال مشاوره باشید. نصیحت بگیرید. اطراف خود را با افراد باهوش‌تر و با تجربه‌تر از خود پر کنید. حداقل یک نفر را پیدا کنید که بتوان در شرایط سخت و تصمیمات مشکل با او صحبت کرد. هیچکس به تنهایی نمی‌تواند زندگی‍ش را کنترل کند زیرا هیچکس نیست که همه چیز بداند. از خرد و تجربه‌ی اطرافیان استفاده کنید.

۳- انتخاب کنید و پای تصمیم‌تان بمانید.
در دنیایی که مملو از انتخاب است، باید با درایت تصمیم بگیرید. هرچند گاهی مجبورید صرفا انتخاب کنید. عقل و خرد و تجربه بطور معمول در خانه‌ی شما را نمی‌زنند، شما باید بدنبال آنها باشید. هرچند دانش زیادی از تصمیمات اشتباه کسب می‌شود، اما سعی نکنید در اواخر عمر خود در تصمیمات اشتباه آن را جستجو کنید. در عوض، اکنون تصمیمات عاقلانه بگیرید. گاهی فقط باید انتخاب کنید و پای تصمیمتان بمانید. قاطع بوده، تداوم و اعتقاد راسخ داشته باشید.

۴- جسور باشید.
زندگی ریسک است و شما نیز باید در آن ریسک کنید. اما عاقلانه رفتار کنید. یاد بگیرید چه ریسک‌هایی خوب و چه ریسک‌هایی بد هستند. زندگی را طوری بازی کنید که گویی چیزی برای از دست دادن ندارید. کارهای سخت انجام دهید، شغلی بیابید که شما را به چالش بکشد. همچنین مسئولیت‌های سنگین قبول کنید. زندگی از مسیرهای آسان و انتخاب‌های مطمئن ساخته نشده و از حیطه‌ی کنترل شما خارج است.

۵- بخشنده باشید.
اگر زندگی را صرفا به خود اختصاص دهید، زمانی که از دنیا بروید سرمایه‌تان نیز از بین خواهد رفت. زمانیکه روی دیگران سرمایه گذاری کنید، سرمایه‌تان تا ابد باقی خواهد ماند. اینکه چطور اوقات خود را سپری می‌کنید به اندازه‌ی اینکه با چه کسی سپری می‌کنید اهمیت ندارد.

۶- اتفاقات روزانه را یادداشت کنید.
یادداشت روزانه یکی از بزرگترین کشفیات زندگی شخصی‌ست. خیلی چیزها در ذهن انسان می‌چرخد و اغلب گیج‌کننده است. وقتی شروع به نوشتن یادداشت روزانه کنید ذهنتان خالی می‌شود، به سطح کاملا جدیدی از تمرکز دست پیدا کرده و دریچه‌ی تازه‌ای در زندگی‌تان باز خواهد شد.

برگرفته از: www.lifehack.org
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 188,773,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: