Loading...

امنیت فلش دیسک و دیگر کارت‌های حافظه در ۵ قدم

برای دیدن عکس‌ها در سایز بزرگتر روی عکس‌ها کلیک کنید.

فلش دیسکها و کارتهای حافظه مثل SD یا Micro SD در سالهای گذشته به تدریج جای CD و DVD ها برای انتقال اطلاعات را گرفته اند. بسیاری از ابزارها مثل تلفنهای هوشمند، پخش کننده های فیلم و موسیقی مثل MP3 player ها و یا دوربینهای عکس یا فیلمبرداری دیجیتال دارای کارت حافظه قابل تعویض SD و یا نوع مشابهی از حافظه USB می باشند. همزمان این کارتها و یا فلش دیسکها در صدر جدول انتقال دهندگان ویروس و بدافزار میان کامپیوترهای مختلف قرار گرفته اند. حافظه USB آلوده - کامپیوتری را که به آن متصل می شود آلوده می کند و از آن پس خود آن کامپیوتر همه فلش دیسکهای دیگر را آلوده، آن حافظه های فلش به نوبه خود سیستمهای دیگر را می آلایند.

نخستین قدم برای مقابله با این چرخه انتشار بسیار ساده است. فلش دیسکهای ناآشنا را صرفا به خاطر کنجکاوی به دستگاه خود متصل ننمایید.

بخش بزرگی از تهدیدهای منتشر شده توسط فلش دیسکها از طریق ضعف Autorun یا اجرای خودکار بلافاصله پس از اتصال حافظه به کامپیوتر شما فعال می شوند. چاره اینکار نسبتا ساده است. نرم افزار امنیتی و رایگان Panda USB Vaccine را نصب کنید. این نرم افزار به صورت خودکار کامپیوتر، درایوهای اکسترنال، فلش دیسکها و دیگر کارتهای حافظه را طوری واکسینه می کند که قابلیت نشر بدافزار از طریق Autorun را از دست بدهند.

http://www.pandasecurity.com/poland/homeusers/downloads/usbvaccine/ 

قدم ۲

مجددا مثل همه حافظه های جانبی سرقت و یا گم شدن جدی ترین تهدید از دست رفتن و دسترسی غیرمجاز به داده های شماست. چاره اینکار نیز نسبتا راحت است فلش دیسک یا هارد اکسترنال خود را کدگذاری کنید. 

قبلا در این جزوه توضیح داده شد که کاربران ویندوز می توانند از BitLocker برای اینکار استفاده کنند اما اگر سیستم عامل شما BitLocker ندارد می توانید از نرم افزارهای رایگان و امن   TrueCrypt استفاده کنید که در حال حاضر محبوبترین نرم افزار کدباز میان کاربران است.

www.truecrypt.org/downloads 

نکته مهم اینکه اگر پسورد کدگذاری خود را فراموش کنید برای استفاده مجدد از فلش دیسک خود دچار مشکل خواهید شد.

قدم ۳

فلش دیسک یا حافظه ای که دور می اندازید، هدیه می دهید یا گم می کنید

عکسها و فایلهایتان را از روی حافظه پاک کرده بودید؟ مطمئن باشید که آن عکسها پاک نشده اند و صاحب جدید حافظه می تواند همه و یا بسیاری از آنها را بازیافت کند. می خواهید از پاک شدن آن داده ها مطمئن شوید. راه ساده همانطور که قبلا توضیح داده شد استفاده از CCleaner و گزینه Wipe Drive است.

قدم ۴

محافظت در برابر درج داده یا Write protection

برخی از انواع فلش دیسک یا کارتهای حافظه دکمه کوچکی دارند که با آن حافظه صرفا برای خواندن مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا شما روی کارت حافظه تان تعدادی فایل پی دی اف دارید که صرفا می خواهید روی کامپیوتر دانشگاه یا کافه مطالعه شان کنید. لزومی ندارد کامپیوتر میزبان چیزی روی دیسک شما بنویسد. این دکمه امنیت حافظه فلش یا کارت حافظه شما را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

قدم ۵
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 189,250,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: