Loading...

آیا آجرهای چاپ شده با فناوری سه بعدی جای ایر کاندیشن ها را می گیرند؟

آجر هایی که در تصویر مشاهده می کنید با فناوری چاپ سه بعدی تولید شده اند. این آجر ها هیچ شباهتی به سیستم گردش هوا ندارند اما بر خلاف ظاهرشان، آن ها به خوبی از پس این کار بر می آیند.

این آجر ها عملکردی شبیه اسفنج دارند. ساختار متخلخلشان به آن ها این اجازه را می دهد تا آب وارد شده به آن ها را تا مدت زیادی حفظ و به تدریج تبخیر کنند. این تبخیر آب سبب می شود دمای این آجر ها کاهش یابد و در نهایت باعث شود تا دمای محیط کاهش یابد.

به نظر می رسد کمپانی ابداع کننده این فناوری برای ساخت آجرها از گلدان های خنک که سابقه ای هزار ساله دارد، الهام گرفته است. این گلدان (zeer pot) در حقیقت از دو گلدان تشکیل شده است که درون هم با فاصله کمی قرار دارند. این فاصله توسط شن پر می شود. وقتی که شن مرطوب می شود، رطوبت به تدریج تبخیر شده و سبب می شود لایه داخلی خنک شود و درون گلدان داخلی محیطی خنک به وجود آید. از این گلدان می توان به عنوان یک یخچال کوچک استفاده نمود.

 

5268172159_bccbd194fe_z

 

3536997690_ca6f2449b2_z

اما این آجرهای خنک برای محیط هایی که آب وهوایی با درجه رطوبت بالا دارند به هیچ وجه مناسب نیست. در ماه های گرم سال که رطوبت هوا در این مناطق بالاست این آجر ها مشکلات شما را دو چندان می کند. آبی که در این آجر ها ذخیره شده تبخیر نمی شود و از همین رو به خنک شدن محیط کمکی نخواهد کرد.

در عوض این آجر ها در آب و هوای خشک کاربرد بهتری دارند اما برای اینکه بتوانیم به نتیجه بهینه برسیم باید شرایط خاصی فراهم باشد. همانطور که مفروض بود این آجر ها الهام گرفته شده از گلدان ها(zeer pot) بود  که بهترین عملکرد این گلدان ها در رطوبت ۱۰ تا ۳۰ درصد باشد و دمای هوا کمی کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد. چیز دیگری که تاثیر زیادی بر عملکرد این گلدان ها دارد، قرار دادن آن ها در سایه است، بدیهی است که سایه تاثیر زیادی بر دمای اجسام داخل گلدان دارد. این تفاوت تا حدی است که گلدان در سایه  تا ۲۰ درجه سانتیگراد دمای پایین تری نسبت به گلدانی که در معرض آفتاب مستقیم است دارد.

با این دلایل می توان گفت ممکن است آجر های خنک گزینه خوبی برای دیوار های داخلی خانه باشند و با یک جریان هوای مناسب دمای داخل را تا حدودی خنک کنند، ولی اگر شما در محیطی زندگی می کنید که کمبود آب وجود دارد، ذخیره کردن این آب برای مصارف بهداشتی و نوشیدن گزینه منطقی تری به نظر می رسد.

[منبع: geek]
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,981,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: