Loading...

محققین ربات ها را به کنترل مغز انسان در می آورند

به نظر می رسد که کم کم به روزگاری که تا همین چند وقت پیش از آن تحت عنوان “آینده دور” یاد می کردیم نزدیک شده ایم. محققین با موفقیت توانسته اند که اعمال و حرکات یک کرم حلقوی با نام سینورابدیتیس الگانس را از طریق برنامه ای کامپیوتری ثبت کرده و آن ها را به یک ربات لگویی ارائه دهند.

این ربات، تمام حرکات کرم را که براساس فعالیت نورونی اش صورت گرفته را حالا در ابعادی چند صد برابری پیاده می کند. در ادامه توضیحات بیشتر و همچنین ویدیویی از این پژوهش را می توانید مشاهده کنید.

 

c-elegans-connectome_2

در تئوری، تمام فعالیت های مغزی انسان و جانوارن، دارای سیگنال های الکتریکی است که همگی قابل دریافت توسط دستگاه های مختلف هستند. بنابراین پیاده کردن نقشه فعالیت مغز امکان پذیر است. از آنجایی که همه این سیگنال ها الکتریکی هستند، می توان آن ها را دیجیتالی و ذخیره نمود. این اطلاعات که حالا به صورت ۰ و ۱ های دیجیتالی در آمده اند از طریق نرم افزارهای مخصوص قابل مشاهده هستند.

گروهی از دانشمندان در پروژه تحقیقاتی Open Worm گرد هم آمده اند و تصمیم گرفته اند که این مسئله را در مقیاسی کوچک عملی کنند. مقیاسی به کوچکی کرم حلقوی سینورابدیتیس الگانس که ضخامتی کمتر از یک میلی متر دارد. کرم سی.الگانس، مجموعا ۳۰۲ عصب دارد و تحت کنترل گرفتن آن ها نسبتا آسان خواهد بود. نرم افزاری مخصوص، تمام عصب ها را شناسایی کرده و پیام الکتریکی شان را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کند.

این اطلاعات مستقیما در اختیار ربات قرار می گیرند و ربات به شبیه سازی رفتار کرم می پردازد. تصور کنید بتوان در آینده ربات های غول پیکری ساخت که از کیلومترها دورتر توسط مغز انسان کنترل می شوند. باید نسل جدیدی از فیلم های هالیوودی را شاهد باشیم تا درک بهتری از این واقعه داشته باشیم.

البته، سال ها زمان خواهد برد تا محققین بتوانند چنین فرآیندی را میان انسان و ربات برقرار کنند، چرا که ۳۰۲ نورون یک کرم حلقوی ۱ میلی متری قابل قیاس با انسان و سیستم عصبی پیچیده اش نیست. آینده به همان اندازه که هیجان انگیز است می تواند ویران کننده و وحشت برانگیز هم باشد.

در زیر می توانید بخشی از فعالیت های کرم در بدن ربات و البته درون نرم افزار تبدیل عصب به فرمان حرکتی را ببینید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,887,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: