Loading...

پژوهشگران از نقش تلفن های همراه در تنبلی می گویند

در مفید بودن تلفن های همراه تردیدی نیست؛ این دستگاه ها تقریبا همه جا با ما هستند و کارمان را راه می اندازند. با این همه، طبق تحقیقی که توسط پژوهشگران دانشگاه واترلو (همانجایی که دفتر اصلی بلک بری در آن قرار دارد) انجام شده، این کامپیوترهای کوچک یکی از اصلی ترین عوامل تنبلی افراد هستند.

افرادی که تا پیش از این حساب و کتاب هایشان را به صورت ذهنی انجام می دادند و لیستی بلند بالا از شماره تلفن دوستان و آشنایان خود را از بر بودند، حالا برای جستجوی اطلاعاتی که از قبل می دانند یا اینکه به سادگی امکان فهمیدنشان وجود دارد هم به موبایل هایشان رجوع می کنند.

 

پیشتر نیز تحقیقی در این رابطه انجام گرفته بود که نشان می داد انسان ها در زمان حل مسائل تمایل دارند که زحمت زیادی به خود ندهند و از این کار اجتناب نمایند و حالا انتشار نتایج پژوهش محققین دانشگاه واترلو نیز مهر تأییدی بر آن است.

متفکران حسی یعنی آنهایی که بر احساسات قلبی خود برای تصمیم گیری تکیه می کنند بیشتر از افرادی که به صورت تحلیلی یا استراتژیک می اندیشند، به تلفن های همراه خود وابسته هستند.

دانشمندان دانشگاه واترلو، با بررسی نتایج حاصل از سه پروژه تحقیقاتی جداگانه که روی ۶۶۰ نفر انجام گرفت، متوجه روش های مختلف فراگیری مختلفی شده و به وجود فرایندهای فکریِ حسی و تحلیلی و همچنین مهارت های بیانی کلامی و عددی گوناگون پی بردند.

آنها پس از جمع آوری اطلاعات یاد شده، عادات هر یک از شرکت کنندگان در هنگام استفاده از تلفن های همراهشان را از نظر گذراندند.

به طور خلاصه، پس از انجام این پژوهش روشن شد، آنها که توانایی های قوی تری در یادگیری و تمایل زیاد به تفکر تحلیلی دارند، کمتر احتمالش می رود که برای فرایندهای حل مسأله از موتور جستجوی تلفن هوشمند خود کمک بگیرند.

ناتانیل بار یکی از مؤلفان گزارش واترلو با در نظر داشتن میزان وابستگی جوامع توسعه یافته به این فناوری، یاد آور می شود که تیم همراهش باید، به درک بهتری از این رابطه دست پیدا کنند و در صحبت هایش اظهار می دارد: «درک این مسأله که تلفن های هوشمند چگونه روانشناسی انشان را تحت تأثیر قرار می دهند، اهمیت بالایی دارد و بهتر است پیش از رسیدن روزی که یادآوری دوران بدون تلفن های همراه برایمان دشوار شود، این موضوع روشن گردد.»

برای آنهایی هم که تصور می کنند شبکه های اجتماعی برای سلول های خاکستری مغزشان مضر است، خبر خوبی داریم و آن اینکه در تحقیق انجام گرفته حرفی از اثر احتمالی اپلیکیشن های سرگرمی و چنین شبکه هایی بر توانایی های یادگیری به میان نیامده.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 172,771,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: