Loading...

حقایقی تلخ در مورد هجوم مردم برای خرید آی‌فون ۶ و آن صف‌های کذایی

خواه ناخواه، اخبار مروبط به آی‌فون و حواشی آن، مدت‌های طولانی است که در صدر اخبار فناوری قرار گرفته‌اند و این مطلب البته یک چیز مصنوعی و القایی نیست و نشان از آن دارد که به هر دلیل برند اپل، آنقدر موفق بوده است که حتی با وجود ضعف‌هایی واضح در طراحی نسخه تازه آی‌فون، باز هم برای گوشی‌هایش در سطح جهان سر و دست می‌کشند.

قسمتی از این محبوبیت برمی‌گردد به کیفیت خوب خود آی‌فون، قسمت دیگر آن ناشی از کیفیت سیستم عامل iOS و بازار اپ بسیار موفق آن است، اما یک قسمت از محبوبیت آی‌فون هم شاید نوعی واکنش روانی باشد:

اینکه برخی تصور می‌کنند با گرویدن به «مذهب» اپل، جزو دسته باحال‌ها، متفاوت‌ها ، گیک‌ها و یا مایه‌دارها می‌شوند. در صورتی که اگر منطقی فکر کنیم، داشتن یک آی‌فون به خودی خود، نشانه هیچ یک از اینها نیست.

به هر حال، تقاضا برای آی‌فون و به خصوص آی‌فون ۶ و آی‌فون ۶ پلاس بسیار زیاد شده است. بیشتر اوقات وقتی در نخستین روزهای فروش آی‌فون، عکس‌هایی از صف‌های بیرون فروشگاه‌ها می‌بینیم، این تصور را از این آدم‌ها داریم:

آدم‌های نسبتا بیکار و ذوق‌زده‌، با علاقه‌مندی زیاد به آی‌فون که دستشان به دهانشان می‌رسد و می‌خواهند در قالب یک جنبش غیررسمی، جزئی از همایش باشکوه خرید آی‌فون باشند!

اما اگر خواندن این پست را ادامه دهید، می‌بینید که دست‌کم بخشی از این افراد را نمی‌توان این طور تعریف کرد. پس سعی می‌کنم چکیده‌ای از آنچه را که در پنج – شش سایت فناوری در این مورد خوانده‌ام، برایتان نقل کنم:

پیش از هر چیز باید برایتان از صف بسیار طویل در نیویورک بگویم، صفی واقعا طولانی که ۱۲ بلاک ادامه داشت.

9-21-2014 9-44-27 AM

این جمعیت بزرگ، در زمان انتظار کارهای مختلفی برای سر کردن وقت می‌کردند، عده‌ای روی نیمکت‌ها نشسته بودند و با هم ورق بازی می‌کردند، اما با پایین آمدن دما در نزدیکی صبح، عده‌ای در خیابان داخل کارتُن‌ها خوابیدند و شبیه آدم‌های بی‌خانمان شدند!

Manhattan

فیلمسازی به نام «کیسی نیستتت» از فرصت استفاده کرد و فیلم‌هایی از آدم‌ها در حال انتظار و صف‌ها گرفت، با دیدن این ویدئوی مستند، متوجه حقایق تازه‌ای می‌شویم:

متوجه می‌شویم که همه این افرادی که بعضی‌هاشان ۱۲ ساعت تمام در صف ایستاده‌اند، جزو آن دسته ذوق‌زدگان و یا مشتاقان فناوری نیستند، عده‌ای از آنها آدم‌های فقیری هستند که مافیای قاچاق گوشی به چین، آنها را اجیر کرده است.

همان طور که می‌دانید هر فرد تنها می‌تواند یک یا دو آی‌فون بخرد و بنابراین برای خرید تعداد زیاد گوشی، مافیاهای قاچاق ناچارند که عوامل انسانی را به خدمت بگیرند.

در حدود دقیقه ۴ این ویدئو می‌بینید که بعد از باز شدن فروشگاه، در حالی که کارکنان فروشگاه مشغول کف زدن هستند، هیچ ذوق و شوقی در چهره عده‌ای از خریداران مشاهده نمی‌شود.

یکی از علل به وجود آمدن چنین بازاری، مقررات وزرات صنایع و ارتباطات چین است که باعث شده است آی‌فون در گام نخست، در چین عرضه رسمی نشود. کشوری را در نظر بگیرید که ۷۰۰ میلیون کاربر موبایل دارد و حجم عظیم تقاضا چین برای آی‌فون را در نظر بگیرید. آنگاه تصور کنید که در چنین کشوری کارخانه فاکسکان قرار دارد که هر روز ۵۴۰ هزار دستگاه آی‌فون ۶ و ۶ پلاس می‌سازد، اما حتی یکی از آنها هم به صورت رسمی، راهی به داخل چین پیدا نمی‌کند!

همین مسئله باعث شده است که مردم و نیز قاچاقچی‌های بزرگ، مبادرت به خرید آی‌فون از ژاپن و هنگ‌کنگ و نیویورک بکنند و بعد گوشی‌ها را با مبلغ بسیار بیشتر در داخل چین بفروشند. برآورد می‌شود که تا پیش از عرضه رسمی آی‌فون در چین حدود ۵ میلیون دستگاه آی‌فون به صورت قاچاقی به چین وارد شد.

قیمت یک گوشی آی‌فون ۶ پلاس ۱۲۸ گیگی در چین این روزها ۲۵۸۰ دلار است، یعنی بیشتر از دو برابر قیمت رسمی.

و جالب است که در کشور ما -ایران- هم همین روزها فروش آی‌فون شروع می‌شود و طبق شنیده‌های ما قیمت آی‌فون‌هایی که به صورت محدود فروخته می‌شوند، حدود ۲ برابر قیمت رسمی خواهند بود.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید با هر قیمت آی‌فون را در نخستین روزهای عرضه آن بخرید، باید این آگاهی را هم داشته باشید که شاید آی‌فونی که با مبلغ بسیار بیشتر از قیمت واقعی می‌خرید، توسط یکی از همین اجیرشدگان بی‌نوا تهیه شده باشد، شاید هم نه!

بی‌شک اگر در ایران اپل استور رسمی وجود داشت، می‌توانستم به شما و خودم توصیه کنم که جوگیر نشوید و با خرید زودهنگام گوشی به کسانی که می‌خواهند از علایق مردم سوء استفاده کنند و بدون داشتن قوه خلاقه و یا عرق ریختن، صرفا با وارد کردن یک کالای مصرفی، به سودی دوبرابری دست پیدا کنند، پر و بال ندهید.

اما از سوی دیگر باید در نظر داشت که خواهی نخواهی عمده نیاز مردم ما به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، طبق اخبار منتشرشده از مراجع رسمی، از همین راه‌های میانبر تأمین می‌شود و شاید در دوره و زمانه‌ای که ورود محصولات الکترونیک کمتر توسط خود شرکت‌های تولیدکننده صورت می‌گیرد، حتی وجود چنین راه‌هایی ضرورت هم داشته باشد.

از سوی دیگر غالبا عمده سود فروش گوشی با این قیمت‌های غیررسمی، نصیب کسانی می‌شود که تصورش را نمی‌کنیم و نه فروشنده انتهایی و یا فروشگاه اینترنتی. آنها در بیشتر اوقات حکم توزیع‌کننده نهایی را دارند و سود نسبتا اندکی می‌برند.

دو عکس از فروش آی‌فون در توکیو:

Tokyo 2

Tokyo


چه بر سر نخستین آی‌فون‌های فروخته‌شده در نیویورک آمد؟!

9-21-2014 10-21-47 AM

نخستین خریدار آی‌فون در نیویورک این خانم مسن چینی بود و در این عکس‌های می‌توانید به وضوح ببینید که با آی‌فون‌هایش چه کرد:

9-21-2014 10-36-06 AM

9-21-2014 10-36-37 AM

9-21-2014 10-37-05 AM

همه مثل این پیرزن چینی خوش‌شانس نبودند، ازدحام شدید، باعث مداخله پلیس در بعضی از موارد شد:

9-21-2014 10-29-01 AM

و این هم عکس‌هایی از چینی‌های در صف:

9-21-2014 10-26-30 AM

9-21-2014 10-25-58 AM

9-21-2014 10-25-37 AM

9-21-2014 10-24-58 AM

9-21-2014 10-24-26 AM

9-21-2014 10-23-54 AM

9-21-2014 10-22-54 AM

9-21-2014 10-22-18 AM

9-21-2014 10-17-36 AM

New York

بازداشت یک چینی در سیدنی:

Sydney

عکس دیگری از فروش آی‌فون در سیدنی:

Sydney 2


از صف‌کشندگان بی‌نوا گفتیم و شاید خاطرتان را مکدر کردیم، اما بد نیست در انتها از یک خریدار باهوش هم ذکری کنیم تا حال و هوای این پست عوض شود:

یکی از افرادی که توانست در همان دقایق ابتدایی فروش آی‌فون، یک دستگاه از آن را تهیه کند، ویدئوبلاگری به نام «دیو رحیمی» بود، او برای خرید زودهنگام گوشی از ترفند جالبی استفاده کرد:

او در کالیفرنیا، آی‌فون را پیش‌خرید کرد و بعد برای تحویل آن، شیوه تحویل دستی در فروشگاه اپل را انتخاب کرد، منتها به جای اینکه فروشگاه‌ نیویورک اپل را محل تحویل آی‌فون انتخاب کند، فروشگاهی در سیدنی را برگزید!

هدف‌اش از این کار؟

از آنجا که آفتاب از شرق طلوع می‌کند، فروشگاه‌هایی که در کشورهای شرقی‌تر کره زمین قرار دارند، زودتر باز می‌کنند و به این ترتیب او توانست زودتر به آی‌فون دسترسی پیدا کند!

به همین خاطر او رنج یک مسافرت چندهزار کیلومتری را بر خود هموار کرد، در سیدنی هم جماعت زیادی، جلوی اپل استور صف کشیده بودند، اما او چون پیش‌خرید کرده بود، اولویت داشت و به همین خاطر با آسودگیاز کنار صدها نفر از صف‌کشنده‌ها و آنهایی که حتی آن بیرون چادر زده بودند، گدشت و گوشی را خرید.

Dave Rahimi

البته آقای رحیمی برای خودش یک کانال بسیار محبوب در یوتیوب با بیش از ۳۰۰ هزار مشترک دارد و بنابراین شاید برای او، تهیه زودهنگام آی‌فون واقعا ضروری بود.

اگر به کانال او نگاه کنید، می‌بینید که نخستین ویدئوی آزمایش افتادن آی‌فون را هم او تهیه کرده است!
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 183,845,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: