Loading...

پردازنده نسل اول پلی استیشن در کاوشگر فضایی ناسا بکار گرفته شده است

حتما از این موضوع مطلع هستید که قدرت پردازشی تلفن همراه هوشمند شما بیشتر از سیستم های کامپیوتری است که روزی توسط آن ها فضانوردان بر روی ماه قدم گذاشتند. ولی آیا می دانستید که پردازنده به کار رفته در یک کاوشگر به نام New Horizons که به سوی سیاره پلوتو در حال حرکت است، همان پردازنده به کار رفته در نسل اول پلی استیشن سونی است؟

پردازنده MIPS R3000 که روزی وظیفه اجرای Final Fantasy VII و Metal Gear Solid را داشت گویا مسئولیت های خطیر تری را نیز تجربه نموده است. 

ناسا در سال ۲۰۰۶ از MIPS R3000 برای کاوشگر New Horizons استفاده نمود و این چیپست وظیفه ی تامین پیشرانه، پایش سنسور ها و انتقال داده ها را بر عهده داشت.

این رفتار ناسا به هیچ وجه موضوع تعجب بر انگیز نبوده و قبلا هم بارها عنوان شده که این سازمان، در مجموع از ابزار و وسائلی استفاده می کند که امتحان خود را به شکل کامل پس داده باشند. مثال بارز این موضوع هم در مورد سفینه فضایی Orion -که روزی بشر را به سطح مریخ خواهد برد- صادق بوده، این فضاپیما از یک پردازنده ساخت شرکت IBM بهره برده که در سال ۲۰۰۲ ساخته شده است.

البته در مورد پردازنده ی کاوشگر New Horizons ذکر این نکته لازم است که بهیه سازی هایی نیز بر روی آن صورت گرفته و در مقابل تشعشع های صورت گرفته در فضا مقاوم شده است. اما جدا از این مساله، با همان چیپ قدیمی سر و کار داریم. ناسا می گوید: «اطمینان پذیری برای مهندسین در اولویت بوده و ما نیازی به قدرت پردازشی نداریم.»

این کاوشگر اولین بار در سال ۲۰۰۶ به سوی پلوتو پرتاب شد و حال برای آخرین بار قصد سفر به این سیاره با سرعتی معادل ۳۶.۳۷۳ مایل (۵۸٫۵۳۶ کیلومتر) در ساعت (۱۶.۲۶ کیلومتر در ثانیه) را دارد و پیش بینی می شود تا ۱۴ جولای نیز به مقصد خود برسد. این چیپ بار دیگر به نقطه ای از فضا سفر می کند که هیچ کدام از ساخته های بشر سفر نکرده بودند. از سوی دیگر، پلی استیشن قدیمی ما با پردازنده MIPS R3000 اش در کمد در حال خاک خوردن است.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 198,192,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: