Loading...

خطرات فعال بودن GPS گوشی‌های هوشمند

گرفتن یک عکس از یک سوژه توسط گوشی تلفن همراه و ارسال آن روی یک شبکه اجتماعی به همراه توضیحاتی نظیر « این خانه من است » ، « این ماشین را دیروز خریدم » یا « ما امروز به مسافرت می‌رویم » چه خطراتی می‌تواند داشته باشد ؟ شاید در نگاه نخست ارسال چنین عکس‌هایی از نظر امنیتی مشکلی ایجاد نکند ، زیرا شما مطمئن هستید که محل خانه شما را کسی نخواهد یافت ، اما در صورت استفاده از تلفن‌های مجهز به GPS موضوع به طور کلی فرق می‌کند . چنین گوشی‌هایی از ویژگی تحت عنوان ‌‌برچسب گذاری جغرافیایی یا Geotagging برخوردار هستند ؛ قابلیتی که طول و عرض جغرافیایی و حتی زمان عکس گرفتن را ضمیمه عکس گرفته‌ شده می‌کند . این در حالی است که بخش وسیعی از کاربران حتی از چنین ویژگی هم اطلاع ندارند . اسمارت‌ فون‌های مجهز به GPS این قابلیت را دارند که به‌طور خودکار داده‌های مربوط به طول و عرض جغرافیایی را همزمان با گرفتن عکس ضمیمه آن کنند . این قابلیت روی بسیاری از چنین تلفن‌هایی به‌ طور پیش فرض فعال است و به طور معمول کاربران به آن توجهی نمی‌کنند .

 

 خطرات فعال بودن GPS گوشی‌های هوشمند

برخی از سایت‌ها برای جلوگیری از فاش‌ شدن داده‌های موقعیتی تصاویر ، اقداماتی امنیتی را در نظر می‌گیرند ، اما این موضوع درباره همه سایت‌ها صدق نمی‌کند . این داده‌ها به‌ راحتی قابل استخراج هستند و می‌توانند اطلاعات حیاتی را برای کسانی فاش کنند که قصد استفاده‌های نادرست از این داده‌ها را دارند . در هم آمیختن شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌هایی نظیر نقشه گوگل می‌تواند ابزارهای خوبی را برای افراد بدخواه فراهم کند . آن‌ها تصویر را از شبکه اجتماعی می‌گیرند ، توضیحات آن‌ را می‌خوانند ، داده‌های Geotagging را که شامل مختصات و زمان است ، استخراج کرده و با استفاده از نقشه گوگل مکان دقیق قربانی را مشخص می‌کنند . بی‌ توجهی به Geotagging می‌تواند سبب بروز مشکلات امنیتی برای کاربران و حتی خانواده آن‌ها شود . در بسیاری از این تصاویر کودکان خانواده ، وسایل منزل و موارد مهم دیگری که شاید از نظر کاربر بی‌ اهمیت باشند ، دیده‌می‌شوند . مواردی که برای بسیاری از خلافکاران در بر‌دارنده نکته‌های مهمی است که در تعیین سوژه‌های خود می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند . این قابلیت به‌طور بالقوه می‌تواند زمینه‌ساز سرقت از منازل ، آدم ربایی و حتی خلاف‌هایی به‌مراتب پیچیده‌تر شود .

منبع ویدئو : پایگاه اینترنتی پلیس فتانظرات

 

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 183,689,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: