Loading...

Cheat Sheet یا برگه تقلب چیست و به چه دردی می‌خورد؟

 

برنامه‌نویسان و طراحان وب، مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها، وردپرسی‌ها و مووبل‌تایپی‌ها، C++نویسان و دلفی‌کاران و همه‌ی کسانی که به نوعی با کدهای ریز و درشت دنیای کامپیوتر سر و کار دارند به خوبی می‌دانند که حفظ کردن و استفاده کردن از تمامی کدهای مربوط به یک زبان برنامه‌نویسی کار خیلی دشواری‌است و البته دشوارتر از آن جستجو به دنبال یک تکه کد خاص است.

what-is-cheatsheet.jpg

چقدر خوب است که ما کدهای پراستفاده و مورد نیازمان را در یک صفحه داشته باشیم و هروقت به دنبال کد خاصی می‌گردیم بلافاصله با مراجعه به صفحه‌ی مورد نظر بتوانیم تکه کد مورد جستجو را بیابیم. Cheat Sheet که در لغت به معنای برگه تقلب معنی می‌شود (و به آن، خلاصه دستورات نیز می‌گویند)، به صفحه‌ای اطلاق می‌گردد که یک سری دستورات یا کدهای لازم و ضروری در آنها نوشته شده تا در مواقع لزوم به راحتی در دسترس باشد.

بیشتر ما با برگه‌های تقلب یا همان Cheat Sheetها در دوران مدرسه و دانشگاه آشنا شده‌ایم. به این صورت که قسمت‌های مهم کتاب را نوشته و در سر جلسه‌ی امتحان به طور پنهانی نیم‌نگاهی به آنها می‌انداختیم. Cheat Sheetها نیز دقیقا همانند همان تقلب‌هایی هستند که بیشترمان قبلا دیده‌ایم فقط در اینجا کدهای مهم را جداسازی کرده و آنها را در مواقع لزوم استفاده می‌کنیم. Cheat sheet های مختلفی برای برنامه و زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده‌اند. برگه تقلب‌هایی که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و هرکدام به نوعی می‌توانند مفید باشند. در قسمت داکیومنت بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی حداقل یک Cheat sheet وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند به راحتی تکه‌کدهای مورد نیاز خود را بیابند.

اگر شما طراح وب هستید به خوبی می‌دانید که حفظ کردن تمامی کدهای مربوط به زبان‌های HTML و CSS و ... و همچنین سیستم‌های مدیریت محتوای مختلفی مثل وردپرس، مووبل‌تایپ، جوملا، دروپال و ... کار نسبتا مشکلی است و البته نیازی به حفظ کردن همه‌ی کدها نیست چون به راحتی می‌توان با استفاده از یک برگه تقلب برای هریک از آنها به راحتی کدهای مورد نظرتان را پیدا کرده و استفاده کنید به جای اینکه ساعت‌ها مشغول گشت و گذار در دنیای داکیومنت‌های این سیستم‌ها باشید و در آخر هم به جوابی نرسید.

برگه‌های تقلب انواع مختلفی دارند. ممکن است در یک برگه تقلب، فقط کلیدهای میانبر برنامه‌های کاربردی مختلف جمع‌آوری شده باشد (مانند این برگه تقلب که کلیدهای میانبر نرم‌افزار Adobe Photoshop را معرفی می‌کند). همچنین ممکن است یک سری امکانات یا دستورات مورد نیاز شما را یکجا جمع‌آوری کرده باشد (مانند اینجا، اینجا یا این برگه تقلب که کدهای رنگی RGB پراستفاده را جداسازی کرده و برای شما به عنوان یک برگه تقلب ارائه داده است). یا ممکن است برگه تقلب شما شامل کدهای مورد نیاز یک سیستم یا یک زبان خاص باشد (مثلا این برگه تقلب که کدهای مورد نیاز سیستم مدیریت محتوای وردپرس را برای طراحان وب در یکجا جمع‌آوری کرده است).

همانطور که مشاهده کردید برگه‌های تقلب می‌توانند در انواع فرمت‌های PDF یا یک صفحه HTML یا حتی در قالب یک تصویر ارائه شوند اما همگی آنها یک کار را انجام می دهند و آن، آسان‌تر کردن کار شما است. در آینده‌ای نزدیک Cheat sheet های مختلفی برای زبان‌ها و برنامه‌های مختلف را در همین‌جا معرفی خواهیم کرد و شاید برخی از آنها به زبان فارسی نیز ترجمه شوند.

سوال: شما تا چه اندازه از Cheat Sheetها استفاده می‌کنید؟

 

 
نظرات

 

  • hjhhk
  • از مطلب خوبتون ممنونم اگه امکان داره Cheat sheet مربوط به سی شارپ و پی اچ پی رو هم قرار بدین
    یه سوال :
    ایا برا درست کردن Cheat sheet کافی او کد های مورد نیاز رو در یه جای تایپ کرده و pdf or jpg کنیم؟
    اگه ج رو به ایمیلم ارسل کتیت ممنون میشم
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,977,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: