Loading...

با الفبای صوتی یا آوایی ناتو آشنا شوید

 
بارها در هنگام مکالمات تلفنی با مشکل در فهم برخی اسم ها و حروف خاص، روبرو شده ایم. این موضوع خصوصاً در هنگام استفاده از زبان های بین المللی مثل انگلیسی به دلیل تفاوت لهجه ها و تلفّظ ها بیشتر دردسر ساز می شود. دقیقاً زمانی که تلاش می کنید کلمه ای را برای طرف مقابل تان هجی کنید، متوجّه می شوید که انتقال این مفهوم چندان ساده نیست.
 
خوشبختانه راهکار ساده ای برای این مشکل وجود دارد و آن استفاده از کلماتی است که اولین حرف آنها نشان دهنده حرف الفبای مورد نظر ما است؛ به عنوان مثال کافی است به جای بارها تلفّظ حرف B (که با حرف P نزدیکی آوایی دارد) یک بار کلمه‏ی Bravo به کار برده شود تا به سرعت و البته دقّت مفهوم انتقال یابد.
 
هر چند که شاید در مکالمات روزمره، کمتر اهمّیت این موضوع قابل تشخیص باشد ولی چنانچه همین گفتگو مابین خلبان یک هواپیمای تجاری و مرکز کنترل رادار صورت گیرد، آن وقت تک تک حروف و حتّی اعداد می توانند برای جان صدها انسان سرنوشت ساز باشد.
 
 
ابتدا در جریان جنگ جهانی اول در سال های 1914 تا 1918 و توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از کلماتی برای ادای صوتی حروف استفاده شد و بعد از آن در سال 1927 توسّط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) اولین الفبا برای هجی کردن حروف، به صورت رسمی مورد پذیرش و تصویب قرار گرفت.

امروزه الفبای صوتی یا آوایی ناتو (NATO phonetic alphabet)، به عنوان پرکاربردترین هجیِ الفبا در زبان انگلیسی است (شامل 26 حرف و اعداد صفر تا 9) که توسعه و استفاده جهانی این الفبای صوتی در دهه 1950 میلادی توسط سازمان بین المللی هوانوردی کشوری - ایکائو (ICAO) انجام شده است که البته نتیجه چندین تجربه مشابه از استفاده از این سیستم توسط سایر سازمان ها و ارگان ها در سال های قبل از آن است.‏
 
آیا شما تاکنون از این شیوه برای هجی ساختن کلمات هنگام مکالمات راه دور خود استفاده کرده اید؟ در مورد زبان فارسی چه راه حلّی را به کار گرفته اید؟لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 183,561,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: