Loading...

کتابخانه این دانشگاه، کتاب کاغذی ندارد

به نظر می آید با پیشرفت تکنولوژی کتابخانه ها رفته رفته از آنچه که به صورت سنتی مرسوم بوده فاصله می گیرند و دیگر به شکلی که تا به امروز از آنها به یاد داشتیم کتابها را به اشتراک نمی گذارند. در همین راستا دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا در پائیز امسال و با صرف هزینه ی ۶۰ میلیون دلاری قصد دارد اولین کتابخانه ی فاقد کتاب کاغذی خودش را راه اندازی کند.

در کتابخانه ی مورد اشاره دیگر خبری از قفسه های سنتی که در آنها کتاب های کاغذی با دسته بندی های گوناگون چیده شده باشند نخواهد بود و در عوض فضای بیشتری برای حضور دانشجویان و پرداختن آنها به مطالعه تخصیص یافته است. در این فضا تعداد زیادی میز برای انجام کارهای مختلف و همینطور تعداد قابل توجهی از ابزارهای گوناگون مانند لپ تاپ، دسکتاپ و تبلت در اختیار مراجعه کنندگان به کتابخانه ی مذکور قرار خواهد داشت.

در طول سالهای اخیر چندین دانشگاه دیگر نیز این رویه را در پیش گرفته و با حذف کامل کتابهای کاغذی هزینه یی که قبلاً برای تهیه این نوع از کتاب ها صرف می شد را مستقیماً به ناشرین می پردازند تا دسترسی دانشجویان به عناوین دیجیتالی امکان پذیر گردد. بر مبنای قرار داد دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا با چندین ناشر مختلف، دانشجویان می توانند برای یکبار به عنوان موردنظر خود به صورت رایگان دست پیدا کنند و وقتی تعداد زیادی دانشجو به یک عنوان ابراز تمایل نموده و بخواهند از آن استفاده کنند دانشگاه به صورت کامل آن را خریداری و به مجموعه ی دیچیتالیش می افزاید.

کتاب های کاغذی کماکان نقش بسیار مهمی را در آموزش ایفا می کنند و حذف یکجای آنها امکان پذیر نیست، نباید فراموش کرد ماهیت اصلی دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا در عملی شدن طرح فوق بسیار موثر بوده است زیرا تمرکز رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند بر روی علوم تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات است و حجم اعظمی از کتب مرتبط به رشته های یاد شده پیش از این به صورت دیجیتال درآمده اند.

در رشته هایی مانند ادبیات و موارد مشابه آن حجم محتوای دیجیتالی ارائه شده به شدت پائیین تر و کمتر بوده و حرکت به این سمت در حال حاضر شاید چندان امکان پذیر نباشد ولی آینده مسلماً در اختیار کتابخانه های دیجیتالی خواهد بود.

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 202,625,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: