Loading...

چگونه عيب مادربرد را برطرف كنيم؟

 

در بيشتر موارد مادربرد براي مشكلاتي كه ناشي از قطعات ديگر است مقصر شناخته مي شود. معمولاً مشكلات مربوط به مادربرد كمتر پيش مي آيد. ( البته اين براي بازار فعلي ايران خيلي صدق نمي كند) بنابراين بايد مشكل اصلي را پيدا كرد.

در اينجا ليستي از آزمايشهايي است كه از مادربرد رفع اتهام مي كند.
آيا حداقل چيزهاي كه براي بوت شدن كامپيوتر لازم است وجود دارند؟
حداقل اجزاء براي بوت شدن عبارتند از :
يك مادر برد، پروسسور، مقدار كافي حافظه (RAM)، يك كارت گرافيك و درايو براي بوت شدن اگر يكي از اين اجزاء موجود نباشد سيستم شما كار نخواهد كرد. آيا همه اين اجزاء به درستي متصل شده اند؟
در موقع بروز اشكال ابتدا سعي كنيد قطعات را يك به يك جايگزين كنيد تا به قطعه مشكل دار برسيد آيا جامپرها به درستي قرار گرفته اند؟
شما بايد جامپرها را براي نوع، سرعته ولتاژ سرعت باس cpu و ديگر مشخصات آن در جاي خود قرار دهيد.هر چند تعداد زيادي از مادربردهاي امروز به طور اتوماتيك اين كار را انجام مي دهند. هميشه دستورالعمل (دفترچه همراه) مادربرد را بخوانيد و در نظر داشته باشيد. اگر تغييراتي در BIOS سيستم انجام داده ايد آن را به حالت DEFAULT برگردانيد.
آيا وضع ظاهري مادربرد مشكلي ندارد؟
هيچگونه شكستي يا پينهاي خم شده وجود ندارد؟
آيا منبع تغذيه مشكل ندارد؟
اگر شما قطعه اي را ارتقا داده ايد يا قطعه اي را به سيستم اضافه كرده ايد ممكن است توان منبع تغذيه براي شما تأمين توان مورد نياز قطعه جديد كافي نباشد .
توان معمول براي كامپيوتر معمولي 250 الي 300 وات مي باشد.

عيب يابي اجزاي ديگر كامپيوتر
در اينترنت جستجو كنيد و ببينيد آيا مادربردهاي از خانواده مادربرد شما مشكل خاصي ندارد؟
وب سايت كارخانه سازنده را چك كنيد و ببينيد آيا هيچ تغييرات و UPDATE اي براي مادربرد شما در نظر گرفته شده است؟

مشكلات صفحه كليد
اگر پيغام خطايي ناشي از پيدا نشدن صفحه كليد دريافت كرديد. ابتدا مطمئن شويد صفحه كليد به خوبي متصل شده است.
چيپهاي كنترلر كي برد را امتحان كنيد اگر به نظر مي رسيد كه آنها صدمه ديده اند ممكن است احتياج به تعويض چيپها يا كال مادربرد داشته باشيد.

مشكلات CMOS
در شرايط به خصوص ممكن است لازم باشد كه CMOS را پاك كنيد بعضي مواقع كه شما براي بوت شدن سيستم كلمه عبور (Password) تعيين كرده ايد و آنها را فراموش كرده ايد با بعضي مواقع BIOS را به گونه اي تنظيم كرده ايد كه مشكلاتي براي سيستم بوجود آورده و نمي توانيد آن را درست كنيد اين راه مفيد است. در بعضي مادربردها پاك كردن حافظه CMOS مادربرد باعث دردسر است زيرا تنظيم دوباره آن مشكل است و شايد به يادآوردن كلمه عبور ارحتتر باشد ولي در مادربردهاي امروزي معمولاً اين مشكل كمتر است چند راه براي پاك كردن حافظه CMOS‌وجود دارد بعضي از مادربردها جامپرهايي براي پاك كردن CMOS دارند كه احتمالاً در دستورالعمل استفاده از مادربرد به آن اشاره شده است جامپر را يك لحظه برداشته و دوباره سرجايش بگذاريد و CMOS پاك مي شود در زمان انجام اين كار مطمئن شويد كه سيستم شما از تغذيه برق جدا شده و بنابراين هيچ ولتاژي روي مادربرد نيست.
راه طولاني تر اين است كه با طري سيستم را از محل خود خارج كنيد اين عمل بايد دو روزي طول بكشد راه غيرايمن و سريعتر اين است كه بعد از برداشتن بازي مثبت و منفي جايگاه باتري را به وسيله يك سيم به يكديگر متصل كنيد. سپس دوباره آن را در جاي خود قرار دهيد اگر باطري مادربرد شما قابل برداشتن نيست بايد با نمايندگيهاي مادربردتان تماس بگيريد.

زمان و تاريخ در سيستم به درستي نمايش داده نمي شود
تنظيمات به هم ريخته يا خطاي Dead Battery دريافت مي كنيد رفع اين اشكال ساده است عمر باطري تمام شده است و بايد آن را عوض كنيد.

من نمي توانم وارد setup‌ كامپيوتر شوم
هر كامپيوتري كليدهاي بخصوصي براي وارد شدن به setup را دارد و اين به سازنده BIOS و نسخه آن بستگي دارد. اما بلافاصله بعد از روشن كردن كامپيوتر كليدهايي كه براي وارد شدن به SETUP‌لازم است را مي توانيد ببينيد. در بيشتر مواقع اين اطلاعات در پايين صفحات مانيتورتان قابل نمايش است.

من تغييراتي در تنظيمات CMOS داده ام ولي اين تغييرات اعمال نمي شود
در زمان خروج از CMOS Setup مطمئن شويد كه گزينه Save and exit را انتخاب كرده و كليد enter‌را فشار دهيد در صورتي كه شما گزينه exit without saving را انتخاب كرده باشيد با اين مشكل مواجه مي شويد.

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8953 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 178,409,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: