Loading...

صداهایی از اعماق تاریخ – بخش دوم( پایانی)

2-7

7-      صدای چرخش شماره‌ گیرهای قدیمی تلفن
تلفن‌های قدیمی برای تمامی افرادی که سن ‌آن‌ها بالاتر از 15 سال است خاطرات عجیبی را به‌همراه دارد، از درد انگشتان در دوران کودکی برای چرخاندن حلقه سنگین برخی گوشی‌ها، از صدایی که حتی در هنگام خواب نیز مزاحم خواب نمی‌شد و به راحتی هر کسی در خانه می‌توانست بدون ترس شماره خود را بگیرد، از طول صدای بازگشت حلقه که می‌شد با محاسبه سرانچشتی شماره گرفته شده را از روی آن تشخیص داد، شماره گرفتن‌های برخی بزرگ‌ترها که آن‌قدر بین دو عدد طول می‌دادند که ارتباط با مرکز قطع می‌شد و هزاران هزار خاطره که هر یک شیرینی و لذتی خاص دارند. شاید وقتی در آینده به همراه کودکان به موزه مخابرات رفتید با دیدن این تلفن‌ها به وسوسه چرخاندن بی‌هدف چرخ شماره‌گیری دستگاه پاسخ مثبت بدهید.

2-8

8-      بوق‌های بوت شدن کامپیوتر
زمانی بود که در میان کل‌کل کردن افراد در رده اگاهی به کارکرد کامپیوترها اینصدای بوق‌ها نیز یک فاکتور موثر برای پیروزی محسوب می‌شدند. این بوق‌های عجیب و غریب گاهی به نگرانی ختم می‌شد و با نشنیدن بوقی خاص آمادگی روبرو شدن با یک مشکل در سیستم را می‌کشیدیم ولی همیشه صدای شنیدن چند بوق خاص در هنگام روشن شدن کامپیوتر و پس از آن شروع صدای حرکت فن دستگاه برای ما نوید ورود دوباره به دنیای مجازی و جذاب کامپیوتر را می‌داد، دنیایی که شاید امروز زندگی بدون آن غیر قابل تصور باشد ولی زمانی حکم بخش هیجان‌انگیز فعالیت‌های روزانه ما را داشت.

2-9

9-      صدای هشدار آمدن ای میل
شاید برای ما ایرانی‌ها این صدا چندان شناخته شده نباشد ولی زمانی که تازه نت در کشورهایی مانند آمریکا همه‌گیر شده بود بیشتر دستگاه‌ها از سیستم‌های AOL استفاده می‌کردند که درهنگام آمدن ای‌میل یک صدای مردانه نیمه‌ دیجیتالی از کامپیوتر پخش می‌کرد، صدایی که عبارت You’ve Got mail را می‌خواند و در زمان خود نشان از اوج به‌روز بودن یک کاربر کامپیوتر بود. زمانی که هنوز داشتن چند ای‌میل برای هر فرد طبیعی نبود و دنیای اینترنت این‌همه زرق و برق نداشت.

2-10

10-   صدای شات داون شدن ویندوز 95
شاید اگر برای کودکان امروزی شرایط شات ‌داون شدن کامپیوتر در زمان قدیم را توضیح دهید نتوانند باور کنند که زمانی برای خاموش کردن کامپیوتر و یا به اصطلاح شات‌ داون کردن آن باید ابتدا گزینه شات داون را انتخاب کرده و سپس منتظر می‌ماندید تا پیام It’s Now Safe to turn Off Your Computer   بر روی صفحه اجازه خاموش کردن سیستم را به شما بدهد. این فرایند با صدای عجیبی همراه بود که برای آخرین بار در ویندوز 95 تجربه شد و پس از آن دیگر لازم نبود ت کسی این صدای عجیب را بشنود، این صدای نوستالژیک که معمولا مدتی پس از آن سکوت محض در محیط برقرار می‌شد محال است تا از خاطر کسانی که با ویندوز‌های قدیمی کارکرده‌اند برود.

2-11

11-   صدای چاپگرهای Dot Matrix
شاید امروزه چاپ یک صفحه رنگی توسط پرینتر اصلا زمان ‌بر و عجیب نباشد زیرا پرینترهای رنگی مدرن می‌توانند 30 صفحه را در یک دقیقه چاپ کنند ولی زمانی بود که یک پرینتز Dot Matrix با صدای عجیب و غریب خود برای مدتی از ما فرصت می‌‌خواست تا کار چاپ یک صفحه را به پایان برساند. صدایی که به قول  معروف می‌شد با آن به خلسه فرو رفت و حتی در طول چاپ یک صفحه کامل می‌شد به راحتی یک لیوان چای نوشید. این صدا در اثر چپ و راست رفتن سوزن پرینتر بلند می‌شد و امروزه تنها بخشی از خاطرات ما را تشکیل می‌دهد.

2-12

12-   صدای خاموش شدن تلویزیون‌های قدیمی
امروزه تلویزیون‌ها شاید در هنگام روشن یا خاموش شدن صدای خاصی تولید کنند ولی در قیاس با صدایی که زمان‌های قدیم از تلویزون‌ها در هنگام خاموش شدن برمی‌خواست این صداها عملا هیچ هستند. صدای بامپ مانندی که می‌توانست آدمی که حواسش به خاموش شدن تلویزیون نیست را نیم متر از جا بپراند. این صدا تنها بخشی از نوستالژی این تلویزیون‌ها بود و بخش دیگر نوستالژی آن‌ها این بود که در عوالم کودکی پس از خاموش شدن تلویزیون دستانمان را بر روی صفحه نمایش میکشیدیم تا الکتریسیته ساکن موجود در صفحه موجب جرقه‌ای بسیار اندک و هیجان انگیز بر روی دستانمان شود تا در کودکی آرام و کم تکنولوژی آن دوران یک هیجان متفاوت را تجربه کنیم.

2-13

13-   صدای صفحه کلیدهای قدیمی
امروزه کیبردها آنقدر نرم شده‌اند که صدای آن‌ها به حداقل رسیده است ولی سال های زیادی از زمانی که فشردن هر کلید در کیبرد صدای تلق بلندی ایجاد می‌کرد نمی‌گذرد، این صدا با همه‌گیر شدن لپ‌تاپ‌ها عملا به حداقل رسید و در آینده‌ای نه‌چندان دور  با همه‌گیر شدن صفحه کلیدهای لمسی عملا به خاطرات خواهند پیوست.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 189,050,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: